Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Třetí okruh Hradce by mohl vzniknout za deset let, už má posudek EIA

  18:45
Pomyslný třetí silniční okruh kolem Hradce Králové získal kladné stanovisko EIA. Obě zamýšlené stavby, Jižní spojka i Severní tangenta, by se mohly stavět současně, město by většina tranzitní dopravy měla opustit za deset let.
Stavba dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Začátek severní tangenty se plánuje poblíž D11  na okraji Hradce v Plotištích (16. 4. 2020).

Stavba dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Začátek severní tangenty se plánuje poblíž D11 na okraji Hradce v Plotištích (16. 4. 2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Trasa Jižní spojky je v územním plánu Hradce Králové zakreslená už dvacet let.

A přestože stát ještě před několika lety tvrdil, že tříkilometrová „zkratka“ po dokončení dálnice D35 pozbude smyslu, spojka před několika dny překonala důležitou metu. Královéhradecký kraj vydal kladné stanovisko v procesu EIA (posuzování vlivů na životní prostředí).

Jestliže vše půjde podle plánů, značně přetížený druhý silniční okruh města by se měl výrazně zklidnit za deset let. V roce 2030 má být hotová Jižní spojka i Severní tangenta.

Právě tyto dvě komunikace mají tvořit jakýsi třetí hradecký okruh, který z města vyžene drtivou většinu tranzitní dopravy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) u obou částí třetího okruhu počítá se začátkem budování v roce 2028, oba obchvaty by se měly otevřít nejlépe společně, i když Severní tangenta má rezervu až do roku 2031.

Ještě před pěti lety ŘSD považovalo hradeckou Jižní spojku za místní obslužnou komunikaci. Plánovací komise státní organizace ji vrátila na seznam prioritních projektů až po souhlasu města, že pod svou správu převezme západní část Gočárova silničního okruhu.

Převezme Hradec část okruhu?

Jenže tento slib stále vyvolává protichůdné reakce a neshodnou se ani koaliční partneři.

„Převzetí části okruhu má logiku. Pakliže objízdné komunikace povedou mimo centrum, město by se určitě nebránilo převzít druhý okruh. Až totiž budou Severní tangenta a Jižní spojka dokončené, je reálné, že okruh se stane vyloženě vnitroměstskou komunikací. Některé kroky už mimochodem řešíme: například na okruhu u Aldisu jsme vybudovali zákroje pro MHD,“ podporuje převzetí části okruhu předseda výboru pro územní plánování Oldřich Vlasák (ODS).

Naopak Jiří Langer (ANO), zastupitel určený pro územní plán, se domnívá, že Hradec by se tomuto požadavku měl vyhnout. „Vidím to jako vyloženě nebezpečnou věc. V té části máme zásadní most přes Labe a já si neumím představit, jak by jej město udržovalo. Proto jsem proti převzetí,“ vysvětluje Langer.

EIA žádá protihlukovou stěnu, upozornila na skládky

Jižní spojka má čerstvý souhlas v procesu EIA, ale kraj si pro další přípravu stanovil několik podmínek. Nutná bude hluková studie, v lokalitě Červený Dvůr je navržena více než 130 metrů dlouhá protihluková stěna, další má být podél Rašínovy třídy.

Studie také upozorňuje na staré skládky průmyslových odpadů v lokalitě Temešvár i u Červeného dvora, kam v 70. letech směřoval odpad z ČKD nebo ZVÚ.

Současně zmiňuje i výskyt chráněných živočichů - například střevlíka, ropuchy obecné i zelené, ještěrky obecné či užovky obojkové. Podle expertizy bude nutné pokácet více než 630 vzrostlých stromů, většina silnice však povede v nezastavěném území a zábor pozemků ze zemědělského půdního fondu by mohl být méně komplikovaný. Zmiňuje i pravděpodobnost archeologických nálezů. Odborníci tu očekávají pravěké a středověké opevnění města.

Město lobbuje za zrychlení

Jižní spojka má mít přesně 2,98 kilometru, bude čtyřpruhová a široká 19 metrů. Jezdit by se tu mělo maximálně 70 kilometrů v hodině, součástí budou tři okružní křižovatky a jedna mimoúrovňová. Propojí úsek od křižovatky Bláhovka v Kuklenách až po silnici I/37 - Hradubická.

V plánu je i stavba silnice s dalším přídomkem jižní, která by de facto navazovala na spojku. Uvažovaná zkratka má začínat na sjezdu ze čtyřproudé silnice I/37 u Březhradu, po zcela novém mostě překlene Labe a okružní křižovatkou poblíž čistírny odpadních vod se napojí na rozšířenou silnici do Vysoké nad Labem.

„Jak Jižní spojku, tak jižní propojení město velice vítá, protože je to zásadní věc, aby ti lidé nemuseli nahoru do města přes Labe a pak zpátky, jako se to děje dnes,“ hodnotí kladně náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) záměr, který by ulevil zvlášť mostu u soutoku.

„Severní tangenta výrazně zklidní tranzitní dopravu ve městě, když lze očekávat nejen markantní úbytek aut, ale i otevření celé severní zóny včetně letiště pro investice. Jižní spojka zase významně řeší městskou dopravu, uleví Pražské třídě a navíc otevře další potenciálně zajímavé území - Temešvár,“ soudí Langer.

Také podle Vlasáka je prioritou hlavně Severní tangenta vedoucí od kruhového objezdu u ČKD přes okolí Plotišť, Pouchova, podél Skladištní oblasti, Blešna a Nepasic až k Třebechovicím.

„Severní tangenta je v podstatě spojkou na kvasinskou průmyslovou zónu. Jestliže se v dohledné době podaří zrestartovat ekonomiku po koronaviru, z hlediska zásobování by to byla strategická komunikace, a proto by bylo v zájmu státu, kraje i města tuto stavbu ještě urychlit. Jižní spojka je hlavně v zájmu města, takže neočekávám, že by došlo k urychlení,“ konstatuje Vlasák.

„Takové investice jako Severní tangenta by se podle mě neměly posouvat, ale naopak ještě zrychlit, protože přinášejí rozvoj,“ souhlasí Langer.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Chtěla ho Amerika, obří kus zlata však získal sběratel ze Dvora Králové

Sběratel Luboš Blaha vystavil obří kus zlata, který prospektoři našli před 40 lety v Kalifornii. Zájem o něj mělo i...

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zeman ujistil prezidenta Dudu, že by při napadení Ruskem Česko pomohlo Polsku

„Všichni jsme členy NATO, ta smlouva není teoretická, je praktická a závazná,“ řekl polský prezident Andrzej Duda na...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Hradec vyhrál soud s NSA, naděje na dotaci pro nový stadion tak opět žije

Více než rok poté, co unikly neveřejné informace, že Hradec Králové neuspěl s žádostí o dotaci na stavbu multifunkčního...

Zloději kradli v potravinách i na úřadech, ještě předtím vyhazovali jističe

Policie chytila čtveřici recidivistů, kteří od konce listopadu 2022 do poloviny letošního ledna řádili v...

Chlapci z Boni pueri zazpívají s hradeckými filharmoniky Mši svatého Aloise

Královéhradecká Filharmonie se pro dnešní koncert v 19:30 hodin v sále na Eliščině nábřeží spojila s chlapeckým sborem...

Hradec chce další miniterminály pro přestupy mezi MHD a meziměstskými linkami

Hradec Králové by rád měl ve městě víc přestupních uzlů, a to nejen MHD. Nová křižovatka Fortna je miniterminálem,...

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...