Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Hradec chce vyměnit dočasné parkoviště za ubytovnu, již vlastní špitál

  17:43
Pacienti v Hradci Králové už mohou nechat auto na dočasném parkovišti u fakultní nemocnice. Vedení radnice si slibuje, že by se nová plocha měla stát součástí směny, na jejímž konci by město získalo od špitálu osmipatrový panelák.

Vedení města otevřelo před pěti dny provizorní parkoviště pro 205 aut a má s ní velké plány.

Město získalo plochu v podstatě zadarmo díky loňské dohodě s developerskou společností CTP, které po patnáctimilionovém daru umožnilo dobudování načerno rozestavěných hal.

Teď by město chtělo vyměnit pozemek s provizorním parkovištěm za někdejší ubytovnu sester v ulici Jana Masaryka na Moravském Předměstí. Součástí transakce by se měly stát i pozemky v bezprostředním sousedství nemocnice.

Hradec by tímto obchodem zabil dvě mouchy jednou ranou: získal by více než sto bytů a současně by zabránil riziku dražby a hrozbě proměny opuštěného paneláku na noclehárnu zahraničních dělníků.

„Jednáme a budeme jednat i dál. Myslím, že pro město by to bylo extrémně výhodné,“ říká hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

„Jsou dva důvody, proč do té směny chceme jít: je to možnost získat ubytování například pro sociálně slabé, například pro matky s dětmi, které si rozhodně zaslouží slušný standard bydlení, a tedy nikoli pro nepřizpůsobivé. Mohly by tam být i startovací byty. Když jsem byl mladý, dal bych cokoli za 20 metrů čtverečných, kde bych mohl s manželkou bydlet. Druhý důvod je ten, aby ubytovna nebyla zneužita k podnikání s chudobou anebo nesloužila pro několik stovek lidí, kteří by se tam střídali na postelích,“ tvrdí primátor.

Nemocnice se směnou souhlasí. Záleží na ministerstvu

Dobrou zprávou pro město je, že otevřená jednáním je i fakultní nemocnice. Ta bývalou ubytovnu uzavřela už před pěti lety a jako nepotřebnou předala zřizovateli, tedy ministerstvu zdravotnictví. Dům je majetkem státu, údajně má asi deset zájemců, kteří by se k němu mohli dostat přes eventuální dražbu pořádanou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Již jsme tu měli zástupce ministerstva, sešli jsme se i s panem primátorem a vyjádřili jednoznačnou podporu, aby ubytovnu mohlo dostat město. Technická stránka převodu je však poměrně složitá, proto jednou z verzí je možnost majetkové výměny. Budeme se snažit najít cestu, jak by to šlo vyřešit, protože je to v zájmu města i nás,“ upozorňuje ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

V dražbě už ostatně v roce 2018 skončila jiná bývalá nemocniční ubytovna v Hradecké ulici. Velmi podobná osmipatrová budova, kde jsou nové byty, se prodala za 44 milionů korun, dražby se zúčastnilo pět zájemců a nejnižší podání znělo 30,5 milionu korun.

Prázdný dům vzbudil obavy

O osud ubytovny v ulici Jana Masaryka se obávají obyvatelé Moravského Předměstí, podle nichž by se z objektu mohla stát noclehárna se všemi problémy, které se zařízeními tohoto typu v jiných městech mají. Strach mají z nárůstu kriminality, hluku i ze znehodnocení cen bytů.

Radnice by problém chtěla uzavřít do konce roku. Podle představ města by tu mohlo být 130 lůžek se sociálními a startovacími byty pro mladé. Náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO) zmínila, že město by ubytovnu přizpůsobilo tomu, jaké by na její rekonstrukci šly sehnat dotace. Nejdříve však panelák musí získat a součástí dohody s nemocnicí by mohla být vícesměna.

„Musíme hledat cestu, aby to bylo cenově vyvážené. Například my máme některé pozemky, které jsou v těsné návaznosti na křižovatku Mileta a nepotřebujeme je, protože nejsou přínosem. Na rozdíl od jiných pozemků v majetku města. Jednáme i o směně pozemků a dalších vstřícných krocích,“ konstatuje Palička.

I 205 míst je důvod k oslavě. Parkovací dům ale plánují

Nedávné otevření parkoviště pro 205 aut je pro město důležité nejen kvůli případné směně. Přestože nemocnice podle ředitele potřebuje asi 2,5 tisíce parkovacích míst, i pouhých 205 na ploše z panelů a roštů vysypaných kamením je důvodem k oslavě.

Přímo v areálu nemocnice je 850 parkovacích míst, dalších 470 poskytují parkoviště kolem ní, stovky řidičů však parkují nelegálně v zeleni na břehu Labe.

„Když jsem nastupoval do funkce, říkal jsem, že kromě medicínských problémů je tím největším parkování a také, že se to budu snažit řešit,“ upozorňuje Palička.

„Léta to trvalo bez realizační odezvy, až v posledním roce se nám podařilo dosáhnout toho, že město udělalo velmi vstřícný krok a aspoň provizorně nám pomohlo s výstavbou parkoviště na ploše, která je bohužel limitovaná výstavbou křižovatky Mileta, takže to nemohlo být větší. Přesto je to pomoc. Zkrátka, kde není nic, i málo je mnoho,“ tvrdí Palička.

„I když o stavbě mluvíme jako o dočasné, může na určitou dobu pomoct řešit parkování u fakultní nemocnice. Je to jen 205 míst, ale moře je z kapek a buďme rádi, že máme aspoň to a můžeme pracovat na dalším. Snad jsme nemocnici aspoň trochu vytrhli trn z paty,“ doufá primátor Hrabálek.

Podle něj bude nové parkoviště zatím zdarma, ale už se řeší instalace závor i režim zpoplatnění: „Nikoli proto, abychom na tom vydělávali, ale aby se stalo parkovištěm pro pacienty a zaměstnance a nestalo se parkovištěm záchytným pro lidi přijíždějící za prací.“

Město plánuje u nemocnice parkovací dům. Jeho výstavba však záleží na tom, jak rychle se podaří vybudovat křižovatku Mileta na silničním okruhu.

„Věřím, že tohle provizorium bude provizoriem. V roce 2010 tady měl stát parkovací dům pro 825 automobilů. To by bylo lepší a doufám, že se to někdy podaří zrealizovat,“ říká projektant dočasné parkovací plochy František Křelina.

  • Nejčtenější

Klouže, září a vede na zrádné schody. Pět much drahé lávky v Hradci

Reportér MF DNES na kole i pěšky otestoval novou lávku přes řeku Labe v Hradci Králové. Architektonický unikát, kterému...

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvrdý střet v Liberci. Prasárna, soptil Flynn. Okuliar reagoval: Přifilmoval to

Běžela teprve osmá minuta čtvrtého klání čtvrtfinále hokejové extraligy mezi Libercem a Hradcem, když u modré čáry...

V Českém ráji hořel penzion, hasiči rozebrali střechu kvůli skrytým ohniskům

Celkem 12 hasičských jednotek zasahovalo u požáru penzionu na Jičínsku. Oheň se šířil mezi střechou a podhledy. Uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na největším sídlišti Hradce už nebude pošta. Nepochopitelné, říká primátorka

Výběr poštovních poboček, které se mají uzavřít, je podle primátorky Hradce Králové Pavlíny Springerové (HDK) faktickou...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Na největším sídlišti Hradce už nebude pošta. Nepochopitelné, říká primátorka

Výběr poštovních poboček, které se mají uzavřít, je podle primátorky Hradce Králové Pavlíny Springerové (HDK) faktickou...

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

Vyhynulého motýla jsme nenašli, říká investor hradecké sjezdovky Rozárka

Obnova sjezdovky na Novém Hradci Králové se komplikuje. Můžou za to váznoucí dohody s majitelem domu pod svahem Rozárka...

Jičín vyslyšel rodiče a otevře Montessori třídu. Zájem se teprve ukáže

Někde rodiče o alternativním vzdělávání ve veřejných školách jen sní, zato v Jičíně se jim povedl husarský kousek. Za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...