Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Hradec chce vyměnit dočasné parkoviště za ubytovnu, již vlastní špitál

  17:43
Pacienti v Hradci Králové už mohou nechat auto na dočasném parkovišti u fakultní nemocnice. Vedení radnice si slibuje, že by se nová plocha měla stát součástí směny, na jejímž konci by město získalo od špitálu osmipatrový panelák.

Vedení města otevřelo před pěti dny provizorní parkoviště pro 205 aut a má s ní velké plány.

Fotogalerie

Město získalo plochu v podstatě zadarmo díky loňské dohodě s developerskou společností CTP, které po patnáctimilionovém daru umožnilo dobudování načerno rozestavěných hal.

Teď by město chtělo vyměnit pozemek s provizorním parkovištěm za někdejší ubytovnu sester v ulici Jana Masaryka na Moravském Předměstí. Součástí transakce by se měly stát i pozemky v bezprostředním sousedství nemocnice.

Hradec by tímto obchodem zabil dvě mouchy jednou ranou: získal by více než sto bytů a současně by zabránil riziku dražby a hrozbě proměny opuštěného paneláku na noclehárnu zahraničních dělníků.

„Jednáme a budeme jednat i dál. Myslím, že pro město by to bylo extrémně výhodné,“ říká hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

„Jsou dva důvody, proč do té směny chceme jít: je to možnost získat ubytování například pro sociálně slabé, například pro matky s dětmi, které si rozhodně zaslouží slušný standard bydlení, a tedy nikoli pro nepřizpůsobivé. Mohly by tam být i startovací byty. Když jsem byl mladý, dal bych cokoli za 20 metrů čtverečných, kde bych mohl s manželkou bydlet. Druhý důvod je ten, aby ubytovna nebyla zneužita k podnikání s chudobou anebo nesloužila pro několik stovek lidí, kteří by se tam střídali na postelích,“ tvrdí primátor.

Nemocnice se směnou souhlasí. Záleží na ministerstvu

Dobrou zprávou pro město je, že otevřená jednáním je i fakultní nemocnice. Ta bývalou ubytovnu uzavřela už před pěti lety a jako nepotřebnou předala zřizovateli, tedy ministerstvu zdravotnictví. Dům je majetkem státu, údajně má asi deset zájemců, kteří by se k němu mohli dostat přes eventuální dražbu pořádanou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Již jsme tu měli zástupce ministerstva, sešli jsme se i s panem primátorem a vyjádřili jednoznačnou podporu, aby ubytovnu mohlo dostat město. Technická stránka převodu je však poměrně složitá, proto jednou z verzí je možnost majetkové výměny. Budeme se snažit najít cestu, jak by to šlo vyřešit, protože je to v zájmu města i nás,“ upozorňuje ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

V dražbě už ostatně v roce 2018 skončila jiná bývalá nemocniční ubytovna v Hradecké ulici. Velmi podobná osmipatrová budova, kde jsou nové byty, se prodala za 44 milionů korun, dražby se zúčastnilo pět zájemců a nejnižší podání znělo 30,5 milionu korun.

Prázdný dům vzbudil obavy

O osud ubytovny v ulici Jana Masaryka se obávají obyvatelé Moravského Předměstí, podle nichž by se z objektu mohla stát noclehárna se všemi problémy, které se zařízeními tohoto typu v jiných městech mají. Strach mají z nárůstu kriminality, hluku i ze znehodnocení cen bytů.

Radnice by problém chtěla uzavřít do konce roku. Podle představ města by tu mohlo být 130 lůžek se sociálními a startovacími byty pro mladé. Náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO) zmínila, že město by ubytovnu přizpůsobilo tomu, jaké by na její rekonstrukci šly sehnat dotace. Nejdříve však panelák musí získat a součástí dohody s nemocnicí by mohla být vícesměna.

„Musíme hledat cestu, aby to bylo cenově vyvážené. Například my máme některé pozemky, které jsou v těsné návaznosti na křižovatku Mileta a nepotřebujeme je, protože nejsou přínosem. Na rozdíl od jiných pozemků v majetku města. Jednáme i o směně pozemků a dalších vstřícných krocích,“ konstatuje Palička.

I 205 míst je důvod k oslavě. Parkovací dům ale plánují

Nedávné otevření parkoviště pro 205 aut je pro město důležité nejen kvůli případné směně. Přestože nemocnice podle ředitele potřebuje asi 2,5 tisíce parkovacích míst, i pouhých 205 na ploše z panelů a roštů vysypaných kamením je důvodem k oslavě.

Přímo v areálu nemocnice je 850 parkovacích míst, dalších 470 poskytují parkoviště kolem ní, stovky řidičů však parkují nelegálně v zeleni na břehu Labe.

„Když jsem nastupoval do funkce, říkal jsem, že kromě medicínských problémů je tím největším parkování a také, že se to budu snažit řešit,“ upozorňuje Palička.

„Léta to trvalo bez realizační odezvy, až v posledním roce se nám podařilo dosáhnout toho, že město udělalo velmi vstřícný krok a aspoň provizorně nám pomohlo s výstavbou parkoviště na ploše, která je bohužel limitovaná výstavbou křižovatky Mileta, takže to nemohlo být větší. Přesto je to pomoc. Zkrátka, kde není nic, i málo je mnoho,“ tvrdí Palička.

„I když o stavbě mluvíme jako o dočasné, může na určitou dobu pomoct řešit parkování u fakultní nemocnice. Je to jen 205 míst, ale moře je z kapek a buďme rádi, že máme aspoň to a můžeme pracovat na dalším. Snad jsme nemocnici aspoň trochu vytrhli trn z paty,“ doufá primátor Hrabálek.

Podle něj bude nové parkoviště zatím zdarma, ale už se řeší instalace závor i režim zpoplatnění: „Nikoli proto, abychom na tom vydělávali, ale aby se stalo parkovištěm pro pacienty a zaměstnance a nestalo se parkovištěm záchytným pro lidi přijíždějící za prací.“

Město plánuje u nemocnice parkovací dům. Jeho výstavba však záleží na tom, jak rychle se podaří vybudovat křižovatku Mileta na silničním okruhu.

„Věřím, že tohle provizorium bude provizoriem. V roce 2010 tady měl stát parkovací dům pro 825 automobilů. To by bylo lepší a doufám, že se to někdy podaří zrealizovat,“ říká projektant dočasné parkovací plochy František Křelina.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Prý jsem nebezpečný, diví se farář, jenž přes protesty buduje komunitu

Premium Když se před dvěma lety dobrušský farář Augustín Slaninka rozhodl vybudovat na samotě v Běstvinách u Dobrušky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při srážce s autem na Trutnovsku zemřel motorkář, spolujezdkyně je zraněná

Na Trutnovsku zemřel po srážce s osobním autem čtyřiadvacetiletý motorkář. Jeho spolujezdkyni přepravil vrtulník ve...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Referendum o EU dotáhneme do konce, říká krajská lídryně SPD Lesenská

Sedmapadesátiletá ředitelka Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská, lídryně kandidátky SPD v Královéhradeckém...

První lízátko šlo k zemi, ikonická světla hradeckého stadionu čeká renovace

Jedna z nejvýraznějších dominant Hradce Králové jde k zemi. Technici demontovali první ze čtyř lízátek na zdejším...

Zánik nám nehrozí, míní poslanec a krajský lídr komunistů Ondráček

Podle průzkumů veřejného mínění před volbami komunisté spadli pod pětiprocentní hranici a je možné, že se poprvé do...

Opilec zavinil několik nehod, naboural i vůz muže, který mu pomohl z příkopu

Hned několik dopravních nehod se stalo v úterý v Rychnově nad Kněžnou. Ve všech kolizích však figuroval stejný...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...