Nikdo z obviněných na vyhlášení rozsudku nedorazil. Rozsudek není pravomocný, protože obhájci i žalobce si ponechali lhůtu na odvolání.
Knotek je vůbec prvním odsouzeným soudcem v zemi, kterého soud poslal za mříže za korupci. Trest dostal za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku.
Za stejné činy soud uložil zapisovatelce Jiřině Šindelářové dvouletý trest s tříletou podmínkou. Shodný trest dostali i Antonín Kühn a Michal Motejl, kteří se podle spisu dopustili podplácení.
Spoluobviněný soudce Ladislav Jelínek odešel od soudu bez trestu. Jičínský soudce však předá jeho případ jako kárné provinění do Litoměřic.
Podle obžaloby Jelínek posunul termín soudního jednání, což pomohlo muži odsouzenému za leasingové podvody. Že za to dostal láhev whisky, se však nepodařilo prokázat.
"Soud je toho názoru, že skutek nesplnil podstatu přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu přijetí úplatku," zdůvodnil jičínský soudce Theodor Petryšín, proč Jelínka neodsoudil.
Úplatného soudce usvědčily odposlechy
Tisíce korun, nanejvýš desetitisíce stačily některým lidem, aby si u litoměřického soudu naklonili spravedlnost. V jejich prospěch se některé spisy třeba pozdržely.
Využila toho třeba žena, jejíž syn by jinak musel kvůli řízení bez řidičáku do vězení. Matka zařídila, aby se na jeho předchozí podmínečný trest zapomnělo - soudce Knotek podle žalobců strčil spis do skříně ve své kanceláři. A když muži podmínka vypršela, spis zase vrátil.
Díky oběma soudcům se podle obžaloby na svobodu dostal muž odsouzený na šest let za leasingové podvody. Polovinu z trestu si odseděl ve vazbě. Soudci pak urychlili podmínečné propuštění a odsouzený do vězení nemusel nastoupit. Knotek za to měl dostat třicet tisíc korun, Jelínek pak zmíněnou lahev whisky.
Když se případ začal projednávat u jičínského soudu, Knotek odmítl vypovídat a Jelínek na svou obhajobu argumentoval tím, že policie stíhá špatného Ladislava Jelínka (o začátku líčení více čtěte zde).
Policie pořídila v Knotkově kanceláři hodiny tajných odposlechů od června do října 2011 a složila z nich několik případů. Advokáti obviněných proti použití odposlechů protestovali, že jsou nezákonné.
Knotkovi, který na funkci soudce rezignoval loni na jaře, hrozilo až 10 let vězení. Státní zástupce Radim Dragoun mu navrhoval šestileté vězení i peněžitý trest.
Soudce šel před soud kvůli autonehodě kolegy
Jelínka a Knotka zadrželi detektivové 27. října 2011. Zatímco Jelínka policie po obvinění propustila, Knotek zůstal ve vazbě. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pak oba zprostil výkonu funkce.
Na litoměřický soud poté nastoupila hloubková kontrola, která odhalila pochybení také u místopředsedkyně soudu Jany Márové, která překračovala a ignorovala lhůty. Márová pak sama rezignovala.
Soudce Knotek čelil obžalobě už dříve (více o osvobozujícím rozsudku čtěte zde). Žalobce ho vinil, že se pokoušel zahladit dopravní nehodu svého kolegy z vrchního soudu Zdeňka Sováka. Ten v listopadu 2003 u Lovosic naboural s více než dvěma promile alkoholu a dostal pouze pokutu 1 500 korun za přestupek.
Hlavním důkazem obžaloby tehdy byly odposlechy telefonních hovorů, které pořídila protikorupční policie jako "vedlejší produkt" v kauze ústeckého soudce Berky. Soud ale nahrávky označil za nezákonný důkaz, Knotka osvobodil a ten začal znovu soudit.