Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Zproštěný Nečesaný si stěžuje, že ho soudce v rozsudku označil za viníka

  14:00
Soudní tahanice kolem Lukáše Nečesaného, který čelil obvinění z napadení kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, nekončí. Nečesaný podal ústavní stížnost proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který ho na konci března osvobodil. Nelíbí se mu, že ho soudce i přes zproštění bere jako pachatele.
Lukáš Nečesaný s manželkou krátce poté, co jej Vrchní soud v Praze pravomocně...

Lukáš Nečesaný s manželkou krátce poté, co jej Vrchní soud v Praze pravomocně zprostil obžaloby z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích v roce 2013, Nečesaný byl už dvakrát odsouzen k trestu vězení, ale verdikty zvrátil Nejvyšší soud. (27. března 2019) | foto: ČTK

Na stížnost Nečesaného upozornil Blesk.

Podle spolku Šalamoun na podporu nezávislé justice je stížnost směřována proti výroku soudce Jiřího Lněničky, jejž prohlásil po vynesení zprošťujícího verdiktu: „Důkazy shromážděné v této kauze by v jiných případech bohatě stačily k uznání viny obžalovaného.“

Podle obhájce Nečesaného Zdeňka Koudelky byl výrok Lněničky zákeřný. „Stížnost jsem podal tento víkend. Vrchní soud se dopustil zákeřného jednání, kdy ve svém výroku sice uznal, že se Lukáš Nečesaný zprošťuje obžaloby, ale v odůvodnění fakticky prohlásil pana Nečesaného vinným. Zákeřnost spočívá v tom, že proti odůvodnění soudu nelze podat řádný ani mimořádný opravný prostředek. Je to významný zásah do presumpce neviny, tak jsme podali ústavní stížnost,“ uvádí Koudelka.

Advokát Koudelka požaduje, aby Ústavní soud uznal, že soudce Lněnička porušil ústavní práva, především presumpci neviny.

Slova obhájce potvrzuje i Luděk Nečesaný, otec Lukáše. „Podali jsme ústavní stížnost jen proti odůvodnění, které v zásadě popírá výrok a je zcela excesivní svým obsahem a samo o sobě porušuje ústavní práva Lukáše,“ říká pro MF DNES Luděk Nečesaný.

Podle něj vrchní soud sice odmítl odvolání státní zástupkyně a potvrdil osvobozující verdikt, ale v písemném odůvodnění prý zcela protiprávně svůj výrok popírá.

„Pakliže nebyl Lukáš Nečesaný trestním soudem pravomocně odsouzen a naopak je výrokem napadeného rozhodnutí pravomocně zproštěn obžaloby, nemůže být v odůvodnění fakticky uvedeno, že je vinným. To je v rozporu se zásadou presumpce neviny a právem na spravedlivý proces,“ uvádí Nečesaný starší.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová se také domáhá pokračování kauzy Nečesaného a podává podnět k dovolání Nejvyššímu soudu v Brně.

„V současnosti je zpracován podnět k podání dovolání, který bude v nejbližších dnech postoupen Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně, které rozhodne, zda ve věci obviněného Nečesaného dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně podá,“ řekla ČTK Faltusová.

Je přesvědčena, že pro dovolání jsou důvody. „Ve svém rozhodnutí (Vrchní soud, pozn. red.) konstatoval, že odvolání státní zástupkyně proti rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové je důvodné, přesto je jako nedůvodné zamítá,“ míní Faltusová.

Na její rozhodnutí reaguje i Nečesaný starší. „Mediální výstupy státní zástupkyně, že bude podávat dovolání k Nejvyššímu soudu, což je její výsostné právo, bych si dovolil okomentovat citací z její závěrečné řeči před Krajským soudem v Hradci Králové dne 1. 4. 2016: ´Rozhodnutí Nejvyššího soudu považuji za tendenční, obsahuje podle mě chyby a pokud by Nejvyšší soud řádně prostudoval trestní spis a neopisoval slepě z podané stížnosti, nikdy by nedošel k takovým závěrům.´ Dne 13. 11. 2017 opět před KS v Hradci Králové ve své závěrečné řeči svým jednáním otřásla důvěrou v nezávislost justice,“ komentuje krok státní zástupkyně Luděk Nečesaný.

Nečesaného rozhodnutí k ústavní stížnosti maximálně podporuje Spolek Šalamoun. Podle něj výrok Lněničky, že je dostatek důkazů pro uznání viny Nečesaného, je pouhou mediální pomstou.

„Teď je hypotetická otázka, jestli podá státní zástupce dovolání, nebo ne. Problém je v tom, že soudce odvolání státní zástupkyně zamítl, ale zároveň za minutu řekl, že by odvolání bylo důvodné. To je prostě úplný nesmysl. Buď je důvodné a povolím ho, nebo zamítnu. Nemůže to být takhle, kdy soudce naznačuje, kdo je pachatel,“ říká předseda spolku Šalamoun Václav Peričevič.

Senát Vrchního soudu v Praze 27. března zamítl odvolání státní zástupkyně a potvrdil zprošťující rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové.

„Odůvodnění pana Lněničky nesmí obsahovat libovůli, což se stalo. Není možné, aby soudce ve svém rozhodnutí někoho pravomocně zprostil obžaloby a pak v odůvodnění uvedl, že je vinným. To je v rozporu se zásadou presumpce neviny a právem na spravedlivý proces,“ uvádí Peričevič.

Spolek prý za pětadvacet let nepamatuje, že by osvobozený člověk podával stížnost na zprošťující verdikt. „Většinou se na to lidi vykašlou a jsou spokojení, že to skončilo. Ale my podporujeme, že Lukáš chce bojovat dál a nechce to nechat být. Rozhodnutí Vrchního soudu je naprosto nepřijatelné,“ pohoršuje se Peričevič.

Vrchní soud zprostil Nečesaného viny v březnu 2019:

27. března 2019

Jedním dechem dodává: „Spolek Šalamoun plně podporuje postup Lukáše, kdy nejdříve jako ´sprostý´ obžalovaný, nyní už jen jako ´sprostý´ stěžovatel brání svá práva a brojí proti učebnicovému příkladu libovůle ze strany, zejména předsedy senátu Vrchního soudu v Praze Jiřího Lněničky, který v demokratickém právním státě se ´utrhl z řetězu´, nepřekročil svůj malý stín a ke svým pověstným zálibám přidal další, a to týrání Lukáše Nečesaného, vysloveně za každou cenu.“

Spolek Šalamoun již na konci března žádal v otevřeném dopise odstoupení doktorka Lněničky z funkce soudce.

„Pokud tak učinil výroky, že s rozsudkem, který vyhlásil, sám nesouhlasí a považuje je za špatné, již tímto způsobem zpochybnil důvěru v rozhodování soudů. Není přece možné, aby soudce rozhodl proti svému přesvědčení s tím, že k němu byl přinucen nadřízenými soudy,“ stojí ve stížnosti, již má MF DNES k dispozici.

Dopis v pátek doputoval na Ministerstvo spravedlnosti, Nejvyšší soud v Brně a Vrchní soud v Praze.

Obžaloba tvrdila, že tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný udeřil 21. února 2013 kadeřnici několikrát do hlavy polenem a sebral jí přes deset tisíc korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka.

Krajský soud Nečesaného nejprve potrestal 16 lety vězení, vrchní soud mu trest snížil na 13 let. Nečesaný strávil za mřížemi 1,5 roku, poté se dostal na svobodu po zásahu Nejvyššího soudu.

Soudní rozhodnutí v kauze Lukáše Nečesaného:
DATUMSOUDROZHODNUTÍ
1. 9. 1. 2014Krajský soud v Hradci Králové16 let vězení
2.10. 3. 2014Vrchní soud v Prazevráceno k novému projednání
3. 21. 5. 2014Krajský soud v Hradci Králové16 let vězení
4.23. 7. 2014Vrchní soud v Prazepravomocně 13 let vězení
5.20. 5. 2015Nejvyšší soud ČRvráceno k novému projednání
6.1. 4. 2016Krajský soud v Hradci Králové13 let vězení
7.31. 8. 2016Vrchní soud v Prazepravomocně 13 let vězení
8.29. 3. 2017Nejvyšší soud ČRvráceno k novému projednání
9.20. 11. 2017Krajský soud v Hradci Královézproštěn obžaloby
10.23. 3. 2018Vrchní soud v Prazevráceno k novému projednání
11. 14. 5. 2018Krajský soud v Hradci Královézproštěn obžaloby
12. 28. 11. 2018Vrchní soud v Prazevráceno k novému projednání
13.5. 2. 2019Ústavní soud ČRvěc musí projednat vrchní soud
14. 27. 3. 2019Vrchní soud v Prazepravomocné zproštění obžaloby
  • Nejčtenější

Když prezident přikuloval. Autor slavné fotky naučil pít Havla pivo

Seriál Disident a dramatik Václav Havel v pivovaru v Trutnově pracoval v 70. letech jen osm měsíců, přesto se o něm vyprávějí...

Co hrozí Hradci za doping? Rozhodne extraliga, může anulovat výsledky

Zastavením smluv trojici hradeckých hokejistů dopingová aféra nekončí. Může dojít na odebrání bodů pro příští sezonu či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sněžku opět lemují sítě, turisté totiž lezou i za nové řetězové zábrany

Ochranáři před létem rozmístili v Krkonoších na Sněžce a v nedalekém Obřím sedle několik set metrů ochranných sítí. V...

Mapa republiky v Krkonoších se rýsuje, sněhová vrstva má asi pět metrů

Na úbočí Studniční hory v Krkonoších se jako každý rok rýsuje sněhové pole ve tvaru bývalého Československa. Úkaz známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva lidé zemřeli při nehodě na Jičínsku, narazili autem do stromu

Dva lidé zemřeli v sobotu odpoledne při nehodě osobního auta na silnici I/35 u obce Konecchlumí mezi Hořicemi a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Jednu z nejlepších tarantinovských duchařin uvedlo Klicperovo divadlo

Přídomek tarantinovská se často nadužívá jako reklamní vějička, stačí, aby se v komedii párkrát prásklo slovem i...

Sněžku opět lemují sítě, turisté totiž lezou i za nové řetězové zábrany

Ochranáři před létem rozmístili v Krkonoších na Sněžce a v nedalekém Obřím sedle několik set metrů ochranných sítí. V...

Příběh dávných kolonizátorů rozpohyboval v polickém muzeu umělec Loskot

Historii od příchodu středověkých kolonizátorů do divokého pohraničního hvozdu až po 20. století přibližuje v klášteře...

Překonávali obří jeřáb i hráz, hasiči získali stříbro na soutěži ve Francii

Parta hasičů-lezců ze základen v Královéhradeckém kraji vybojovala druhé místo v mezinárodní soutěži záchranných týmů...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG DO VÝROBY (45-52.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 52 000 Kč

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....