Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Zproštěný Nečesaný si stěžuje, že ho soudce v rozsudku označil za viníka

  14:00
Soudní tahanice kolem Lukáše Nečesaného, který čelil obvinění z napadení kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, nekončí. Nečesaný podal ústavní stížnost proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který ho na konci března osvobodil. Nelíbí se mu, že ho soudce i přes zproštění bere jako pachatele.

Lukáš Nečesaný s manželkou krátce poté, co jej Vrchní soud v Praze pravomocně zprostil obžaloby z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích v roce 2013, Nečesaný byl už dvakrát odsouzen k trestu vězení, ale verdikty zvrátil Nejvyšší soud. (27. března 2019) | foto: ČTK

Na stížnost Nečesaného upozornil Blesk.

Podle spolku Šalamoun na podporu nezávislé justice je stížnost směřována proti výroku soudce Jiřího Lněničky, jejž prohlásil po vynesení zprošťujícího verdiktu: „Důkazy shromážděné v této kauze by v jiných případech bohatě stačily k uznání viny obžalovaného.“

Fotogalerie

Podle obhájce Nečesaného Zdeňka Koudelky byl výrok Lněničky zákeřný. „Stížnost jsem podal tento víkend. Vrchní soud se dopustil zákeřného jednání, kdy ve svém výroku sice uznal, že se Lukáš Nečesaný zprošťuje obžaloby, ale v odůvodnění fakticky prohlásil pana Nečesaného vinným. Zákeřnost spočívá v tom, že proti odůvodnění soudu nelze podat řádný ani mimořádný opravný prostředek. Je to významný zásah do presumpce neviny, tak jsme podali ústavní stížnost,“ uvádí Koudelka.

Advokát Koudelka požaduje, aby Ústavní soud uznal, že soudce Lněnička porušil ústavní práva, především presumpci neviny.

Slova obhájce potvrzuje i Luděk Nečesaný, otec Lukáše. „Podali jsme ústavní stížnost jen proti odůvodnění, které v zásadě popírá výrok a je zcela excesivní svým obsahem a samo o sobě porušuje ústavní práva Lukáše,“ říká pro MF DNES Luděk Nečesaný.

Podle něj vrchní soud sice odmítl odvolání státní zástupkyně a potvrdil osvobozující verdikt, ale v písemném odůvodnění prý zcela protiprávně svůj výrok popírá.

„Pakliže nebyl Lukáš Nečesaný trestním soudem pravomocně odsouzen a naopak je výrokem napadeného rozhodnutí pravomocně zproštěn obžaloby, nemůže být v odůvodnění fakticky uvedeno, že je vinným. To je v rozporu se zásadou presumpce neviny a právem na spravedlivý proces,“ uvádí Nečesaný starší.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová se také domáhá pokračování kauzy Nečesaného a podává podnět k dovolání Nejvyššímu soudu v Brně.

„V současnosti je zpracován podnět k podání dovolání, který bude v nejbližších dnech postoupen Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně, které rozhodne, zda ve věci obviněného Nečesaného dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně podá,“ řekla ČTK Faltusová.

Je přesvědčena, že pro dovolání jsou důvody. „Ve svém rozhodnutí (Vrchní soud, pozn. red.) konstatoval, že odvolání státní zástupkyně proti rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové je důvodné, přesto je jako nedůvodné zamítá,“ míní Faltusová.

Na její rozhodnutí reaguje i Nečesaný starší. „Mediální výstupy státní zástupkyně, že bude podávat dovolání k Nejvyššímu soudu, což je její výsostné právo, bych si dovolil okomentovat citací z její závěrečné řeči před Krajským soudem v Hradci Králové dne 1. 4. 2016: ´Rozhodnutí Nejvyššího soudu považuji za tendenční, obsahuje podle mě chyby a pokud by Nejvyšší soud řádně prostudoval trestní spis a neopisoval slepě z podané stížnosti, nikdy by nedošel k takovým závěrům.´ Dne 13. 11. 2017 opět před KS v Hradci Králové ve své závěrečné řeči svým jednáním otřásla důvěrou v nezávislost justice,“ komentuje krok státní zástupkyně Luděk Nečesaný.

Nečesaného rozhodnutí k ústavní stížnosti maximálně podporuje Spolek Šalamoun. Podle něj výrok Lněničky, že je dostatek důkazů pro uznání viny Nečesaného, je pouhou mediální pomstou.

„Teď je hypotetická otázka, jestli podá státní zástupce dovolání, nebo ne. Problém je v tom, že soudce odvolání státní zástupkyně zamítl, ale zároveň za minutu řekl, že by odvolání bylo důvodné. To je prostě úplný nesmysl. Buď je důvodné a povolím ho, nebo zamítnu. Nemůže to být takhle, kdy soudce naznačuje, kdo je pachatel,“ říká předseda spolku Šalamoun Václav Peričevič.

Senát Vrchního soudu v Praze 27. března zamítl odvolání státní zástupkyně a potvrdil zprošťující rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové.

„Odůvodnění pana Lněničky nesmí obsahovat libovůli, což se stalo. Není možné, aby soudce ve svém rozhodnutí někoho pravomocně zprostil obžaloby a pak v odůvodnění uvedl, že je vinným. To je v rozporu se zásadou presumpce neviny a právem na spravedlivý proces,“ uvádí Peričevič.

Spolek prý za pětadvacet let nepamatuje, že by osvobozený člověk podával stížnost na zprošťující verdikt. „Většinou se na to lidi vykašlou a jsou spokojení, že to skončilo. Ale my podporujeme, že Lukáš chce bojovat dál a nechce to nechat být. Rozhodnutí Vrchního soudu je naprosto nepřijatelné,“ pohoršuje se Peričevič.

Vrchní soud zprostil Nečesaného viny v březnu 2019:

27. března 2019

Jedním dechem dodává: „Spolek Šalamoun plně podporuje postup Lukáše, kdy nejdříve jako ´sprostý´ obžalovaný, nyní už jen jako ´sprostý´ stěžovatel brání svá práva a brojí proti učebnicovému příkladu libovůle ze strany, zejména předsedy senátu Vrchního soudu v Praze Jiřího Lněničky, který v demokratickém právním státě se ´utrhl z řetězu´, nepřekročil svůj malý stín a ke svým pověstným zálibám přidal další, a to týrání Lukáše Nečesaného, vysloveně za každou cenu.“

Spolek Šalamoun již na konci března žádal v otevřeném dopise odstoupení doktorka Lněničky z funkce soudce.

„Pokud tak učinil výroky, že s rozsudkem, který vyhlásil, sám nesouhlasí a považuje je za špatné, již tímto způsobem zpochybnil důvěru v rozhodování soudů. Není přece možné, aby soudce rozhodl proti svému přesvědčení s tím, že k němu byl přinucen nadřízenými soudy,“ stojí ve stížnosti, již má MF DNES k dispozici.

Dopis v pátek doputoval na Ministerstvo spravedlnosti, Nejvyšší soud v Brně a Vrchní soud v Praze.

Obžaloba tvrdila, že tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný udeřil 21. února 2013 kadeřnici několikrát do hlavy polenem a sebral jí přes deset tisíc korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka.

Krajský soud Nečesaného nejprve potrestal 16 lety vězení, vrchní soud mu trest snížil na 13 let. Nečesaný strávil za mřížemi 1,5 roku, poté se dostal na svobodu po zásahu Nejvyššího soudu.

Soudní rozhodnutí v kauze Lukáše Nečesaného:

DATUM
SOUD
ROZHODNUTÍ
1. 9. 1. 2014
Krajský soud v Hradci Králové
16 let vězení
2.10. 3. 2014
Vrchní soud v Praze
vráceno k novému projednání
3.
21. 5. 2014
Krajský soud v Hradci Králové16 let vězení
4.23. 7. 2014
Vrchní soud v Praze
pravomocně 13 let vězení
5.20. 5. 2015
Nejvyšší soud ČR
vráceno k novému projednání
6.1. 4. 2016
Krajský soud v Hradci Králové
13 let vězení
7.
31. 8. 2016
Vrchní soud v Praze
pravomocně 13 let vězení
8.29. 3. 2017
Nejvyšší soud ČR
vráceno k novému projednání
9.
20. 11. 2017
Krajský soud v Hradci Králové
zproštěn obžaloby
10.23. 3. 2018
Vrchní soud v Praze
vráceno k novému projednání
11.
14. 5. 2018
Krajský soud v Hradci Králové
zproštěn obžaloby
12.
28. 11. 2018
Vrchní soud v Praze
vráceno k novému projednání
13.5. 2. 2019
Ústavní soud ČR
věc musí projednat vrchní soud
14. 27. 3. 2019
Vrchní soud v Praze
pravomocné zproštění obžaloby

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíHradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnov, další

  • Nejčtenější

Starostka odmítla návštěvu ministryň v Mladých Bukách, teď je z ní poslankyně

Premium O velké překvapení letošních voleb v Královéhradeckém kraji se postarala starostka Mladých Buků na Trutnovsku Lucie...

Skokan voleb je překvapený a vděčný. Ředitelování na gymnáziu zváží

Bez politických zkušeností, zato s obrovskou podporou preferenčních hlasů jde do Sněmovny čtyřiatřicetiletý Matěj...

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

Strakapoudi za covidu obsadili rozhlednu, obec ji kvůli dutinám zavřela

Dřevěnou rozhlednu Milíř ve Vysoké nad Labem na Královéhradecku poškodili strakapoudi. Obec vyhlídku začátkem září...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Jsme spíš takoví „domkáři“ než trampové, říká herec a šerif hradecké osady

Premium Trampskou osadu v lesích poblíž řeky Orlice u Hradce Králové si oblíbili Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Miloš Dvořáček a řada...

Kritici apartmánů v Peci uspěli u soudu, milion developerovi platit nemusí

Sdružení Žijeme Sněžkou, které kritizovalo stavbu apartmánového domu Pecr Deep v Peci pod Sněžkou a obcházení územního...

V Trutnově se střetl cyklista s autem, přes snahu záchranářů na místě zemřel

V pátek večer zasahovaly všechny složky integrovaného záchranné systému včetně vrtulníku v Trutnově. Po osmé hodině...

Přerušit meliorace, víc mokřadů. Spolek radí obcím, jak na klimatickou změnu

S budováním tůní začínalo před pár lety několik nadšenců ve Zdoňově, teď na sebe inspirativní projekt Živá krajina...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...