Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Spolek Šalamoun žádá odstoupení soudce, který trval na vině Nečesaného

  14:08
Vynesením zprošťujícího verdiktu nad Lukášem Nečesaným, který čelil obvinění z napadení kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, soudní tahanice nekončí. Spolek Šalamoun na podporu nezávislé justice, jež Nečesaného po celou dobu hájil, žádá odstoupení soudce Jiřího Lněničky z Vrchního soudu v Praze za jeho výrok o jasné vině Nečesaného.
Luděk Nečesaný připustil, že bude chtít náhradu za věznění syna Lukáše.

Luděk Nečesaný připustil, že bude chtít náhradu za věznění syna Lukáše. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lněnička loni na konci listopadu zrušil osvobozující verdikt nad Nečesaným a vrátil ho k novému projednání do Hradce Králové. Nečesaného rodina se však domáhala zrušení verdiktu u Ústavního soudu, který jí dal za pravdu. Soudce Vrchního soudu si poté u nového projednání 27. března neodpustil rýpavou poznámku: „Důkazy shromážděné v této kauze, by v jiných případech bohatě stačily k uznání viny obžalovaného,“ prohlásil.

Spolek Šalamoun jeho výrok neunesl a začal jednat. 

„Pan Lněnička nerespektoval závazný názor vyjádřený dvakrát Nejvyšším soudem a opakovaně se pouštěl do odlišného hodnocení důkazů a do spekulací, které neměly podklad v obsahu provedených důkazů. Přitom přehlížel zjevnou manipulaci s provedenými důkazy ze strany ostatních orgánů činných v trestních řízení a tyto skutečnost bagatelizoval,“ říká pro MF DNES otec Lukáše Nečesaného, Luděk Nečesaný.

Podle něj se Lněnička snažil vnutit Krajskému soudu v Hradci Králové odlišný názor na hodnocení důkazů, což prý zákon nedovoluje. 

„Za tímto účelem se dokonce pokusil odejmout věc Lukášovu zákonnému soudci, kdy proti jeho svévoli zasáhl až Ústavní soud. Nakonec tímto svým svévolným a zákonu odporujícím postupem Lněnička dostal sám sebe do ‚slepé uličky‘, ze které nebylo jiné východisko, než aby Vrchní soud zamítl odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu rozsudku,“ pokračuje.

Luděk Nečesaný si je jistý, že chování soudce bylo nekorektní a dle jeho slov i svým způsobem dehonestující. „Aby si po vyhlášení rozsudku „ulevil“, okomentoval rozsudek způsobem, který snižuje důvěryhodnost justice jako takové,“ podotýká.

Spolek Šalamoun prohlášení soudce považuje za hrubé poškození Nečesaného. 

„Pokud tak učinil výroky, že s rozsudkem, který vyhlásil, sám nesouhlasí a považuje je za špatné, již tímto způsobem zpochybnil důvěru v rozhodování soudů. Není přece možné, aby soudce rozhodl proti svému přesvědčení s tím, že k němu byl přinucen nadřízenými soudy,“ stojí ve stížnosti jež má MF DNES k dispozici. Dopis v pátek doputoval na Ministerstvo spravedlnosti, Nejvyšší soud v Brně a Vrchní soud v Praze.

Předseda spolku Miroslav Špadrna je přesvědčen, že kdyby Lněnička uvažoval bez vedlejší snahy Nečesaného poškodit, mohl se celé kauzy zbavit tím, že vysloví svou podjatost. 

„Lněnička si ovšem neodpustil, při ústním odůvodnění svého rozhodnutí, necitlivě okomentovat dosavadní postup všech, kteří vystupovali ve prospěch Lukáše Nečesaného, včetně exministryně Heleny Válkové, která podala ve věci stížnost pro porušení zákona, a následně Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, ale i nalézacího soudu, kteří ve věci pochybností o vině Lukáše Nečesaného rozhodovali,“ zmiňuje Špadrna.

Spolek má za to, že ješitnost Lněničky došla tak daleko, že už nemůže být dobrým soudcem. 

„Nedovede vypořádat s názory nadřízených soudů a za každou cenu, i za cenu poškození nevinného, prosazuje své zájmy. Hlavním produktem je ovšem poškození celé justice, protože veřejnost je nakloněna uvěřit všemu, co justici zpochybňuje a dehonestuje, a v tomto směru ústy Jiřího Lněničky dostala dokonalou munici,“ odůvodňuje spolek, jež žádá Lněničkovo zbavení funkce soudce.

MF DNES kontaktovala i Nečesaného obhájce Oldřicha Chudobu. Podle něj je celá stížnost záležitost spolku. „Je to dva dny, kdy byl vynesen rozsudek. V tuto chvíli nepodnikáme žádné kroky,“ uvádí na dotaz MF DNES Chudoba.

Nečesaný má nárok na tučné odškodnění

Luděk Nečesaný ještě dodává, že bude nárokovat odškodnění za nezákonné trestní stíhání svého syna. Toho, že by se Lukáš Nečesaný mohl při dalším vyšetřování objevit v hledáčku kriminalistů, se prý nebojí. 

„Podle nás to není ani reálné. Kriminalisté kolem našeho syna učinili tolik aktivit, aby z něj vytvořili pachatele, že víc toho není snad možné,“ podotýká odhodlaně.

29. června 2017

Nečesaný věří, že se kriminalisté začnou zabývat mnohem realističtější verzí loupežného přepadení: „Poškozená kadeřnice byla zcela nestandardně nalezena svým velmi problémovým synem z prvního manželství, kde je několik indicií minimálně k zásadnímu prošetření.“

Nečesaný může za nezákonné trestní stíhání a vazební stíhání požadovat nemalé odškodné. Může si nárokovat náhradu na nákladu na obhajobu, zadostiučinění za omezení osobní svobody, zadostiučinění za vedení trestní řízení nebo náhradu ušlého výdělku.  

„Za nemajetkovou újmu způsobenou omezením osobní svobody se nejčastěji vyplácí v rozmezí 500–1 500 korun denně. Poškozený musí doložit, že mu skutečně škoda nastala v jaké výši, a že je v příčinné souvislosti se škodní událostí,“ uvedla mluvčí Ministerstva spravedlnosti, jež odškodnění vyplácí Andrea Šlechtová.

Ministerstvo spravedlnosti například na nákladech za obhajobu vloni proplatilo stěžovatelům částku zhruba 44,15 milionu korun, na zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou jinak než nepřiměřenou délkou řízení částku 32,93 milionů. Nejčastěji šlo o omezení osobní svobody uvalením vazby či trestu.

  • Nejčtenější

Rychlé góly, těsné zápasy. Hradci chybí k postupu bod, Sparta v Třinci padla

Hokejisté Sparty a Hradce sahali v extraligovém čtvrtfinále soupeřů po postupovém mečbolu na ledě soupeřů. Během...

Ostudná místa Hradce Králové: socialistická Hvězda a Benešův bulvár straší dál

V Hradci Králové sice nedávno otevřeli nejdražší lávku v Česku, avšak odvrácená tvář metropole zůstává. Z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klouže, září a vede na zrádné schody. Pět much drahé lávky v Hradci

Reportér MF DNES na kole i pěšky otestoval novou lávku přes řeku Labe v Hradci Králové. Architektonický unikát, kterému...

Tvrdý střet v Liberci. Prasárna, soptil Flynn. Okuliar reagoval: Přifilmoval to

Běžela teprve osmá minuta čtvrtého klání čtvrtfinále hokejové extraligy mezi Libercem a Hradcem, když u modré čáry...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Českém ráji hořel penzion, hasiči rozebrali střechu kvůli skrytým ohniskům

Celkem 12 hasičských jednotek zasahovalo u požáru penzionu na Jičínsku. Oheň se šířil mezi střechou a podhledy. Uvnitř...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

V Českém ráji hořel penzion, hasiči rozebrali střechu kvůli skrytým ohniskům

Celkem 12 hasičských jednotek zasahovalo u požáru penzionu na Jičínsku. Oheň se šířil mezi střechou a podhledy. Uvnitř...

Hrádek u Nechanic ukáže hodiny s orlicí i zrestaurovaný pokoj císařova bratra

Přezdívají mu Malá Hluboká, ale podle historiků je podobnost pouze optická. Staroanglický Hrádek u Nechanic se letos...

Třicítka mumií se vrátila do krypty ve Vamberku, vystaví je už jen virtuálně

Slavné vamberecké mumie se po více než 20 letech navrátily do krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku na...

Hospitál Kuks nabídne kávový koutek a šporkovskou výstavu ve sklepení

Barokní hospitál Kuks, nejnavštěvovanější státní památka v Královéhradeckém kraji, se připravuje na devátou sezonu od...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR ELEKTRO - 1 SMĚNA (38-43.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 38 000 - 43 000 Kč

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...