Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Staletá Semtinská lípa padla v bouři před 20 lety, už má následovnice

  18:24
Přesně před dvaceti lety zasáhla Český ráj veliká bouře, která smetla památnou Semtinskou lípu. Ze stromu starého možná až 300 let zbylo jen třímetrové torzo, jejž však kdosi později zapálil. Místní lidé si výjimečné lípy velmi považovali. Ze zbytku kmene vyrazil nový stromek, další vysazené lípy rostou opodál.

Vichřice tehdy v podvečer v sobotu 27. května 2000 porazila v Českém ráji stovky stromů. Nejhorší to bylo na Hruboskalsku a v okolí Trosek, zničené byly zejména smrky, ale neodolala ani známá lípa.

„Byl to uragán století. V údolí Libuňky byl zničený každý čtvrtý strom. Vítr se navíc choval divně - lámal stromy v půli. Byla to zvláštní ničivá síla,“ poznamenal tenkrát starosta Troskovic Václav Martínek, podle nějž to byla určitě největší bouře za posledních sto let.

Bouřku provázelo silné krupobití, kroupy ležely v deseticentimetrových závějích. Nejezdily vlaky, někde voda vyplavila sklepy. Smršť zaskočila i návštěvníky a šermíře při vystoupení na hradě Trosky, odkud se lidé mohli rozejít až večer, když hasiči odklidili vyvrácené stromy.

Sice se příliš neblýskalo, ale lidé z Troskovic tvrdili, že viděli obrovský záblesk zřejmě od výboje, který rozetnul Semtinskou lípu. „Je to smutné. Byl na ni krásný pohled,“ litoval tehdejší kastelán hradu Trosky Ladislav Tomáš.

Koruna lípy rostoucí na větrném návrší bývala viditelná až z Krkonoš, Ještědu či Bezdězu. V 18. století lidé vysadili při soše svatého Jana Nepomuckého dvě lípy, jedna z nich však padla už při vichřici v roce 1858.

Druhý strom obdivovaný například básníkem Fráňou Šrámkem dosáhl časem výšky 35 metrů a jeho kmen měřil v obvodu osm metrů. Od sedmdesátých let však už nebyl v dobré kondici, silný vítr v bouři v srpnu 1983 pak navíc vylomil z lípy jednu z hlavních větví. 

V roce 1999 do Semtinské lípy, jejíž kmen už byl prohnilý, udeřil blesk. Ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj nechtěli lípu radikálně seřezat, raději ji zpevnili speciálními lany, jenže o rok později už strom tíhu větví v silné bouři neunesl.

Torzo záhy přitáhlo stovky lidí, kteří si odnášeli úlomky dřeva na památku. Některým řezbářům ještě lipové dřevo posloužilo, vznikla i Semtinská madona. Pozůstatky lípy však nakonec vzaly zasvé, když je zapálil neznámý žhář v roce 2012 před květnovým výročím pádu památného stromu.

Dnes je místo oplocené a z původní lípy vyrůstá nový výmladek, další dva mladé stromky jsou poblíž. Lidé se u nich mohou zastavit, je odtud výhled na Trosky.

Jednu z lip tu zasadili ještě v době, kdy vedle stála Semtinská lípa, jenže mladému stromu to příliš nesvědčilo. Až když padla stará lípa, stromek se vzpamatoval.

„Mám radost, že mladá lipka se má k světu. Zasadili jsme ji 19. listopadu 1983, to byl tehdy Rok českého divadla a výročí rekonstruovaného Národního divadla,“ připomíná kronikářka obce Libošovice Alena Pospíšilová.

„Ani nevím, kdo tu zasadil ještě další lípu. Pak přímo z původního kmene vyrůstá ještě nová,“ popisuje kronikářka. Někteří lidé si přáli doplnit místo, kde stávala Semtinská lípa, ještě o kapličku, z toho však časem sešlo. Přesto kronikářka věří, že návrší s lipkami, pěkným rozhledem a nedalekou Pekařovou lavičkou osloví i mladší generace.

Autor:
  • Nejčtenější

Nová embrya ohroženého nosorožce. Pomohl samec, s nímž se už nepočítalo

Vědci, včetně odborníků Safari Parku Dvůr Králové, hlásí další úspěch v boji o záchranu téměř vyhynulého nosorožce...

Skvost mezi chodníky se dočkal, opravám předcházely tři demonstrace

Měří jen pár desítek metrů, byl ve zdevastovaném stavu a jen málokdo by v něm poznal cenný skvost. V Hradci Králové...

Vypiplané mládě čápa uhynulo, jako jeho matka vletělo do elektrických drátů

Jedno ze tří čápat, která se podařilo zachránit díky přikrmování přímo na hnízdě v Mladých Bukách na Trutnovsku, zabil...

Muž využil amnestii a na policii přinesl zdobenou brokovnici z 19. století

Zbraňové amnestie využil vlastník z Rychnovska, který na policii přinesl unikátní kousek. Vrátil brokovnici dvojku -...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koupit a zbořit. Úpice bojuje s vybydlenými byty, z nichž jsou ruiny

Patrový dům na okraji Úpice na Trutnovsku býval dobrým místem pro život. Podnikání s chudobou to ale změnilo. Z bytů...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Volební krach ČSSD se v Královéhradeckém kraji snaží odvrátit lídr Birke

Krize tradiční strany ČSSD se prohlubuje, volební preference nejsou nijak příznivé, povážlivě přibývá oranžových...

Hradecká filharmonie zve ve speciálním cyklu koncertů na Dvořáka i Erbena

Zásadní díla klasické hudby v plném obsazení se sólisty i mohutným sborem dříve uváděla hradecké Filharmonie v bílé...

Muž využil amnestii a na policii přinesl zdobenou brokovnici z 19. století

Zbraňové amnestie využil vlastník z Rychnovska, který na policii přinesl unikátní kousek. Vrátil brokovnici dvojku -...

Stavba podchodu a opravy sítí rozpůlily Třebechovice, vznikají kolony

Souběh dvou dopravních staveb doslova rozpůlil Třebechovice pod Orebem na Královéhradecku. Z východu na západ se lidé...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...