Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Bylo výchovné, řekl soud a zastavil stíhání vedoucího lisovny kvůli úrazu

  18:46
Okresní soud v Náchodě zastavil trestní stíhání vedoucího lisovny v případu vážně zraněné ženy v továrně na autodíly. Obžaloba ho vinila z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, vedoucí však vinu odmítá.

Okresní soud v Náchodě. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Firma v Polici nad Metují koupila před třemi lety excentrický lis po generální opravě od slovenského dodavatele, po měsíci a půl provozu se na něm však kvůli poruše stal vážný úraz. Lisařka přišla při noční směně v červenci 2015 o jednu ruku v zápěstí a na druhé ruce jí zbyl jen palec.

Usnesení není pravomocné. Státní zástupce se vzdal práva stížnosti, ale obžalovaný Luděk Friml využil třídenní lhůtu a teprve se rozhodne, zdali bude trvat na soudním projednání.

Soudkyně Jana Geislerová o vině a trestu vůbec nerozhodovala. Podle obžaloby vedoucí kovovýroby měl na starosti bezpečnost práce na lisovně, ale ignoroval některé předpisy. Zaměstnanci tak podle evidenční karty stroje vůbec neprováděli kontrolu a údržbu od spuštění repasovaného lisu od 5. června až do 18. července 2015, kdy se porouchal a selhaly na něm dva bezpečnostní prvky, takže pracoval zcela neřízeně a zranil ženu.

Obžalovaný muž se bránil, že údržba a kontroly strojů se ve firmě řídily i dalšími dokumenty než jen evidenčními kartami, údržbáři a seřizovači se k tomu ale nevyjadřovali úplně shodně.

Soudkyně zmínila také znalecký posudek, podle nějž se na stroji nekonala pravidelná údržba, pomocí které by se závadě předešlo. Znalec přitom potvrdil, že na závadu stroje nemělo vliv, že dodavatel našrouboval koncový spínač opačně. Zástupci polické firmy to přitom zmiňovali jako největší chybu.

Soudkyně poznamenala po provedených důkazech, že má za prokázané, že se obžalovaný jednání dopustil, protože nebyly dostatečně prováděny všechny kontroly a údržba stroje.

Fotogalerie

„Na druhou stranu bylo přihlédnuto k dalším okolnostem. Je zřejmé, co uvedl i státní zástupce ohledně spoluzavinění poškozené (pozn. red. připustil, že žena vložila ruce do nebezpečných prostor stroje, kdy neměla). Přece jen nějaké kontroly probíhaly, i když ne zcela dostatečné. Je také nutné přihlédnout k následnému postoji pana obžalovaného, k jeho chování po činu i k jeho osobě, kdy on sice nespatřuje na své straně takové zavinění, ale projevil lítost nad jednáním a uvědomil si závažnost, že je potřeba dodržovat bezpečnostní předpisy,“ řekla soudkyně.

Podle ní samotné soudní jednání mělo na obžalovaného, který byl dosud bezúhonný, výchovný účinek a to již stačí.

Je to vykřičník pro mě i další, uznal vedoucí lisovny

Obhájce Tomáš Vávra žádal, aby byl obžalovaný zproštěn viny. Argumentoval, že firma řádně školila zaměstnance a že kontroly a údržba strojů se řešily pomocí takzvaných pasportů. Namítl také, že vedoucí lisovny v červenci 2015 teprve začínal na své pozici a zároveň tam s ním působil i jeho předchůdce. Namítal také, že lisařka má určitou míru zavinění a že dodavatelská firma pochybila při montáži koncového spínače, jejž po úrazu osadila nakonec opačně.

Obžalovaný se nakonec vyjádřil, že bere úraz jako varování.

„Celá věc s paní poškozenou mě velice mrzí. Věřím, že je to do budoucna nejen pro mě, ale i všechny ostatní, kteří jsme byli voláni k tomuto soudu, vodítko nebo vykřičník, abychom dělali práci dobře,“ řekl v posledním slově před soudem obžalovaný Friml.

Žalobce shledal pochybení u firmy, jenže ji stíhat nemůže

Státní zástupce Rostislav Poledna požadoval pouze symbolický trest. Úraz by se podle něj nestal, kdyby nedošlo k závadě na stroji kvůli opominutým kontrolám. Zároveň ale připustil, že lisařka vložila ruce do lisovacího nástroje a tím mohla nést spoluzavinění. Firma to přitom zřejmě tolerovala, ač to oficiálně její technologické postupy zapovídaly. Zavedenou praxi firma změnila až po úrazu.

„Největším zadostiučiněním je poslední slovo pana obžalovaného, že to pro něj bylo dostatečným ponaučením. Doufám, že se ve společnosti Hauk dlouho nic nestane a pokud, tak příště už bude předmětem zájmu sama společnost, ne konkrétní fyzické osoby,“ vysvětlil státní zástupce Poledna, proč se rozhodl nepodat stížnost proti zastavení trestního stíhání.

Zmocněnec zraněné ženy Petr Renth se ohradil, že by poškozená postupovala při práci na lisu nesprávně. Podle něj pracovala tak, jak bylo dáno zaměstnavatelem.

Na lisu se uvolnilo víc šroubů

Podle obžaloby se v továrně mělo na doporučení dodavatele v měsíčním intervalu kontrolovat utažení šroubových spojů na lisu, zejména kvůli třísměnnému provozu. Navíc se denně mělo kontrolovat upevnění, stav a náhon řídicího ústrojí stroje v klidu i za chodu, což ale podle žalobce scházelo.

Na lisu se tehdy uvolnilo více šroubů. Tím se posunul kryt setrvačníku, což zablokovalo jisticí koncový spínač. Posunuly se i další součástky a selhala i další pojistka a stroj pak pracoval neřízeně.

Žalobce nejdříve obvinil vedoucího údržby ve firmě, ale soud ho letos zprostil obžaloby, protože neměl s lisovnou mnoho co do činění.

Poté žalobce obvinil vedoucího lisovny.

Už dříve žalobce upozornil, že v době ženina úrazu neplatila právní úprava, na jejímž základě by bylo možno za spáchání trestného činu proti životu a zdraví stíhat právnickou osobu, což nyní už je možné.

Firma nechtěla uznat, že devětatřicetiletá dělnice je zcela bez viny. Už dostala víc než milion korun od pojišťovny, u níž je firma pojištěná. Zkrátili jí však nárok na bolestné i trvalé následky na 70 procent, ale žena se bránila žalobou a továrna jí po smíru 30 procent doplácí. Další nároky již žena nevznesla, je v plném invalidním důchodu.

Firma dostala pokutu 300 tisíc korun od Oblastního inspektorátu práce v Hradci Králové za porušení bezpečnostního předpisu.

  • Nejčtenější

Stát nezakázal předbíhat s vakcínou. Dostala ji manželka exprimátora

Manželka lékaře a zároveň radního Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka Eliška podstoupila očkování...

Příští týdny budou nejtěžší, říká hejtman. Pacientů přibude až o polovinu

Očekávám, že v nejbližších dnech se projeví zátěž nově nakažených v závěru roku, říká v rozhovoru pro MF DNES hejtman...

Petrova bouda se změní: jídlo v útulně, přespání pro 12 turistů se spacáky

Premium V provozu nové Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš už je jasno. Ubytovávat bude zejména firemní pobyty a školení...

Útočník znásilnil mentálně postiženou, policie hledá muže z kamerového záznamu

Znásilnění mentálně postižené ženy vyšetřují od loňského září kriminalisté z Hradce Králové. O případu však informovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič na Rychnovsku nejspíš nedal přednost, druhý šofér při srážce zahynul

Kvůli tragické dopravní nehodě byla od rána uzavřena silnice nedaleko Solnice na Rychnovsku. V křižovatce se tam...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Útočník znásilnil mentálně postiženou, policie hledá muže z kamerového záznamu

Znásilnění mentálně postižené ženy vyšetřují od loňského září kriminalisté z Hradce Králové. O případu však informovali...

Obchvat Rychnova se rýsuje, povede překvapivě až na Budín

Dlouho očekávaný obchvat Rychnova nad Kněžnou bude delší, než se předpokládalo. Ředitelství silnic a dálnic už...

Safari park přišel o rekordmanku mezi nosorožci i o její dceru v Africe

Zoologové ve Dvoře se rozhodli uspat výjimečnou samici nosorožce černého Jessi, která se již nedovedla postavit. Její...

Karavany ve Špindlerově Mlýně vykradl už dříve trestaný hotelový kuchař

Trutnovští policisté dopadli mladého muže, který loni v prosinci vykradl karavany v autokempu ve Špindlerově Mlýně. Do...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
MVC Vývojář ASP.NET

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...