Běžec zakopl o deset kop mincí. Ukryl je boháč za husitských válek

  19:22aktualizováno  19:22
Muž z Jičínska při běhání v lese u Dřevěnice škobrtl o 600 stříbrných mincí z časů Karla IV. a Václava IV. V okolí pak archeologové našli i měděnou sekyru zřejmě z doby před Kristem. Mince, které numismatik označil za pražské groše, čekají na ohodnocení. To stanoví i výši nálezného pro sportovce.

Muž, který si nepřeje být jmenován, poklad objevil nečekaně jednoho únorového odpoledne. Zalarmoval hned archeology z jičínského muzea.

„Pamatuji, že to byla neděle. Odpoledne mi volal muž, že objevil velké množství stříbrných mincí. Ihned jsme s kolegy vyrazili a provedli dohledávku. Našli jsme ještě několik mincí v nedalekém lese. Všechny byly skoro na povrchu a z dálky se leskly,“ řekl archeolog z jičínského muzea Radek Novák, který mince spatřil mezi prvními.

Pátrači se s Novákem druhý den na naleziště vrátili i s archeologickou sondou. Díky ní odhalili vzácný artefakt - měděnou sekyru s křížovým ostřím z počátku pozdní doby kamenné, tedy z doby čtyři tisíce let před Kristem.

„V Česku je podobných nálezů asi pět. Těžko vyčíslit její hodnotu, na černém trhu se moc neobjevuje, ale z kulturněhistorického hlediska má obrovskou cenu,“ přiblížil Novák nález, který s mincemi nijak nesouvisí.

V jičínském muzeu si mince prohlédla odborná komise, která rozhodla o dalším postupu. Před několika dny je odeslali do Muzea východních Čech v Hradci Králové k numismatikovi.

„Celkem je to necelých deset kop stříbrných pražských grošů z 20. let 15. století. Pravděpodobně je zakopal někdo v čase husitských válek. Právě z nich pochází nejvíce nálezů, jelikož lidé se báli a své cennosti ukrývali,“ vysvětlil Vojtěch Brádle, numismatik z hradeckého muzea. Podle něj peníze zřejmě ukryl bohatý sedlák.

Přiznává, že to má za léta praxe v oku. „Na první pohled vidíte opisy: vnitřní a vnější. Pro nás je podstatný vnitřní, kde je jméno panovníka - tady Karolus primus. Mně stačí vidět tři písmena na minci a už vím, z jaké jsou doby. Na mincích z dob Václava IV. zase vidíme Wenceslaus. Na některých to není na první pohled zřejmé, tak s nimi musím pod mikroskop nebo je různě natáčet, abych viděl alespoň nějaké písmeno,“ řekl numismatik.

Fotogalerie

Cenu mincí vyčíslit není lehké. „Teď to jsou pouze zezelenalé plíšky, a tak nejsem schopen říci, jestli se mezi nimi ukrývají významnější kousky. Můžu jen říct, že ukrytá suma není na tu dobu malá,“ podotkl numismatik Brádle.

Pro srovnání - boty v té době stály dva až čtyři groše, okování koně půl groše a živá slepice jeden groš. „Z toho vidíme, že jde o větší sumu. Když to shrnu, za celý nález by se pořídilo stádo dobytka,“ řekl Brádle.

Cena jednoho pražského groše na aukci může být třeba jen ve stovkách korun. Avšak pokud by se v pokladu objevila kontramarka, tedy mince, která byla označena a platila pouze v určitém městě, cenu by to výrazně zvýšilo. Jedna může stát i deset tisíc.

Cenu nálezu stanoví teprve znalec. Pokladů u Jičína je víc

O současné hodnotě nálezu nemá představu ani jičínský archeolog Radek Novák. „Tu stanoví znalci, které pověří majitel nálezu, tedy Královéhradecký kraj, až obdrží expertizu. Ta stanoví nominální a kulturně-historickou hodnotu. A to můžou být naprosto odlišné částky,“ uvedl Novák, který si cení poctivých nálezců.

Od numismatika se poklad za pár dní vrátí do Jičína, kde mince očistí a zakonzervují. Teprve až je očištěné ohodnotí znalci, v jičínském muzeu a galerii je vystaví.

„Nakolik to bude svítit a nakolik ne, záleží už na muzeu. Když se mince čistí, nechává se část v původním stavu, aby bylo vidět, jak mince vypadaly po objevení. U zbytku se odstraňují nevzhledné koroze. V základu jsou stříbrné, ale je to jen slitina, nikoliv čisté stříbro. Podstatný je podíl mědi. Když mince leží pět set let v zemi a prší na ně, zpravidla se spečou do hroudy a vytvoří se na nich zelená nevzhledná vrstva,“ poznamenal numismatik Brádle.

Není to první velký nález v okolí Jičína. Za posledních šest let jich prý bylo několik desítek, jenže o většině muzeum nemá ani ponětí.

„Většinou si to nálezci nechávají nebo to zkoušejí prodat na černém trhu. Musíme doufat, že nálezce bude slušný člověk, který se pak těší z odborného zpracování. Pak jsou tady ti, kteří si myslí, že tím zbohatnou. Dnes je však černý trh přesycen, takže se na tom moc vydělat nedá. Ze zkušenosti vím, že poslední dobou je vyplácené nálezné poměrně slušné a blíží se i hodnotám černého trhu,“ dodal archeolog Novák.

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Řidiči v Náchodě si protrpí jaro s objížďkami, sešly se dvě stavby

Radnice v Náchodě nechala prorazit novou spojku pod železniční tratí mezi...

Řidiče v Náchodě čekají až do konce června komplikace s uzavírkami a objížďkami. Na předměstí v Bělovsi je zavřený...

Dvorská zoo začala hlavní sezonu, v safari má most inspirovaný Afrikou

Kvůli přestavbě mostu v safari ve Dvoře Králové  vypustili jezírko.

Návštěvníci Safari parku ve Dvoře Králové se poprvé projeli po novém mostu dlouhém 150 metrů. Jeho stavba vyšla na 27...

Baterie v mobilu vybuchne. Hoši vyhráli Febiofest s filmem o fake news

Jakub Syrovátka (vlevo) a Darek Husták uspěli na Febiofestu s krátkometrážním...

Vítězný snímek Febiofestu o dezinformacích natočili ani ne patnáctiletí Jakub Syrovátka a Darek Husták za tři dny....

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz