Kosti nebožtíků z Vrchlabí svědčí o dřině. Našly se i koruny mrtvých

  13:16aktualizováno  13:16
Letos odborníci dokončí rozsáhlý výzkum kosterních ostatků nalezených ve Vrchlabí u kostela sv. Vavřince. Při loňském archeologickém výzkumu, který předcházel rekonstrukci náměstí Míru, vykopali hroby s kostrami 80 lidí. Z nich je patrné, že život před stovkami let nebyl žádnou selankou.

Archeolog Ondřej Tůma při výzkumu u kostela sv. Vavřince ve Vrchlabí | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Analýza ostatků dává nahlédnout do života před stovkami let. Objevy patologických změn poukazují na náročnou práci, kterou předkové vykonávali. Důležité jsou i drátěné „koruny mrtvých“.

Antropoložka Marcela Horáková, jejímž úkolem je identifikovat kromě stáří a pohlaví též patologické změny, zaznamenala kompresní zlomeninu bederního obratle.

„K té dochází tlakem při fyzicky náročné práci a přesouvání těžkých břemen,“ vysvětluje.

Dále objevila kousky zkostnatělé měkké tkáně v hrudníku, což poukazuje na plicní onemocnění způsobené vdechováním malých částeček různého materiálu.

„Ženy tím trpěly v textilních továrnách, které ve velice prašném prostředí zpracovávaly len. Stejně tak může vznikat při práci s kamenem nebo hlínou bez ochranných prostředků. Myslím si, že tento nález souvisí s podobnou prací,“ říká antropoložka.

Při analýze popsala také zlomený krček stehenní kosti.

Mezi kostrami je velký počet dětí včetně novorozenců. Tvoří polovinu nálezů. „V dřívějších dobách byla vysoká dětská úmrtnost kvůli chorobám, které tehdy neuměli léčit, a špatné výživě běžná,“ poznamenává Marcela Horáková.

Fotogalerie

Rovnoměrně jsou mezi ostatky zastoupena mužské a ženské pohlaví. Z dosavadního výzkumu také vyplývá, že výška tehdejších lidí se pohybovala od 160 do 180 centimetrů. Stáří hrobů pomůže určit analýza keramiky.

V hrobech dětí i dospělých archeologové našli bohatou pohřební výbavu: růžence, čepce a ozdoby doplněné korálky, barevnými sklíčky a kamínky. Nepříliš častým objevem jsou „koruny mrtvých“.

„Jde o drátěné ozdoby na hlavách nebožtíků, které jsou podle všeho spojené s německým prostředím. Mohou pocházet ze 17. a 18. století. Je otázkou, jestli se nám něco z toho podaří zachránit, protože to jsou velice jemné drátky. Zem a čas se na nich hodně podepsaly,“ říká archeolog Ondřej Tůma z trutnovského Muzea Podkrkonoší.

Na hřbitově mohly být pochováno až dva tisíce lidí

K většině kostelů v centrech českých měst patřil hřbitov a vrchlabský nebyl výjimkou. Přesto nálezy v okolí chrámu sv. Vavřince experty překvapily. Archeologové narazili na základy původního kostelíka z přelomu 13. a 14. století a objevili pozůstatky staré školy zbourané v roce 1841.

Torza koster osmi desítek lidí jsou pouze zlomkem toho, co se pod náměstím nachází. Na tomto místě se pohřbívalo od 13. až do začátku 19. století. „Odhaduji, že na hřbitově může být tisíc až dva tisíce pochovaných,“ soudí antropoložka.

Nálezů tedy mohlo být ještě mnohem víc. Podle Tůmy však lidé větší část hřbitova mezi kostelem a školou na konci 19. století přemístili:

„Kosti nebožtíků do hloubky minimálně jednoho metru vykopali a přenesli. Před deseti lety se našla velká deponie kosterních ostatků za školou směrem ke kulturnímu domu Střelnice. Našli jsme velké množství dětských hrobů, takže je pravděpodobné, že v 19. století při stěhování hřbitova vybírali jen velké kosti nohou, rukou a lebky. Ostatní nechali na místě.“

Zkoumání kosterních ostatků zabere ještě několik měsíců, hotovo by mělo být ve druhé polovině roku.

Vrchlabí otevřelo zmodernizované náměstí Míru Vrchlabí loni v září. Historickému místu, které se ve 20. století proměnilo v rušnou a nepřehlednou křižovatku, stavaři navrátili charakter náměstí.

Před kostelem vznikla dlážděná plocha s lavičkami, záhony květin a s odkrytým náhonem. Dělníci vrátili silnici do původní podoby a umístili na ni zpomalovací retardéry, díky kterým došlo ke zklidnění dopravy. Město do proměny náměstí investovalo 40 milionů korun.

Tak vyhlíželo náměstí Míru před přestavbou:

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Muž pochodoval svahem v Krkonoších, krátce poté se utrhla lavina

Spadla lavina v Malé kotelní jámě v Krkonoších, nikoho nezavalila (21. 3. 2019).

Lavina dlouhá asi osm set metrů se ve čtvrtek odpoledne sesunula v Malé kotelní jámě v Krkonoších. Němečtí návštěvníci...

Další z rubriky

Plánuji, ale rozhodují příroda a čas, říká šéf hradeckých lesů Zerzán

Ředitel hradeckých městských lesů Milan Zerzán ukazuje okruh pro cyklisty a...

Městské lesy v Hradci Králové stojí před řadou výzev. Mohly by se rozšířit o stovky hektarů, lesníci však musejí...

Soutok Labe s Orlicí v Hradci čekají úpravy, bude jako z roku 1913

Soutok Labe a Orlice v Hradci Králové (20.3.2019).

Velká proměna čeká soutok Labe s Orlicí v Hradci Králové. Ikonické místo, které je na fotografiích města jedním z...

U Slavoňova na Náchodsku havaroval malý vrtulník, zemřeli dva lidé

Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku zemřeli dva lidé. (22....

U Slavoňova na Náchodsku se zřítil malý civilní vrtulník. Po dopadu do pole začal hořet. V troskách stroje zemřeli dva...

Najdete na iDNES.cz