Kosti nebožtíků z Vrchlabí svědčí o dřině. Našly se i koruny mrtvých

  13:16aktualizováno  13:16
Letos odborníci dokončí rozsáhlý výzkum kosterních ostatků nalezených ve Vrchlabí u kostela sv. Vavřince. Při loňském archeologickém výzkumu, který předcházel rekonstrukci náměstí Míru, vykopali hroby s kostrami 80 lidí. Z nich je patrné, že život před stovkami let nebyl žádnou selankou.

Archeolog Ondřej Tůma při výzkumu u kostela sv. Vavřince ve Vrchlabí | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Analýza ostatků dává nahlédnout do života před stovkami let. Objevy patologických změn poukazují na náročnou práci, kterou předkové vykonávali. Důležité jsou i drátěné „koruny mrtvých“.

Antropoložka Marcela Horáková, jejímž úkolem je identifikovat kromě stáří a pohlaví též patologické změny, zaznamenala kompresní zlomeninu bederního obratle.

„K té dochází tlakem při fyzicky náročné práci a přesouvání těžkých břemen,“ vysvětluje.

Dále objevila kousky zkostnatělé měkké tkáně v hrudníku, což poukazuje na plicní onemocnění způsobené vdechováním malých částeček různého materiálu.

„Ženy tím trpěly v textilních továrnách, které ve velice prašném prostředí zpracovávaly len. Stejně tak může vznikat při práci s kamenem nebo hlínou bez ochranných prostředků. Myslím si, že tento nález souvisí s podobnou prací,“ říká antropoložka.

Při analýze popsala také zlomený krček stehenní kosti.

Mezi kostrami je velký počet dětí včetně novorozenců. Tvoří polovinu nálezů. „V dřívějších dobách byla vysoká dětská úmrtnost kvůli chorobám, které tehdy neuměli léčit, a špatné výživě běžná,“ poznamenává Marcela Horáková.

Fotogalerie

Rovnoměrně jsou mezi ostatky zastoupena mužské a ženské pohlaví. Z dosavadního výzkumu také vyplývá, že výška tehdejších lidí se pohybovala od 160 do 180 centimetrů. Stáří hrobů pomůže určit analýza keramiky.

V hrobech dětí i dospělých archeologové našli bohatou pohřební výbavu: růžence, čepce a ozdoby doplněné korálky, barevnými sklíčky a kamínky. Nepříliš častým objevem jsou „koruny mrtvých“.

„Jde o drátěné ozdoby na hlavách nebožtíků, které jsou podle všeho spojené s německým prostředím. Mohou pocházet ze 17. a 18. století. Je otázkou, jestli se nám něco z toho podaří zachránit, protože to jsou velice jemné drátky. Zem a čas se na nich hodně podepsaly,“ říká archeolog Ondřej Tůma z trutnovského Muzea Podkrkonoší.

Na hřbitově mohly být pochováno až dva tisíce lidí

K většině kostelů v centrech českých měst patřil hřbitov a vrchlabský nebyl výjimkou. Přesto nálezy v okolí chrámu sv. Vavřince experty překvapily. Archeologové narazili na základy původního kostelíka z přelomu 13. a 14. století a objevili pozůstatky staré školy zbourané v roce 1841.

Torza koster osmi desítek lidí jsou pouze zlomkem toho, co se pod náměstím nachází. Na tomto místě se pohřbívalo od 13. až do začátku 19. století. „Odhaduji, že na hřbitově může být tisíc až dva tisíce pochovaných,“ soudí antropoložka.

Nálezů tedy mohlo být ještě mnohem víc. Podle Tůmy však lidé větší část hřbitova mezi kostelem a školou na konci 19. století přemístili:

„Kosti nebožtíků do hloubky minimálně jednoho metru vykopali a přenesli. Před deseti lety se našla velká deponie kosterních ostatků za školou směrem ke kulturnímu domu Střelnice. Našli jsme velké množství dětských hrobů, takže je pravděpodobné, že v 19. století při stěhování hřbitova vybírali jen velké kosti nohou, rukou a lebky. Ostatní nechali na místě.“

Zkoumání kosterních ostatků zabere ještě několik měsíců, hotovo by mělo být ve druhé polovině roku.

Vrchlabí otevřelo zmodernizované náměstí Míru Vrchlabí loni v září. Historickému místu, které se ve 20. století proměnilo v rušnou a nepřehlednou křižovatku, stavaři navrátili charakter náměstí.

Před kostelem vznikla dlážděná plocha s lavičkami, záhony květin a s odkrytým náhonem. Dělníci vrátili silnici do původní podoby a umístili na ni zpomalovací retardéry, díky kterým došlo ke zklidnění dopravy. Město do proměny náměstí investovalo 40 milionů korun.

Tak vyhlíželo náměstí Míru před přestavbou:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

Z koželužny v Hradci snad zůstane hala a komín, posoudí je statik

Poslední budovy bývalé koželužny v Kuklenách (5. 6. 2018)

Alespoň historický komín a malá hala by mohly zůstat stát z bývalé koželužny v hradeckých Kuklenách. Ačkoli už byla...

Advantage Consulting, s.r.o.
APLIKAČNÍ TESTER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz