Záchranáři dostali hlášení o nehodě v úterý po 14. hodině. Do záchranné akce se zapojilo 22 členů polské horské služby a šest polských vojáků. Češi měli na místě čtyři záchranáře horské služby a dva vrtulníky zdravotnické záchranné služby. Poláci vyslali jeden vrtulník.
„Na místě záchranáři našli těla dvou lidí, zemřeli na následky pádu z přibližně 900 metrů,“ uvedla polská horská služba. Muži při pádu překonali i Jubilejní cestu, která vede po severním svahu Sněžky od Slezské boudy na vrchol hory. V zimě je zavřená, když ji zasype sníh, splyne s úbočím hory.
Za pomoci lan a českých kolegů polští záchranáři mrtvé vyprostili ze dna kotle a převezli do Karpacze. Pátrali dál, protože podle prvotních a zmatených informací z místa se mohlo zřítit z vrcholu více lidí. Nikoho dalšího ale záchranáři nenašli. Akci ukončili až mezi 18. a 19. hodinou.
Nutné jsou mačky či nesmeky
Na Sněžce leží asi 150 centimetrů sněhu a v jejím okolí nadále platí výstraha před silně zledovatělým terénem. V Krkonoších platí nejnižší, tedy první stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Upozornění na ledovku a náledí platí po celých horách.
„Doporučujeme užití maček či nesmeků. Dále pozor na řetězové cestě vedoucí od Slezské boudy na vrchol Sněžky. V horní partii cesty jsou již řetězy pod sněhovou pokrývkou a neplní již tak svoji zádržnou funkci,“ varuje Horská služba Krkonoše.
Pád z ledového hřebenu bez vybavení nezastavíte, říká náčelník horské služby |
V únoru 2022 se z vrcholu Sněžky zřítil na polskou stranu hory do kotle Lomničky mladý muž. Jeho pád po strmém zledovatělém svahu byl dlouhý téměř 400 metrů, muž ale přežil.
V lednu roku 1975 skončil obdobný pád turisty do údolí Lomničky smrtí tří lidí. Tehdy po pádu zledovatělým svahem zahynul turista i dva členové krkonošské horské služby, kteří se ho pokusili zachránit.