Pozorování vlka evidují zoologové Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) už od roku 2011, ale dosud ho nemohli doložit přímým důkazem. Tím je podle ochranářů až nyní snímek, který fotopast pořídila 21. června.
„Prvním skutečným nezvratitelným důkazem novodobého výskytu vlka v Krkonoších se tak stal letošní červnový snímek z rýchorské fotopasti,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Do Krkonoš se vlk vrátil po 176 letech. Na české straně hor posledního zastřelili v roce 1842, na polské už v roce 1810.
V našich nejvyšších horách se pak objevil až před osmi lety a v roce 2012 šlo dokonce o celou smečku (psali jsme v článku Do Krkonoš zavítala skupinka vlků. Odborníci čekají, zda se tu usadí), tehdy však šlo o skupinu ze zahraničí.
Pravděpodobně ze Saska a Dolního Slezska zavítali vlci do Krkonoš také v říjnu 2016, kdy se u Erlebachových bud našla ohlodaná telata. Další případ napadení stáda se stal loni na podzim u Vlčic na Trutnovsku (podrobnosti v článku Vlci u Trutnova zadávili ovce. Mohou se objevit i jinde, varují farmáři). Tehdy šlo podle odborníků o jedince, který pocházel ze skupiny z nedalekého Broumovska. Před dvěma lety tam vlci dokonce vyvedli mladé.
I nyní vyfocený vlk je podle zoologa Správy KRNAP Jiřího Flouska nejspíše právě z broumovské skupiny: „Do Krkonoš se vlci s největší pravděpodobností šíří z východu – z Broumovska a Vraních hor, nebo z přilehlé části Polska. Rozmnožování tu ale zatím doloženo nebylo, vše nasvědčuje spíše migraci jednotlivých zvířat,“ řekl.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Návštěvníci Krkonoš se podle ochranářů nemají čeho obávat. Vlk je plaché zvíře a člověku se raději vyhýbá. Ztráty však způsobuje farmářům. Prvních pět už v Krkonoších získalo dotace na kvalitnější oplocení, pořízení hlídacích psů a další opatření proti vlkům. Další své žádosti připravují.
„Podle odborných studií ale hospodářská zvířata tvoří méně než 10 procent vlčí potravní základny, nejdůležitější složkou potravy jsou srnci, jeleni a divoká prasata,“ vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
V polské části Krkonoš se podařilo vlka vyfotit již loni v březnu. Podle polských ochranářů tehdy nešlo o migrujícího jedince, ale o vlka, který se v severní části Krkonoš usadil. Správa tamního národního parku si od návratu vlka slibuje přirozenou regulaci přemnožené populace jelenů. Těch je podle odhadů v polské části hor až třikrát více oproti normálu.
Podívejte se na mláďata vlků, která se letos narodila na Broumovsku:
29. června 2018 |