Hradecká radnice i sdružení firem v čele se Strabagem se zatím jen oťukávají. Přátelství je to však jen křehké a může se zvrtnout v dohru u soudu. Zatímco město už řadu měsíců tvrdí, že arénu mělo dostat do 30. června, Strabag coby zhotovitel operuje až s datem 29. září.
O tom, že Hradec nenechává nic náhodě a nehodlá se nechat zahnat do kouta, svědčí prosincové schvalování důležitého dodatku ve smlouvě o dílo. Zastupitelské „ano“ dost spěchalo.
„Rozhodně by nebylo strategické toto hlasování odkládat na leden, protože bychom zhoršili postavení města v případném sporu se zhotovitelem,“ řekl náměstek primátorky pro oblast investic Lukáš Řádek (TOP 09).
Ani jedna strana však věc nehodlá hnát až k soudu. Chystá se proto řešení, které se zatím jeví schůdné pro oba: angažmá jakéhosi smírčího soudce, který posoudí, zda mohl být stadion předán dříve.
Rozhodne „technický“ soudce?
„Velmi intenzivně zvažujeme variantu, že bychom ve spolupráci se zhotovitelem objednali nějakého technického arbitra, který by posoudil všechny skutečnosti, zda některé části stavby byly dodány pozdě, či nikoli. Arbitra schválí každá strana, protože nejde o spor právní jako spíš technický. Součástí je také dohoda, že výsledek arbitra a jeho posouzení budou obě strany respektovat. Chceme, aby naše rozhodování bylo opřeno a jasné technické argumenty,“ zdůraznil Lukáš Řádek.
„Zpracování znaleckého posudku pro stanovení sporných nároků je jednou z možností jak aktuální situaci řešit. V jednáních týkajících se smluvních termínů dokončení díla jsme se zatím neposunuli, ale pokoušíme se o nalezení shody. Na našem názoru, že investor nemá nárok na uplatnění pokuty z prodlení, se nic nezměnilo,“ upozornila mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.
Sankce jsou přitom velmi vysoké. Podle smlouvy může Hradec v případě prodlení vymáhat po dobu prvních třinácti dnů 113 600 korun denně a od čtrnáctého dne dokonce 284 tisíc korun.
„Tvrdíme, že termín je 30. června. Předpokládáme, že budeme uplatňovat sankce a úhrnně se můžeme pohybovat v desítkách milionů korun,“ uvedla již dříve primátorka Pavlína Springerová (HDK).
Ze slov náměstka Lukáše Řádka však vyplývá, že město do zásadního střetu jít nechce.
„V současné době nejsme ve sporu, který by byl jakkoli otevřený. Podle našeho názoru celý stadion nebyl předán v termínu podle smlouvy. Zhotovitel si myslí něco jiného, jsou k tomu však nějaké argumenty, které nejsou až tak právní, zda stavba mohla být realizována v posloupnosti, jak měla za cíl projektová dokumentace. Jestliže bychom se do sporu dostali - což si nepřejeme - nechceme si zhoršovat situaci tím, že bychom zbytečně prodlužovali schválení dodatku,“ vysvětloval Řádek zastupitelům, proč je potřeba dodatek schválit.
Strabag se vrátí k nedodělkům
Ať už se obě strany soudit budou, nebo ne, pracovníci firmy Strabag se budou muset na stadion ještě vrátit, aby se vypořádali s některými reklamacemi.
„Zdá se mi, že je porušena statika, protože všechny čtyři toalety v sektoru VIP Silver jsou rozpraskané. Bylo by dobré zaměřit se na to, jestli je ta stavba postavena korektně,“ uvedl zastupitel Jan Groh (ANO).
„Stavba je sice předaná, ale stále se na ní vyskytují desítky vad a nedodělků, které se průběžně odstraňují. Stavba je samozřejmě v záruce a budeme velmi důsledně dbát na to, aby se všechny vady a nedodělky odstranily,“ upozornil Lukáš Řádek.
Strabag opravy připouští, přestože jeho lidé již stadion vyklidili a již na něm nepracují.
„Žádná ze zjištěných vad svou povahou nebrání užívání díla ani nesnižuje standard užívání. Po dohodě s investorem budou tyto vady odstraňovány až za vhodných klimatických podmínek a s ohledem na užívání stadionu,“ ujistila Edita Novotná.
Dotáhnout potřebuje sportbar i tělocvičny
Ani podle autora arény nejde o nic vážného. Podle architekta Tomáše Vymetálka o tom svědčí to, že jeho kancelář už v odstraňování vad nefiguruje.
„Drobné vady a nedodělky u tak velké stavby, která vznikla v tak krátkém termínu, jsou prostě normální a vypořádávají se standardní cestou mezi městem a stavební firmou. My už nejsme součástí řešení. Zbývá dokončit například sportbar, ale to jen kvůli tomu, že město a provozovatel si upravili projekt jinak, než bylo v zadání. Každopádně na sportbar se hodně těším, přestože je menší, než bychom chtěli. Myslím, že v jarní části ligy už bude plný,“ řekl Tomáš Vymetálek.
Upozornil, že ještě schází vybavení tělocvičen, které zatím slouží třeba coby šatny policii při dohledu nad rizikovými zápasy.
„Tělocvičny v rozích jsou zkolaudované, jak bylo v zadání, chybí jen jejich vybavení. Díky výšce se sem vejde i lezecká stěna, ale lze uvažovat třeba i o trampolínách. Obrovskou výhodou je, že tělocvična je přístupná zvenku, tedy kdykoli i mimo provoz stadionu. Má i vlastní sociální zařízení a dostanete se do ní přímo z běžecké dráhy,“ popsal architekt.
S prací Strabagu je spokojen: „Vizuálně nechybí nic, naopak se udělaly věci navíc, například posilující dělicí ploty v sektoru hostů.“