Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Túra po hřebenech Krkonoš se může prodražit. Na polské straně hrozí pokuty

  8:54
Pokud nemáte účet u polské banky, vstupenku do polského Krkonošského národního parku si online nekoupíte. Pokladny jsou přitom pouze ve vnitrozemí Polska. A turistům bez lístku hrozí pokuta.
Mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších jsou stále vysoké sněhové bariéry....

Mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších jsou stále vysoké sněhové bariéry. (1. 6. 2023) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Do těžko řešitelné situace se dostávají výletníci na hřebenech Krkonoš, kteří chtějí prozkoumat i sousední Karkonoski Park Narodowy (KPN). Zatímco na české straně se mohou pohybovat zdarma, v Polsku je vstup do národního parku už téměř 30 let zpoplatněn. Na hřebenech není žádná pokladna, jedinou možností při přechodu hranice po turistické cestě je koupě vstupenky online. Problém je v tom, že internetový platební systém akceptuje pouze převody z polských bank.

Poláci vybírají vstupné už od roku 1994. Od letošního března platí nový ceník, jednodenní vstupenka vyjde na 9 zlotých (45 korun), třídenní lístek stojí 24 zlotých. Výjimku tvoří 28 kilometrů dlouhá hřebenová magistrála Cesta česko-polského přátelství, která vede od Tvarožníku na Pomezní Boudy a kopíruje hranici mezi oběma státy. Na jedné z nejfrekventovanějších turistických stezek v Krkonoších výletníci vstupné platit nemusejí.

„Je to dáno charakterem cesty, která vede po českém a částečně po polském území. Nedává logiku, aby si turisté na pár metrů, které se nacházejí na polské straně, kupovali vstupenku,“ poznamenává mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

17. července 2021

Pokud se však rozhodnou vydat na průzkum do polského vnitrozemí, musí mít platný lístek. Možností odbočit je několik, například na rozcestí u Velkého Šišáku, u Petrovy boudy nebo u bývalé Obří boudy.

Hotově se dá platit na pokladnách v polském vnitrozemí. Tato možnost pro turisty překračující krkonošskou hranici logicky nepřipadá v úvahu. Jedinou možností je koupit si lístek online. Už to samo o sobě může být pro některé turisty omezující. Ne každý má s sebou při túře po horách chytrý telefon s internetovým připojením.

Platba jen přes polské banky

Ani to však nezaručuje úspěch. Elektronický systém pro platbu vstupného na webových stránkách KPN sice nabízí dvě možnosti, jak zaplatit, ale žádná z nich není pro Čechy, pokud nemají účet u polských bank, dostupná. Z 22 bank v nabídce mají působnost v České republice pouze ING a mBank. Druhou možností je okamžitá platba přes polský platební systém Blik, která je možná pouze prostřednictvím mobilní aplikace propojené s polským účtem.

Výletníkům bez vstupenky hrozí pokuta. Pokud se při cestě do Polska nechtějí vystavit riziku, že je strážci KPN přistihnou bez lístku, musejí změnit trasu. Anebo se do sousedního národního parku vydat přímo z polského podhůří a lístek pořídit v některém z přístřešků.

14. června 2022

„Naplánoval jsem výlet přes polskou stranu Krkonoš a věděl, že je potřeba koupit vstupenku. Když jsem chtěl elektronicky zaplatit, zjistil jsem, že to není možné. Místo plánovaného výletu z Pomezních Bud na Jelenku polským úbočím Lesního hřebene přes Soví dolinu jsme raději vyrazili po vršcích směrem nad Lysečiny a Horní Maršov,“ popsal svou zkušenost při nedávné návštěvě Krkonoš Michal Zahálka z Hradce Králové.

Vstupenky do všech parků by se měly dát koupit také na online portálu eparki.pl, kde je možné platit kartou. Má to jeden nedostatek. Ikona KPN na virtuální mapě Polska, kterou je potřeba rozkliknout, chybí. MF DNES kontaktovala zástupce správy polského národního parku, ale do uzávěrky tohoto vydání na otázky nereagovali.

Podobnou zkušenost jako Michal Zahálka zažila ornitoložka Hana Trachtulcová, která chodí do Krkonoš velmi často. Když si chtěla začátkem května koupit vstupenku, tak jako několikrát v minulosti, zaplatit kartou najednou nešlo.

Na svém blogu zveřejnila odpověď, kterou ji správa polského parku napsala: „Vzhledem k tomu, že jsme změnili adresu sídla KPN, jsou tyto údaje aktuálně validovány v oficiálních registrech, které jsou základem pro umožnění plateb kartou. Doufáme, že tato možnost bude brzy fungovat.“ Avšak nefunguje ani po několika týdnech.

Nechtěl jsem riskovat

Podle webu KPN si lze rovněž zakoupit lístek v terénu u pracovníků agentury vybírajících vstupné do polských národních parků. „Přijde mi to jako nastoupit bez lístku do tramvaje a pak si ho chtít koupit u revizora. Nechtěl jsem riskovat, že do Polska půjdeme bez vstupenky a pak budeme někomu vysvětlovat, že to nešlo koupit. Vycházel jsem z toho, že tam bez platné vstupenky nesmím,“ vykládá Michal Zahálka.

V roce 2019 česká média informovala o incidentu, kdy pracovníci polské agentury eParki.pl vyžadovali po turistech zaplacení vstupného i na zmiňované Cestě česko-polského přátelství, na kterou se tato povinnost nevztahuje. Záležitost řešily správy KPN a KRNAP a od té doby nejsou zprávy, že by se něco podobného opakovalo.

Zpoplatnění vstupu do národních parků není v Polsku ničím neobvyklým. Z 23 chráněných území se platí v patnácti. O zavedení vstupného do Krkonošského národního parku se v minulosti pouze diskutovalo, ale nikdy k tomu nedošlo. Současné zákony to ani nedovolují.

„Na území českých národních parků není možné vybírat vstupné. V současné době to neumožňuje platná legislativa,“ vysvětluje Radek Drahný. Podle průzkumu veřejného mínění, který si Správa KRNAP nedávno nechala zpracovat, by se tomu přitom výletníci příliš nebránili. „S potenciálním zavedením vstupného do národního parku ve výši 30 korun na osobu by souhlasily téměř dvě třetiny návštěvníků,“ říká mluvčí.

  • Nejčtenější

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Jasno kolem Bartošáka. V Hradci končí, bez omluvy nechodil na tréninky

Od konce minulého týdne se v hokejovém prostředí čekalo, jak celá situace dopadne. Nyní je jasné, že Patrik Bartošák už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ed Sheeran přidává v Česku druhý koncert. První je už vyprodaný

Podobně jako před čtyřmi lety v Letňanech, i tentokrát vystoupí Ed Sheeran v Česku dvakrát. Po již oznámeném koncertě v...

Hradec si vyšlápl na Spartu, Vítkovice i bez Muellera trápily Pardubice

Vyrovnané bitvy s dramatickými koncovkami přinesly dvě předehrávky hokejové extraligy. Hradec si doma poradil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevyhneme se ani náhodou. Testovací jízda na Šerlich potvrdila nutnost výhyben

Zkušební jízda linkového autobusu ověřila funkčnost úprav na silnici z Deštného v Orlických horách do sedla pod...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Kašpárek a zbojník, loutkový počin roku v hradeckém Draku sbírá ceny

Královéhradecký Drak zažívá dobré časy puncované trofejemi. Tou nejnovější je Cena Divadelních novin v kategorii...

Prezident si v Broumově prošel klášter, pak vyrazil ostrým tempem do skal

Prezidentský pár má za sebou dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. V pohraničním Broumově si Petr a Eva Pavlovi...

Hradec si chce pronajímat menší byty od soukromníků, nabídne je lidem v nouzi

Nedostatek nájemních bytů v Hradci Králové, především těch, s nimiž může operovat město, by se měl v nejbližších letech...

„Jezdí se na tom skvěle.“ Lyžařská sezona začala, vlekaři hlásí ideální podmínky

Tři kilometry otevřených sjezdovek a 80 centimetrů sněhu. Lyžařská sezona na Černé hoře začala první prosincový pátek...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...