Pátek 3. července 2020, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. července 2020 Radomír

Bojujeme, říká hoteliér po nouzovém stavu. Spor s radnicí míří ke smíru

  10:35aktualizováno  10:35
Majitelé společnosti Hotel Start Jičín sčítají milionové ztráty. Dříve vedli s radnicí spor o smluvní pokutu za pozdní otevření hotelu reStart po rekonstrukci. Když se rýsoval smír, přišel nouzový stav, který postihl tři jejich hotely. „Se zaměstnanci jsme se dohodli, že všichni pracujeme za základní mzdu,“ řekl pro MF DNES spolumajitel hotelů Jan Ent.

Spolumajitel hotelů v Jičíně a člen městské komise cestovního ruchu Jan Ent. | foto: archiv Jana Enta

Hotely musely kvůli koronaviru v březnu zavřít a z problémů se budou dostávat jen těžko. Zatímco hotel reStart je už v provozu, další dvě jičínská zařízení v dohledné době zřejmě neotevřou.

„Pokud by byl zájem hostů, jsme připraveni hotely otevřít. Myslím si však, že spousta lidí na tom nebude finančně dobře a podniknou jednodenní výlety bez přespání,“ obává se spolumajitel hotelů v Jičíně a člen městské komise cestovního ruchu Jan Ent.

V jaké jste situaci po obnovení provozu hotelu reStart?
Bojujeme. Když jsme se ocitli mimo provoz, otevřeli jsme alespoň okénko na výdej jídel. Teď je už otevřený hotel i restaurace, ale hostů mnoho není. O minulém víkendu jsme sice byli poměrně slušně obsazeni, ale jinak je to slabé. Zkrátka děláme, co můžeme, a doufáme, že se situace zlepší.

Výdejní okénko jste otevřeli vzápětí, co v březnu vstoupila v platnost omezení, a zároveň jste jídla rozváželi. Jak se to osvědčilo?
Z ekonomického hlediska by bylo lepší vůbec neotevřít. My jsme však chtěli, aby o nás naši hosté věděli. Nechtěli jsme být doma a koukat do zdi. Pro menší restaurace s jedním kuchařem to možná mělo ekonomický smysl, ale my jsme velký hotel. Přesto jsme si nedovedli představit, že budeme doma.

Museli jste propouštět, případně sáhnout k dalším opatřením?
Snažili jsme se, aby k tomu nemuselo dojít, avšak nakonec jsme museli propustit dvě pracovnice z prádelny a jednu servírku.

Vrátí se?
Zatím ne.

Prostory zavřeného hotelu reStart jste dokonce nabídli jičínské nemocnici.
Se zástupci nemocnice jsme vytvořili jakýsi krizový plán. Ten počítal tím, že pokud by vypukla epidemie, budeme připraveni všechny ubytovací kapacity i zázemí, včetně kuchyně a prádelny, poskytnout nemocnici. Nebylo to určeno pro pacienty, ale pro personál, konkrétně pro zaměstnance, kteří by kvůli karanténě a ochraně rodinných příslušníků nemohli chodit domů. Bydleli by u nás a my bychom se o ně starali. Naštěstí epidemie nevypukla, takže se tato možnost nevyužila.

Jak vypadá jednání s radnicí ohledně smluvní pokuty?
Město se vůči nám chová lidsky, uvědomuje si, v jaké jsme situaci. Celá věc se odložila a bude se to řešit, až se všechno vrátí do běžných kolejí. Poslední jednání s městem však vypadala, že dojde k dohodě.

Platí tedy, že jste zastupitelstvo oficiálně požádali o snížení i odpuštění pokuty?
Ano. Teď jsme samozřejmě ve velmi těžké finanční situaci. Máme pětatřicet zaměstnanců a jenom za první měsíc nouzového stavu jsme měli storna rezervací za 3,5 milionu korun. Většinou šlo o rezervace zahraničních hostů, kteří stornovali i pobyty na léto. Šlo o hosty například z Anglie, Ameriky či Austrálie, kteří cestují do Českého ráje, či o korporátní zákazníky, kteří letos nepřijedou. Peníze se nám už nikdy nevrátí. Jsme v pozici, kdy každý krok vedoucí k ulehčení naší situace je pro nás životně důležitý. Pomohl nám i postoj naší banky, která nám posunula termíny splátek. Bez takových okolností bychom nepřežili.

Máte představu o celkových ztrátách?
Řekl bych, že pro letošní rok to bude 10 milionů korun. 

Máte možnost nějaké podpory?
Od města je podporou už to, že se posunulo řešení pokuty. Na komisi cestovního ruchu jsme navrhli, aby se pro letošek nevybíraly poplatky z ubytovacích kapacit, aby hotely měly alespoň menší administrativní zátěž. I v tom nám město vyhovělo. Každá podpora je dobrá. Na Asociaci hotelů a restaurací zvažujeme případnou žádost o náhradu škod od státu. Mluvíme vždy o náhradě škod, nikoli o náhradě zisků. Se zaměstnanci jsme se dohodli, že všichni pracujeme za základní mzdu. Pochopili, v jak těžké situaci jsme se ocitli.

Jste také spolumajitelem jičínských hotelů Rieger a Jičín a také jednoho penzionu, které jsou zavřeny. Jak vidíte možnost znovuotevření?
Hotel Jičín letos stoprocentně neotevřeme. Jak to bude dál, zatím nevíme. Nikdo nevěděl, že taková krize přijde, navíc se straší, že na podzim přijde další vlna. Hotel Jičín je specifický tím, že byl hodně zaměřen na zahraniční klientelu a té letos přijede velice málo. Ekonomika jeho provozu by tam nefungovala. Hotel Rieger máme připraven na ubytování hostů, ale těch je zatím málo. Udělali jsme pro ně rodinné balíčky a nějaké rezervace na léto máme, ale nevíme, zda hotel dokážeme zaplnit. Budeme spoléhat pouze na tuzemské zákazníky, pro které máme speciální balíčky i ceny. Pokud by byl zájem, byli bychom připraveni otevřít hotely oba. Dohromady máme přes sto pokojů a zájem zatím není takový, aby se nám otevírat další budovy vyplatilo.

Jak jsou na tom jičínské hotely obecně?
Všichni jsme na tom podobně. Menší hotely mají výhodu, že mohou vymyslet úsporná opatření. U větších, jako je náš, jsou náklady obrovské, přestože je zavřeno. Máme to o něco horší, ale těžké to mají všichni kolegové.

Spor radnice s hotelem míří ke smírnému řešení

Dlouhodobý spor radnice a společností Hotel reStart Jičín gradoval před koncem minulého roku, kdy byl starosta Jan Malý pověřen jednáním s právníky o soudním vymáhání smluvní pokuty za pozdní otevření hotelu. Záhy se však situace změnila, město připustilo, že je ochotné jednat o snížení či odpuštění sankcí. Zástupci firmy podali na radnici návrh řešení, ale místo jednání přišel nouzový stav a zavření restaurací i hotelů. Po návratu k normálnímu stavu se vyjadřují obě strany sporu smírně. „Zařadil jsem to na červnové jednání zastupitelstva. Situace není pro hoteliéry jednoduchá,“ říká starosta Jan Malý (ANO).

„Město se vůči nám chová lidsky, uvědomuje si, v jaké jsme situaci,“ uznává spolumajitel hotelu reStart Jan Ent.

Jičín se podle Malého snaží podnikatelům pomáhat a hotelům uleví alespoň tím, že zruší poplatek za pobyt turistů.

„Na návrhy komise cestovního ruchu jsme rozhodli, že pro letošní rok vyhlášku zrušíme. Vrátíme se k tomu v září a budeme jednat, že bychom ji opět zavedli od 1. ledna 2021. Je to proto, aby provozovatelé mohli hosty nalákat i tím, že jim poplatek - 20 korun za lůžko a den - účtovat nebudou. Když se ubytuje rodina, ušetří za týden pětistovku,“ říká Malý.

„Provozovatelům restaurací i kadeřnicím, švadlenám a dalším, kteří sídlí v městských prostorech, Jičín prominul nájem. „Poskytneme také slevy na poplatky za zábor předzahrádek,“ dodává starosta.

Společnost Hotel Start Jičín v roce 2010 od města koupila stejnojmenný hotel za 12 milionů korun. Podle smlouvy s radnicí měla zchátralou budovu poblíž sportovního areálu opravit a zprovoznit. Termín otevření se však několikrát posunul, vždy s posvěcením radnice, avšak smluvní pokuta za jeho nedodržení narůstala.

  • Nejčtenější

Za uškrcení expartnerky dostal muž výjimečných 24 let, svědčila proti němu

Krajský soud v Hradci Králové poslal Ondřeje Č. na 24 let do vězení za to, že loni v Broumově uškrtil na posteli...

Jágr a prvoligové Winter Classic. Ve Špindlu by měla hrát i Sparta

Legendární číslo 68 v tichosti připravuje na začátek prosince nevšední hokejovou událost: utkání pod širým nebem ve...

Muž týdny znásilňoval spoluvězně ve Valdicích, dostal dalších devět let

O devět let delší pobyt za mřížemi čeká Romana Žigu, který téměř dva měsíce ponižoval, vydíral a znásilňoval svého...

Poprvé jsme slyšeli zvuky známé z trenažérů, líčí hasiči extrémní požár haly

Stěží uvěřitelných 35 hodin trval začátkem května zásah hasičů u požáru továrny v Polici nad Metují na Náchodsku. Sami...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vojenský policista zemřel po střelbě ve skladu, okolnosti jsou nejasné

V armádním skladu v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku ve čtvrtek zemřel příslušník vojenské policie, který podlehl...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Část hradecké koalice protlačila s pomocí KSČM správce fotbalového stadionu

Hradec Králové je o něco blíž k vypsání už čtvrtého tendru na stavbu fotbalového stadionu. Část koalice s pomocí...

Za uškrcení expartnerky dostal muž výjimečných 24 let, svědčila proti němu

Krajský soud v Hradci Králové poslal Ondřeje Č. na 24 let do vězení za to, že loni v Broumově uškrtil na posteli...

Dlouhý, Široký a Bystrozraký rezavěl, Hradec socialistickou sochu obnovil

V Hradci Králové zachránili unikátní sochu Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Nebýt náhodného objevu, nejspíš by zůstala...

Nárok dědiců na sbírky zámku Opočno se musí znovu projednat, řekl Ústavní soud

Ústavní soud rozhodl, že spor dědiců o mobiliář zámku Opočno na Rychnovsku se znovu vrátí před obecné soudy. Dcera...

Najdete na iDNES.cz