Středa 16. června 2021, svátek má Zbyněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 16. června 2021 Zbyněk

Bojujeme, říká hoteliér po nouzovém stavu. Spor s radnicí míří ke smíru

  10:35
Majitelé společnosti Hotel Start Jičín sčítají milionové ztráty. Dříve vedli s radnicí spor o smluvní pokutu za pozdní otevření hotelu reStart po rekonstrukci. Když se rýsoval smír, přišel nouzový stav, který postihl tři jejich hotely. „Se zaměstnanci jsme se dohodli, že všichni pracujeme za základní mzdu,“ řekl pro MF DNES spolumajitel hotelů Jan Ent.

Spolumajitel hotelů v Jičíně a člen městské komise cestovního ruchu Jan Ent. | foto: archiv Jana Enta

Hotely musely kvůli koronaviru v březnu zavřít a z problémů se budou dostávat jen těžko. Zatímco hotel reStart je už v provozu, další dvě jičínská zařízení v dohledné době zřejmě neotevřou.

„Pokud by byl zájem hostů, jsme připraveni hotely otevřít. Myslím si však, že spousta lidí na tom nebude finančně dobře a podniknou jednodenní výlety bez přespání,“ obává se spolumajitel hotelů v Jičíně a člen městské komise cestovního ruchu Jan Ent.

V jaké jste situaci po obnovení provozu hotelu reStart?
Bojujeme. Když jsme se ocitli mimo provoz, otevřeli jsme alespoň okénko na výdej jídel. Teď je už otevřený hotel i restaurace, ale hostů mnoho není. O minulém víkendu jsme sice byli poměrně slušně obsazeni, ale jinak je to slabé. Zkrátka děláme, co můžeme, a doufáme, že se situace zlepší.

Výdejní okénko jste otevřeli vzápětí, co v březnu vstoupila v platnost omezení, a zároveň jste jídla rozváželi. Jak se to osvědčilo?
Z ekonomického hlediska by bylo lepší vůbec neotevřít. My jsme však chtěli, aby o nás naši hosté věděli. Nechtěli jsme být doma a koukat do zdi. Pro menší restaurace s jedním kuchařem to možná mělo ekonomický smysl, ale my jsme velký hotel. Přesto jsme si nedovedli představit, že budeme doma.

Museli jste propouštět, případně sáhnout k dalším opatřením?
Snažili jsme se, aby k tomu nemuselo dojít, avšak nakonec jsme museli propustit dvě pracovnice z prádelny a jednu servírku.

Vrátí se?
Zatím ne.

Prostory zavřeného hotelu reStart jste dokonce nabídli jičínské nemocnici.
Se zástupci nemocnice jsme vytvořili jakýsi krizový plán. Ten počítal tím, že pokud by vypukla epidemie, budeme připraveni všechny ubytovací kapacity i zázemí, včetně kuchyně a prádelny, poskytnout nemocnici. Nebylo to určeno pro pacienty, ale pro personál, konkrétně pro zaměstnance, kteří by kvůli karanténě a ochraně rodinných příslušníků nemohli chodit domů. Bydleli by u nás a my bychom se o ně starali. Naštěstí epidemie nevypukla, takže se tato možnost nevyužila.

Jak vypadá jednání s radnicí ohledně smluvní pokuty?
Město se vůči nám chová lidsky, uvědomuje si, v jaké jsme situaci. Celá věc se odložila a bude se to řešit, až se všechno vrátí do běžných kolejí. Poslední jednání s městem však vypadala, že dojde k dohodě.

Platí tedy, že jste zastupitelstvo oficiálně požádali o snížení i odpuštění pokuty?
Ano. Teď jsme samozřejmě ve velmi těžké finanční situaci. Máme pětatřicet zaměstnanců a jenom za první měsíc nouzového stavu jsme měli storna rezervací za 3,5 milionu korun. Většinou šlo o rezervace zahraničních hostů, kteří stornovali i pobyty na léto. Šlo o hosty například z Anglie, Ameriky či Austrálie, kteří cestují do Českého ráje, či o korporátní zákazníky, kteří letos nepřijedou. Peníze se nám už nikdy nevrátí. Jsme v pozici, kdy každý krok vedoucí k ulehčení naší situace je pro nás životně důležitý. Pomohl nám i postoj naší banky, která nám posunula termíny splátek. Bez takových okolností bychom nepřežili.

Máte představu o celkových ztrátách?
Řekl bych, že pro letošní rok to bude 10 milionů korun. 

Máte možnost nějaké podpory?
Od města je podporou už to, že se posunulo řešení pokuty. Na komisi cestovního ruchu jsme navrhli, aby se pro letošek nevybíraly poplatky z ubytovacích kapacit, aby hotely měly alespoň menší administrativní zátěž. I v tom nám město vyhovělo. Každá podpora je dobrá. Na Asociaci hotelů a restaurací zvažujeme případnou žádost o náhradu škod od státu. Mluvíme vždy o náhradě škod, nikoli o náhradě zisků. Se zaměstnanci jsme se dohodli, že všichni pracujeme za základní mzdu. Pochopili, v jak těžké situaci jsme se ocitli.

Jste také spolumajitelem jičínských hotelů Rieger a Jičín a také jednoho penzionu, které jsou zavřeny. Jak vidíte možnost znovuotevření?
Hotel Jičín letos stoprocentně neotevřeme. Jak to bude dál, zatím nevíme. Nikdo nevěděl, že taková krize přijde, navíc se straší, že na podzim přijde další vlna. Hotel Jičín je specifický tím, že byl hodně zaměřen na zahraniční klientelu a té letos přijede velice málo. Ekonomika jeho provozu by tam nefungovala. Hotel Rieger máme připraven na ubytování hostů, ale těch je zatím málo. Udělali jsme pro ně rodinné balíčky a nějaké rezervace na léto máme, ale nevíme, zda hotel dokážeme zaplnit. Budeme spoléhat pouze na tuzemské zákazníky, pro které máme speciální balíčky i ceny. Pokud by byl zájem, byli bychom připraveni otevřít hotely oba. Dohromady máme přes sto pokojů a zájem zatím není takový, aby se nám otevírat další budovy vyplatilo.

Jak jsou na tom jičínské hotely obecně?
Všichni jsme na tom podobně. Menší hotely mají výhodu, že mohou vymyslet úsporná opatření. U větších, jako je náš, jsou náklady obrovské, přestože je zavřeno. Máme to o něco horší, ale těžké to mají všichni kolegové.

Spor radnice s hotelem míří ke smírnému řešení

Dlouhodobý spor radnice a společností Hotel reStart Jičín gradoval před koncem minulého roku, kdy byl starosta Jan Malý pověřen jednáním s právníky o soudním vymáhání smluvní pokuty za pozdní otevření hotelu. Záhy se však situace změnila, město připustilo, že je ochotné jednat o snížení či odpuštění sankcí. Zástupci firmy podali na radnici návrh řešení, ale místo jednání přišel nouzový stav a zavření restaurací i hotelů. Po návratu k normálnímu stavu se vyjadřují obě strany sporu smírně. „Zařadil jsem to na červnové jednání zastupitelstva. Situace není pro hoteliéry jednoduchá,“ říká starosta Jan Malý (ANO).

„Město se vůči nám chová lidsky, uvědomuje si, v jaké jsme situaci,“ uznává spolumajitel hotelu reStart Jan Ent.

Jičín se podle Malého snaží podnikatelům pomáhat a hotelům uleví alespoň tím, že zruší poplatek za pobyt turistů.

„Na návrhy komise cestovního ruchu jsme rozhodli, že pro letošní rok vyhlášku zrušíme. Vrátíme se k tomu v září a budeme jednat, že bychom ji opět zavedli od 1. ledna 2021. Je to proto, aby provozovatelé mohli hosty nalákat i tím, že jim poplatek - 20 korun za lůžko a den - účtovat nebudou. Když se ubytuje rodina, ušetří za týden pětistovku,“ říká Malý.

„Provozovatelům restaurací i kadeřnicím, švadlenám a dalším, kteří sídlí v městských prostorech, Jičín prominul nájem. „Poskytneme také slevy na poplatky za zábor předzahrádek,“ dodává starosta.

Společnost Hotel Start Jičín v roce 2010 od města koupila stejnojmenný hotel za 12 milionů korun. Podle smlouvy s radnicí měla zchátralou budovu poblíž sportovního areálu opravit a zprovoznit. Termín otevření se však několikrát posunul, vždy s posvěcením radnice, avšak smluvní pokuta za jeho nedodržení narůstala.

  • Nejčtenější

Na Mapě republiky v Krkonoších zůstává sedm metrů sněhu, vydrží do léta

Sněhové pole známé jako Mapa republiky ve východních Krkonoších mělo ve čtvrtek 3. června maximální mocnost sněhu sedm...

Pirát Dohnal zatajil řízení s alkoholem, jako šéf dopravního výboru končí

Aleš Dohnal, jeden z nejvýraznějších politiků České pirátské strany v Královéhradeckém kraji, vyklízí pozice. Dosavadní...

Rodina vytvořila oázu uprostřed polí, květnatá louka a sad přitahují život

Premium Před patnácti lety se Lukáš Bílek rozhodl na Jičínsku zřídit oázu života uprostřed 320 hektarů orné půdy. Založil louku...

Zpáteční cesta lanovkou na Sněžku o prázdninách zdraží skoro o třetinu

Jízdné kabinovou lanovkou na Sněžku od 1. července zdraží. V hlavní sezoně, tedy v červenci a v srpnu, se zvedne cena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ven už stejně nevyjdu, řekl vrah novinářky souzený za vydírání spoluvězňů

Petr Mokriš, který před lety ubodal a uškrtil mladou novinářku a později umlátil známého, stojí znovu před soudem....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Stěžery u Hradce Králové se rozrůstají, náves a nové hřiště spojí park

Obec Stěžery na Královéhradecku vybudovala workoutové hřiště s lanovkou pro děti. V sousedství má vzniknout centrální...

Ven už stejně nevyjdu, řekl vrah novinářky souzený za vydírání spoluvězňů

Petr Mokriš, který před lety ubodal a uškrtil mladou novinářku a později umlátil známého, stojí znovu před soudem....

Z náchodské hasičárny bude moderní spolkový dům za 50 milionů

Radnice v Náchodě zahájila přípravné práce pro největší letošní investici – stavbu spolkového domu v Hurdálkově ulici....

Zariskovali jsme, říká šéfka festivalu, jenž podpoří kostely na Broumovsku

Tradiční festival Za poklady Broumovska, který muzikou za dobrovolné vstupné chrání poničené barokní kostely v...

Grafton Recruitment Praha
MANAŽER PRO KLÍČOVÉ ZÁKAZNÍKY

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Podvod, dluhy, pobyt v léčebně i pomoc Absolonové. Horna poprvé promluvil

Tomáš Horna a zpěvačka Monika Absolonová se počátkem května rozešli. Bývalý hokejista nyní poprvé promluvil o...