Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Bojujeme, říká hoteliér po nouzovém stavu. Spor s radnicí míří ke smíru

  10:35
Majitelé společnosti Hotel Start Jičín sčítají milionové ztráty. Dříve vedli s radnicí spor o smluvní pokutu za pozdní otevření hotelu reStart po rekonstrukci. Když se rýsoval smír, přišel nouzový stav, který postihl tři jejich hotely. „Se zaměstnanci jsme se dohodli, že všichni pracujeme za základní mzdu,“ řekl pro MF DNES spolumajitel hotelů Jan Ent.

Spolumajitel hotelů v Jičíně a člen městské komise cestovního ruchu Jan Ent. | foto: archiv Jana Enta

Hotely musely kvůli koronaviru v březnu zavřít a z problémů se budou dostávat jen těžko. Zatímco hotel reStart je už v provozu, další dvě jičínská zařízení v dohledné době zřejmě neotevřou.

„Pokud by byl zájem hostů, jsme připraveni hotely otevřít. Myslím si však, že spousta lidí na tom nebude finančně dobře a podniknou jednodenní výlety bez přespání,“ obává se spolumajitel hotelů v Jičíně a člen městské komise cestovního ruchu Jan Ent.

V jaké jste situaci po obnovení provozu hotelu reStart?
Bojujeme. Když jsme se ocitli mimo provoz, otevřeli jsme alespoň okénko na výdej jídel. Teď je už otevřený hotel i restaurace, ale hostů mnoho není. O minulém víkendu jsme sice byli poměrně slušně obsazeni, ale jinak je to slabé. Zkrátka děláme, co můžeme, a doufáme, že se situace zlepší.

Výdejní okénko jste otevřeli vzápětí, co v březnu vstoupila v platnost omezení, a zároveň jste jídla rozváželi. Jak se to osvědčilo?
Z ekonomického hlediska by bylo lepší vůbec neotevřít. My jsme však chtěli, aby o nás naši hosté věděli. Nechtěli jsme být doma a koukat do zdi. Pro menší restaurace s jedním kuchařem to možná mělo ekonomický smysl, ale my jsme velký hotel. Přesto jsme si nedovedli představit, že budeme doma.

Museli jste propouštět, případně sáhnout k dalším opatřením?
Snažili jsme se, aby k tomu nemuselo dojít, avšak nakonec jsme museli propustit dvě pracovnice z prádelny a jednu servírku.

Vrátí se?
Zatím ne.

Prostory zavřeného hotelu reStart jste dokonce nabídli jičínské nemocnici.
Se zástupci nemocnice jsme vytvořili jakýsi krizový plán. Ten počítal tím, že pokud by vypukla epidemie, budeme připraveni všechny ubytovací kapacity i zázemí, včetně kuchyně a prádelny, poskytnout nemocnici. Nebylo to určeno pro pacienty, ale pro personál, konkrétně pro zaměstnance, kteří by kvůli karanténě a ochraně rodinných příslušníků nemohli chodit domů. Bydleli by u nás a my bychom se o ně starali. Naštěstí epidemie nevypukla, takže se tato možnost nevyužila.

Jak vypadá jednání s radnicí ohledně smluvní pokuty?
Město se vůči nám chová lidsky, uvědomuje si, v jaké jsme situaci. Celá věc se odložila a bude se to řešit, až se všechno vrátí do běžných kolejí. Poslední jednání s městem však vypadala, že dojde k dohodě.

Platí tedy, že jste zastupitelstvo oficiálně požádali o snížení i odpuštění pokuty?
Ano. Teď jsme samozřejmě ve velmi těžké finanční situaci. Máme pětatřicet zaměstnanců a jenom za první měsíc nouzového stavu jsme měli storna rezervací za 3,5 milionu korun. Většinou šlo o rezervace zahraničních hostů, kteří stornovali i pobyty na léto. Šlo o hosty například z Anglie, Ameriky či Austrálie, kteří cestují do Českého ráje, či o korporátní zákazníky, kteří letos nepřijedou. Peníze se nám už nikdy nevrátí. Jsme v pozici, kdy každý krok vedoucí k ulehčení naší situace je pro nás životně důležitý. Pomohl nám i postoj naší banky, která nám posunula termíny splátek. Bez takových okolností bychom nepřežili.

Máte představu o celkových ztrátách?
Řekl bych, že pro letošní rok to bude 10 milionů korun. 

Máte možnost nějaké podpory?
Od města je podporou už to, že se posunulo řešení pokuty. Na komisi cestovního ruchu jsme navrhli, aby se pro letošek nevybíraly poplatky z ubytovacích kapacit, aby hotely měly alespoň menší administrativní zátěž. I v tom nám město vyhovělo. Každá podpora je dobrá. Na Asociaci hotelů a restaurací zvažujeme případnou žádost o náhradu škod od státu. Mluvíme vždy o náhradě škod, nikoli o náhradě zisků. Se zaměstnanci jsme se dohodli, že všichni pracujeme za základní mzdu. Pochopili, v jak těžké situaci jsme se ocitli.

Jste také spolumajitelem jičínských hotelů Rieger a Jičín a také jednoho penzionu, které jsou zavřeny. Jak vidíte možnost znovuotevření?
Hotel Jičín letos stoprocentně neotevřeme. Jak to bude dál, zatím nevíme. Nikdo nevěděl, že taková krize přijde, navíc se straší, že na podzim přijde další vlna. Hotel Jičín je specifický tím, že byl hodně zaměřen na zahraniční klientelu a té letos přijede velice málo. Ekonomika jeho provozu by tam nefungovala. Hotel Rieger máme připraven na ubytování hostů, ale těch je zatím málo. Udělali jsme pro ně rodinné balíčky a nějaké rezervace na léto máme, ale nevíme, zda hotel dokážeme zaplnit. Budeme spoléhat pouze na tuzemské zákazníky, pro které máme speciální balíčky i ceny. Pokud by byl zájem, byli bychom připraveni otevřít hotely oba. Dohromady máme přes sto pokojů a zájem zatím není takový, aby se nám otevírat další budovy vyplatilo.

Jak jsou na tom jičínské hotely obecně?
Všichni jsme na tom podobně. Menší hotely mají výhodu, že mohou vymyslet úsporná opatření. U větších, jako je náš, jsou náklady obrovské, přestože je zavřeno. Máme to o něco horší, ale těžké to mají všichni kolegové.

Spor radnice s hotelem míří ke smírnému řešení

Dlouhodobý spor radnice a společností Hotel reStart Jičín gradoval před koncem minulého roku, kdy byl starosta Jan Malý pověřen jednáním s právníky o soudním vymáhání smluvní pokuty za pozdní otevření hotelu. Záhy se však situace změnila, město připustilo, že je ochotné jednat o snížení či odpuštění sankcí. Zástupci firmy podali na radnici návrh řešení, ale místo jednání přišel nouzový stav a zavření restaurací i hotelů. Po návratu k normálnímu stavu se vyjadřují obě strany sporu smírně. „Zařadil jsem to na červnové jednání zastupitelstva. Situace není pro hoteliéry jednoduchá,“ říká starosta Jan Malý (ANO).

„Město se vůči nám chová lidsky, uvědomuje si, v jaké jsme situaci,“ uznává spolumajitel hotelu reStart Jan Ent.

Jičín se podle Malého snaží podnikatelům pomáhat a hotelům uleví alespoň tím, že zruší poplatek za pobyt turistů.

„Na návrhy komise cestovního ruchu jsme rozhodli, že pro letošní rok vyhlášku zrušíme. Vrátíme se k tomu v září a budeme jednat, že bychom ji opět zavedli od 1. ledna 2021. Je to proto, aby provozovatelé mohli hosty nalákat i tím, že jim poplatek - 20 korun za lůžko a den - účtovat nebudou. Když se ubytuje rodina, ušetří za týden pětistovku,“ říká Malý.

„Provozovatelům restaurací i kadeřnicím, švadlenám a dalším, kteří sídlí v městských prostorech, Jičín prominul nájem. „Poskytneme také slevy na poplatky za zábor předzahrádek,“ dodává starosta.

Společnost Hotel Start Jičín v roce 2010 od města koupila stejnojmenný hotel za 12 milionů korun. Podle smlouvy s radnicí měla zchátralou budovu poblíž sportovního areálu opravit a zprovoznit. Termín otevření se však několikrát posunul, vždy s posvěcením radnice, avšak smluvní pokuta za jeho nedodržení narůstala.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích....

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Na vysoká očekávání jsem připravena, říká vůbec první primátorka Hradce

Pětadvacet starostů, předsedů národního výboru či primátorů už vedlo Hradec Králové. Až nyní jej převzala žena -...

Dům i auto má v barvách Argentiny. Potupu od Saúdů fanoušek z Bukovky protrpěl

Když začne mistrovství světa ve fotbale, má svět kolem Miloslava Čurbyho Urbance pouze dvě barvy – modrou a bílou. Jako...

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Nezvykle teplý podzim přilákal do Krkonoš rekordní počet turistů

Rekordní množství turistů přilákal nezvykle teplý a slunečný závěr podzimu na krkonošské hřebeny. Vyplývá to z dat...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...