Stavby v Hradci stále váznou a závody ve zdražování pokračují

  9:20aktualizováno  9:20
Práce potrvají déle, zato budou dražší. Parafrázi této filmové hlášky slyší královéhradecká radnice čím dál častěji a zatím příliš nepomáhají ani desetitisícové sankce za nesplnění termínu.

Nejnovějším příkladem díla, jež mělo sloužit již před měsícem a půl, jsou Šimkovy sady a jejich opravy za zhruba 60 milionů korun. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Co mají společného základní školy Štefcova a Mandysova se Šimkovými sady, knihovnou Vertex, areálem sportoviště Slavie, Dukelskou ulicí a dalšími hradeckými stavebními rekonstrukcemi?

V případě staveb, které měly být dokončeny v uplynulém roce, je to několikaměsíční zpoždění a většinou významné prodražení.

Celý jeden rok odkládání termínů dokončení a otevření načala "šumná" knihovna Vertex podle návrhu architekta Davida Vávry. Od té doby jako by všechny velké stavby trpěly nakažlivou nemocí.

1.Šimkovy sady: odklad dva měsíce

Nejnovějším příkladem díla, jež mělo sloužit již před měsícem a půl, jsou Šimkovy sady a jejich opravy za zhruba 60 milionů korun.

Fotogalerie

Místo bruslařů se tady však stále ohánějí čety dlaždičů a nový termín otevření zní konec října. Avšak jen za předpokladu, že radnice neshledá žádné závady.

"Stavbu jsme už jednou odmítli převzít a pokud nebude kompletní ani tentokrát, uděláme to znovu," řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Se společností Pontevia Corp, která zakázku vyhrála, městu již došla trpělivost, a tak firmě uložilo penále 54 tisíc korun denně. Neuspěla ani obhajoba, že zdržení zavinily červnové lijáky, kvůli nimž se nemohl odbahnit rybník a odstranit betonové bloky z podloží.

"Nejvýznamnější odklady vznikly při pokládce živičných povrchů," uvedl náměstek primátora.

2.Sportovní areál Slavie: odklad tři měsíce

Vícepráce na stavbách v Hradci Králové

Sportoviště Slavie 10 milionů

  • viník: nestabilní podloží, arzen v původní vrstvě škváry

Ulice u Teska 9 milionů

  • viník: únosnost pláně a skryté betonové konstrukce

Rudá hvězda 4 miliony

  • viník: nestabilní podloží, náhlá změna směrnic pro pozemní hokej

Dělníci v Orlické Kotlině sice teď finišují a nelze jim upřít, že areál Slavie opravdu prokoukl, ale původně zde již dva měsíce měli místo stavařů hrát a trénovat fotbalisté, házenkáři či volejbalisté.

A aby toho nebylo málo, rekonstrukce se zhruba o deset milionů korun prodraží na celkovou sumu 66 milionů.

Viníci jsou dva: arzen v původní škváře a dodatečné zpevňování nestabilního podloží.

"Dobře nedopadly tlakové zkoušky podloží. Kdyby se vše udělalo narychlo a lajdácky, mohlo být hotovo, ale za dva tři roky bychom to museli opravovat," pokračoval Vedlich, který soudí, že se sportoviště otevře ještě v listopadu.

3.Areál Rudé hvězdy: odklad dva měsíce

Na Slavii jsou tři fotbalová hřiště, sedm kurtů pro volejbal, dvě hřiště pro nohejbal a jedno házenkářské.

Také další letité hradecké sportoviště stavaři nedokončí načas a rovněž jeho v případě to zavinilo nestabilní podloží. Přestavba kvůli tomu bude dražší o čtyři miliony, město zaplatí 36 milionů a radnice nyní zvažuje, zda bude nárokovat sankce.

"Smůla byla, že v průběhu rekonstrukce se změnily směrnice pozemního hokeje, kvůli kterým bychom nemohli pořádat mezinárodní zápasy, přitom už za dva roky bychom měli pořádat mistrovství Evropy juniorů," řekl Vedlich.

4.Rekonstrukce základních škol: odklad dva měsíce

Na hradeckých základních školách Štefcova a Mandysova se sice už od začátku září vyučuje, avšak výklad kantorů tu často ruší hluk staveniště. "Je nepřijatelné, že byl narušen školní rok," neskrýval zlost náměstek primátora Martin Soukup. Ten má pro zateplování a výměnu školních oken připravené přirovnání, které míří hlavně na výběrová řízení: "Laciné = dvakrát placené."

Obě školy by stavaři měli definitivně opustit na konci října, avšak radnice přiznala, že zpoždění může být ještě větší, i když bude za každý den uplatňovat desetitisícová penále.

5.Knihovna Vertex: odklad šest měsíců

Půl roku trvalo, než se letos v březnu podařilo slavnostně otevřít knihovnu na místě bývalé fabriky Vertex, kterou přitom dělníci opustili už v létě minulého roku. Vinou toho bylo opakování výběrového řízení na zhotovitele nábytku a přepracování chybného požárního posouzení. Rekonstrukce někdejší textilky stála 197 milionů korun.

"Jiná dodávka vybavení interiérů by to oddálila maximálně o dva týdny. Půlroční zdržení je zaviněno přepracováním projektové dokumentace a požární zprávy," řekl vedoucí odboru kultury Aleš Mokren.

6.Ulice Dukelská a Neumanna: odklad čtyři měsíce

Autobusy se do ulic kolem obchodního domu Tesco vrátily "už" v květnu, ale to už bylo po čtyřměsíčním zpoždění a práce přitom stále pokračují - teď na sousedním náměstí 28. října.

Takzvané vícepráce přijdou na více než devět milionů a celkové náklady vzrostou na 80 milionů korun plus DPH. "Opravy náměstí 28. října běží podle plánu, hotovo má být do konce listopadu a nyní nemám žádné informace o tom, že by termín neměl být dodržen," dodal Vedlich.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

V salonku krkonošského hotelu se kvůli kouření strhla hromadná bitka

Po potyčce před barem v Čerčanech zemřel muž (21.4.2017).

Hromadnou rvačkou skončila oslava narozenin v horském hotelu v Peci pod Sněžkou. Poté, co rány schytal i personál,...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

O pozemky v Rychnově se lidé neperou, město u nich teprve chystá sítě

Ilustrační snímek

Radnici v v Rychnově nad Kněžnou se nedaří prodat stavební parcely v lokalitě Velká láň. A to přesto, že zájem o...

VIDEO: Z dodávky odlétl kus ledu a sklem prosvištěl do protijedoucího auta

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Kus ledu odlétl za jízdy ze střechy dodávky a proletěl čelním sklem až dovnitř protijedoucí škodovky. Led skončil až na...

Najdete na iDNES.cz