Hradecké Šimkovy sady se prodraží, hrozí pokuta za vzácnou orchidej

  18:38aktualizováno  18:38
Revitalizace hradeckých Šimkových sadů se prodraží o sedm milionů korun. Městu navíc hrozí až milionová pokuta kvůli chráněné okrotici bílé. Pro lidi se sady otevřou až v říjnu.

Revitalizace Šimkových sadů v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Opravy největšího hradeckého parku finišují, stavební firma dodělává poslední úpravy a hotovo má mít ještě do konce prázdnin. Jenomže oblíbených grilů, projížděk na in-line bruslích či veslování na loďkách v místním rybníčku se Hradečáci dočkají až začátkem října, kdy se teprve mají Šimkovy sady otevřít pro veřejnost.

Fotogalerie

"Nyní se dokončují stavební práce, ale i terénní a sadové úpravy nebo stezky. V září se uskuteční hned několik kolaudačních řízení a technické služby se budou na ostatních plochách věnovat regeneraci trávníků a namontují zpět grily," vysvětlila mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Revitalizaci parku, který navrhl architekt Josef Gočár v anglickém stylu a který nese jméno odbojáře Karla Šimka, jenž nedaleko padl před koncem druhé světové války, zbrzdily vydatné červnové deště. Navíc se objevily nečekané výdaje, a tak krajské město zaplatí za dodatečné stavební práce o 8,5 milionu korun víc.

"Na druhou stranu se na některých parcích podařily nějaké peníze ušetřit, je to asi 1,6 milionu," dodala Vlčková. Původní rozpočet počítal se 46 miliony, ale i s DPH se revitalizace parku nakonec vyšplhá na necelých 63 milionů korun.

Revitalizace Šimkových sadů

Začala před rokem a bude stát zhruba 63 milionů korun. Kromě nové zeleně a opravených cest a stezek pro in-line bruslaře se přestavuje také původní objekt rotundy, vzniknou dvě velká dětská hřiště, přes uměle vytvořená jezírka se budují nové lávky i mola a na odbahněném rybníku vznikne půjčovna loděk.

A jaké nečekané komplikace se vyskytly? Stavaři museli například vytěžit a odvozit nevhodnou zeminu se sutí z prostoru mokřadu, odstranit betonové podklady pod stezkami, odbahnit rybník a upravit jeho břehy nebo doplnit výsadbu související se vzácnou rostlinou okroticí bílou.

Městu hrozí pokuta

Právě kvůli tomuto zvláště chráněnému druhu z čeledi orchidejovitých hrozí městu až milionová pokuta. Stavaři totiž podle ochránců přírody narušili její okolí.

"Dle ustanovení příslušného zákona je chráněna nejen samotná rostlina, ale i její stanoviště, které bylo poškozeno stavbou komunikace," vysvětlil Jan Šimerda, ředitel hradeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí.

Správní řízení je podle něj v konečné fázi a brzy padne rozhodnutí. Hradecký magistrát se ale brání, že chráněnou rostlinu monitoroval, a dokonce kvůli ní posunul jednu z nově budovaných asfaltových stezek.

"Mohu potvrdit, že všechna doložená stanoviště okrotice jsou mimo realizované stavby. Dokonce došlo k posunutí chodníku či stezky jižně tak, aby se stavaři vyhnuli výskytu této rostliny. Každou rostlinu jsme měli zaměřenu podle GPS souřadnic včetně poznámky, zda jde o kvetoucí či nekvetoucí," uvedla mluvčí magistrátu.

Odbor má novou specialistku

Vedoucí odboru životního prostředí si je ale částečné devastace území, na kterém okrotice roste, vědoma.

"V momentu zjištění poškození stanoviště rostliny - byť jen na části - jsme se snažili napomoci rychlému zlepšení podmínek této chráněné rostliny," uvedla Iva Šedivá, jejíž odbor konzultoval situaci s odborníky z hradecké univerzity, a dokonce do svých řad přijal novou odbornici.

"Nová pracovnice má zkušenosti i znalosti v oboru a od roku 2013 provádí dozor nad investičními akcemi města z pohledu veřejné zeleně," dodala vedoucí odboru životního prostředí na hradeckém magistrátu.

Nejčtenější

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

Požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami (23. 2. 2019)

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Další z rubriky

Za devět skácených stromů vysadí jediný, Hradecký kraj je v tom nejhorší

Povodí Labe nechá pokácet víc než 1300 stromů podél řeky Úpy v České Skalici.

Stovky zdravých stromů v Královéhradeckém kraji jdou k zemi, nejčastěji kvůli opravám a výstavbě silnic. Nová výsadba...

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

Požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami (23. 2. 2019)

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Podnikatelé v Krkonoších píší petici proti novým zónám národního parku

Správa KRNAP uspořádala seminář o nové zonaci parku ve škole v Horním Maršově....

Boudaři, vlekaři a starostové ve východních Krkonoších podepisují petici proti připravované zonaci národního parku. O...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz