První zásah měli horští záchranáři ze Špindlerova Mlýna v sobotu 30. prosince nad ránem.
„Turista se vydal ze Špindlerova Mlýna, ale zhruba v polovině úbočí Kozích hřbetů zjistil, že to tam klouže a není schopen jít dál, ale ani sejít dolů. Zůstal tam, donesli jsme jsme mu nesmeky a odváděli jsme ho dolů,“ popsal mluvčí Horské služby Krkonoše Marek Fryš.
Na Nový rok kolem 4:30 se v podobné situaci na zledovatělém úbočí Kozích hřbetů ocitla i dvojice turistů, kteří scházeli z hřebenů dolů, ale nedokázali pokračovat. Také jim záchranáři půjčili potřebné pomůcky.
„Snažíme se už od podzimu apelovat na to, aby se lidé do hor dostatečně vybavili, tedy aby měli nesmeky nebo třeba sněžnice, protože podmínky nahoře jsou zcela jiné než tady v údolí,“ řekl mluvčí.
Oba zásahy zabraly asi dvě a půl hodiny. Tentokrát byly poměrně rychlé a jednodušší na organizaci, protože horští záchranáři po několika letech slouží od Vánoc díky majitelům Slezského domu a Labské boudy přímo na hřebenech. Proto jeden záchranář vyrážel k turistům shora, což šetří čas v případě zranění a zdravotních komplikací. Další dva záchranáři k nim vyjížděli odspoda ze Špindlerova Mlýna. Na konci roku to však bylo komplikované tím, že si z cesty ještě museli odklízet popadané kmeny.
Na hřebenech Krkonoš momentálně leží od 90 do 110 centimetrů sněhu, který po nedávné oblevě a deštích pokrývá ledová krusta. Pod ledem je vlhký až mokrý sníh. Platí tam nejnižší 1. stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, ale horská služba předpokládá, že kvůli dalšímu sněžení od středy může stoupnout na 2. stupeň. Také polští záchranáři varují před velmi kluzkým povrchem na cestách a doporučují nesmeky a trekingové hole.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Protože je počasí na hřebenech hor i nadále nevyzpytatelné, záchranáři žádají, aby ho návštěvníci nepodcenili, dobře si túru naplánovali a pořádně se vybavili.
„Rozmáhá se čím dál víc i v zimě pěší turistika po hřebenech, což je trošku problém. Dříve lidé spíše chodili na hřebeny na lyžích a vybaveni byli, teď když s dotyčnými mluvíme, dozvídáme se často, že vůbec nelyžují,“ všímá si záchranář Fryš.
6. února 2023 |