Polské horské službě ohlásili svědci nešťastnou událost v neděli dopoledne. Ta vyslala tým z Karpacze a vrtulník z Jelení Hory, z české strany tam zamířili horští záchranáři z Pece pod Sněžkou i posádka hradeckého vrtulníku.
„Záchranáři po příjezdu na místo nehody našli zraněného občana ČR, který po 400metrovém pádu na severních svazích Sněžky utrpěl mnohačetná zranění ohrožující život,“ uvedli zástupci horské služby na facebookovém profilu GOPR Karkonosze.
Zásah byl podle nich rychlý díky tomu, že pomáhal vrtulník, který dopravil ženu k Slezskému domu. Tam ji převzala posádka českého vrtulníku, která zasahovat na polském území nemůže.
„Žena utrpěla středně závažná poranění. Naši záchranáři ji převzali, pokračovali v poskytování přednemocniční péče a přepravili ji do traumacentra hradecké fakultní nemocnice,“ uvedl mluvčí hradeckých zdravotnických záchranářů Ivo Novák.
Modře značená Jubilejní cesta je přitom uzavřená. Karkonoski Park Narodowy momentálně upozorňuje na devět cest, které jsou zavřené kvůli nepříznivým podmínkám nebo lavinovému nebezpečí.
Zavřená trasa, žena bez vybavení
„Ne nadarmo je tato trasa v zimě uzavřená. Žena neměla mačky ani jiné vybavení, které by umožňovalo překonat zledovatělý úsek. Každý rok tam dochází k vážným nehodám. Vyzýváme k rozvážnosti,“ varovali pracovníci polského národního parku.
V debatě na sociálních sítích rezonovalo, že za takovéto zásahy horské služby by měli turisté platit. Polská horská služba je hradí dosud z veřejných peněz, zatímco česká horská služba je vymáhá po těch, u nichž zasahovala. Cizinci proto v českých horách potřebují být pojištěni.
„Takový člověk by měl nést náklady na celou akci! Když vstoupila na uzavřenou stezku!“ zlobila se v debatě na sociálních sítích Weronika Vercyn Kowalska.
Žena se sklouzla v úseku Jubilejní cesty označovaném jako Žleb smrti. Jakým terénem padala, ukazuje na modelu Sněžky autor facebookového profilu Górskie mapy.
Už před víkendem horští záchranáři varovali před zledovatělými terény. Od čtvrtka do soboty se na polské straně zvedlo lavinové nebezpečí na třetí stupeň z pětibodové škály, na české straně Krkonoš platil třetí stupeň od čtvrtka do neděle, nyní je na druhém stupni. Na hřebenech je 100 až 160 centimetrů sněhu. Kvůli oteplení, dešti a opětovném ochlazení se vytvořila na povrchu ledová krusta.
Loni v únoru na severním úbočí Sněžky spadl mladý muž, který si zranil hlavu, trup i končetiny. Vrtulníku se však nezdařilo vysadit záchranáře hned u něj.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
V lednu roku 1975 skončil obdobný pád turisty do kotle Lomničky smrtí tří lidí. Tehdy po pádu zledovatělým svahem zahynul turista i dva členové krkonošské horské služby, kteří se ho pokusili zachránit.
Zachraňovali turisty uvázlé na ledu
Krkonošská horská služba zachraňovala i další turisty. V neděli vpodvečer vyrazili ze Špindlerova Mlýna na hřebeny, kde kvůli zledovatělému terénu tři návštěvníci uvázli na cestě česko-polského přátelství v úseku mezi Špindlerovkou a Poledním kamenem. Jde o typickou lokalitu, kde se na zledovatělé cestě dá snadno uváznout anebo nedobrovolně skončit až na polské straně.
V pondělí kolem poledne zasahovali záchranáři z Pece pod Sněžkou za pomoci transportní techniky na vrcholu Sněžky. Dvě dvojice vyčerpaných a ne zcela dobře vybavených turistů přepravili z vrcholu do Pece.
„Přesto, že Horská služba varuje, vyzývá a informuje, stále se najdou jedinci, kteří se vydají na horskou túru nedostatečně nebo nevhodně vybaveni. Často podcení nástrahy meteorologické situace, nebo přecení své síly,“ uvedli zasahující záchranáři.