Zavření haly Slavie se odkládá, Hradec dá 11 milionů na novou palubovku

  18:20aktualizováno  18:20
Jedné z největších českých sportovních hal - hradecké Slavii - hrozilo zavření kvůli otřesné palubovce. Město proto tělovýchovné jednotě zaplatí novou a dokonce se otevřela i otázka rekonstrukce za několik stovek milionů korun.

Palubovka hradecké Slavie (7. 9. 2018) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přežitá, obludná i téměř nevytopitelná byla hala hradecké Slavie již v roce 1991, kdy se neuvěřitelných 21 let po začátku budování v Orlické Kotlině otevírala.

Před čtyřmi lety okolo jedné z největších sportovních hal republice vyrostl moderní areál za téměř 80 milionů korun, ale železobetonová stavba zůstala bez investice stát jako pomník socialistického stavitelství. Až nyní - téměř dalších třicet let od zahájení provozu - se zdá, že hala má před sebou lepší budoucnost než demolici.

I když sportoviště městu nepatří, Hradec Králové dá klubu TJ Slavia mimořádnou dotaci téměř jedenáct milionů korun na výměnu otřesné palubovky. A měl by to být jen začátek.

Další peníze do haly slíbil investovat také oddíl, nahlas se začíná mluvit i o převodu do městského majetku a zatím jen šeptem také o zcela zásadní modernizaci až za několik stovek milionů korun.

Výměna palubovky, ke které s největší pravděpodobností dojde příští rok v létě, se dá pokládat za první etapu. Kdyby hradecké zastupitelstvo na dotaci minulý týden nekývlo, halu by dost možná odsoudilo k zavření. 

Vždyť tu kvůli podlaze už několik let nemohou hrát zápasy třeba pozemní hokejisté a nedávno na adresu Slavie přišel dopis od předsedy Českého volejbalového svazu, který klubu nekompromisně sdělil, že pokud tu zůstane stará palubovka, Hradec nejenže přestane být častým cílem reprezentačních soustředění, ale nebude moci počítat ani s turnaji mládežnických výběrů. 

„Palubovka je původní z roku 1991, naposledy byla zbroušena v roce 1999, a nejnovější posudek tvrdí, že teď se s ní opravdu už nedá nic dělat,“ říká předseda TJ Slavia a současně hradecký zastupitel Jakub Lejsek (HDK). 

Už by šlo o život

Vážný úraz kotníku tu kvůli podlaze v lednu utrpěl i místopředseda oddílu Kamil Podroužek. „Palubovka je nejen zdraví nebezpečná, ale už i život ohrožující. Dalším provozováním riskujeme, protože pokud se někomu ze sportovců kvůli ní něco stane, budeme za to zodpovědní. Opravdu se hrozím dne, kdy někdo udělá skluz po vláknech dřeva, to už by totiž šlo o život,“ poukazuje Podroužek na nebezpečné třísky.

Podmínkou radnice, která na novou palubovku pošle 10,8 milionu korun, jsou investice z jiných než městských zdrojů. „Zavázali jsme se, že příští rok dáme asi milion korun do sociálních zařízení. Už letos jsme udělali nové šatny a nyní rekonstruujeme výměník,“ vypočítává Lejsek. Tělovýchovná jednota si dražší opravy nemůže dovolit, jen náklady na palubovku několikanásobně převyšují její rozpočet.

Nová palubovka je s největší pravděpodobností na několik let poslední větší investicí Hradce do zastaralé haly. To by se však mohlo změnit po chystaném převodu do městského majetku. Problém zástavního práva, který transakci zabrzdil už před několika lety, odpadl a nyní se začíná opatrně vyjednávat o podmínkách výhodných pro obě strany. 

Primátor: Vše nasvědčuje tomu, že hala se opraví postupně

„Zjistili jsme, že hala je staticky v pořádku a nějakou dobu vydrží. Hlavně tedy za předpokladu, když se do ní bude průběžně investovat,“ upozornil primátor Zdeněk Fink (HDK). Zmínil i myšlenku demolice a stavbu nové haly, avšak preferoval by dílčí opravy: „Vše nasvědčuje tomu, že hala se opraví postupně, tedy za provozu. Nedokážeme si představit, že se na dvě sezony zavře sportoviště, kde se ročně vystřídají desítky tisíc sportovců.“

Také šéf TJ Slavie Lejsek si myslí, že výhodnější by byla zásadní modernizace po etapách, avšak uvědomuje si, že to není úplně aktuální téma: „Až bude hala po dílčích investicích v uceleném stavu, za několik let může dojít k převodu pod město a poté snad i k rekonstrukci.“ 

Vedení jednoty chce ještě do Vánoc oslovit architekta, který by mohl vypracovat postup prací, možná i odhad nákladů. Už dříve se mluvilo o částce začínající zhruba na 300 milionech korun. „Naším volejbalově partnerským městem je Walbrzych, kde asi před třemi lety otevřeli víceúčelovou halu v podobné cenové relaci. Je to ale jen odhad,“ uvádí Lejsek a dodává, že by ze stávající haly mohla zůstat stát pouze nosná konstrukce. 

Nová palubovka bude vůbec první větší investicí v dějinách haly, která se začala stavět v roce 1970 kvůli mistrovství Evropy v lukostřelbě, ale dokončena byla až 21 let poté. Hala je unikátem nejen kvůli zoufale neekonomickému provozu, ale též svými rozměry. Zatímco do největších českých hal se vejdou čtyři volejbalové kurty, na hradecké palubovce o rozloze 98 krát 28 metrů jich vedle sebe může být až šest.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Hradec má potíže s opravami umělecké školy. Chybí plán, jak pokračovat

Základní umělecká škola Střezina v Hradci Králové přežívá v provizoriu po...

Nové vedení Hradce Králové ani za půl roku nezačalo připravovat přestavbu Základní umělecké školy Střezina. Chybí také...

Dvůr Králové se ve sporu o čištění splašků dovolá k Nejvyššímu soudu

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem

Radnice Dvora Králové podá dovolání k Nejvyššímu soudu ve vleklém sporu o výši záloh za čištění splašků. Město využije...

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK PŘÍPRAVY PRO VÝROBU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz