Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Domov pro seniory bude kvůli zpoždění dvakrát dražší, než kraj čekal

  11:35
Téměř tři miliony korun bude stát jedno lůžko v přístavbě domova pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku. Se započtením daně jde dokonce o 3,5 milionu. Náklady na stavbu tří propojených objektů s 24 lůžky, které vyrostou na zahradě stávajícího domova, se vyšplhají se započtením daně na zhruba 84 milionů korun.

Budoucí podoba domova pro seniory, který kraj postaví v Borohrádku na Rychnovsku. | foto: archiv Královéhradeckého kraje

Náklady na lůžko sice nepřevyšují běžný průměr v Česku, přesto jde o téměř dvojnásobek částky, s níž kraj dříve počítal. Projekt Domky na Květné měl původně vzniknout v šest kilometrů vzdálených Albrechticích nad Orlicí a kraj ho připravoval od roku 2016. Stavba měla stát v prodloužené ulici Pod Strání, kde Albrechtice plánují výstavbu rodinných domů. Proti tomu se však postavili vlastníci okolních pozemků, kteří napadli územní řízení.

„V rámci odvolání úřad uznal jejich námitky a vrátil celé jednání na začátek. Kraj hledal rychlejší alternativu, tak svou aktivitu přenesl do Borohrádku,“ lituje rozhodnutí starosta Albrechtic nad Orlicí Jaromír Kratěna (Patrioti Albrechtic), který si od stavby sliboval nová pracovní místa v obci i nárůst obyvatel, což by do rozpočtu přineslo další peníze. Stavba objektů by navíc odstartovala rozvoj celé lokality, kde mají vyrůst nové domy.

Kraj se k přesunu stavby z Albrechtic nad Orlicí rozhodl kvůli tomu, že na výstavbu domova pro seniory získal dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Aby nepřišel o přiznaných 29,7 milionu korun, musí objekty dostavět do konce příštího roku.

„Územní řízení by se nepodařilo uzavřít v termínech, které jsme potřebovali. Proto došlo k přenesení záměru do Borohrádku, kde máme již areál ucelený. V sousedství stávajícího domova důchodců postavíme tři propojené objekty s plochou střechou, které budou napojené na kotelnu vedle stojícího domova,“ vysvětluje radní kraje pro investice Václav Řehoř (ODS). Protože v Borohrádku se bude stavět uvnitř areálu kraje, komplikace podle úřadu nehrozí.

Původně mělo hejtmanství v plánu začít s výstavbou v roce 2018 a hotovo mělo být v letos v listopadu. Cena se při projektování odhadovala na 46,75 milionu korun s daní. Dotace tak měla pokrýt přes 60 procent nákladů. Nakonec to však bude výrazně méně. Po přesunu do Borohrádku se cena o 37 milionů korun zvýšila. Může za to hlavně zvětšení objektů. Původně měly mít plochu 5 800 metrů čtverečních, nově to bude 7 835 metrů, což cenu navýší o 16,4 milionu korun. Dalších 9,35 milionu způsobí nárůst cen stavebních prací.

„Když se objekt navrhoval poprvé, platily jiné předpisy. V roce 2019 se změnila vyhláška MPSV, která vyžaduje větší rozměry místností. Proto se projekt musel zvětšit,“ vysvětluje Dan Lechmann z tiskového oddělení kraje.

Seniory pohlídá senzorická podlaha

Dalších 906 tisíc korun má stát archeologický průzkum, 932 tisíc zaplatí kraj za přípojky vody, kanalizace a telekomunikací, které v původním projektu měla hradit obec Albrechtice. Protože stavba vznikne zčásti na místě bývalého rybníka, musel projektant upravit základy. Nově se bude stavět na pilotech, což projekt prodraží o dalších 2,4 milionu a 3,6 milionu bude stát přeložka stávajícího potoka a hlavního kanalizačního řadu. Poslední výraznou položkou je 3,4 milionu korun za senzorickou podlahu, která v původním projektu nebyla.

„Jde o monitorovací systém, aby pečovatelé věděli, kde se klienti pohybují. Čidla je upozorní na to, když třeba senioři upadnou,“ objasnil novinku Lechmann.

Kraj vybuduje tři samostatné objekty, které budou mít v přízemí obývací pokoje, terapeutické místnosti, ošetřovnu, kancelář či šatnu pro zaměstnance. V patře budou jedno a dvojlůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. V každém domě bude osm lůžek, navzájerm propojeny budou vstupní halou. 

„Královéhradecký kraj má v zařízeních pro seniory k dispozici přibližně 2,5 tisíce lůžek. Za poslední tři roky jsme tento počet navýšili o několik desítek,“ doplňuje náměstek hejtmana pro sociální oblast Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Archeologický průzkum v Borohrádku už začal. Bagr zatím odkryl část budoucího obvodu budovy. Archeologové očekávali, že by pod zemí mohly být fragmenty někdejší tvrze. To se však zatím nepotvrdilo. 

„Zjistili jsme, že ta část stavby, která je přístupná, je v bývalém rybníku. Tvrziště tu být nemůže. Už nyní je proto jisté, že archeologické práce budou v mnohem menším rozsahu, než jsme předpokládali,“ říká archeoložka rychnovského muzea Martina Beková.

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Policie pátrala po třináctileté školačce z Trutnovska. Dívka je v pořádku

22. června 2024  10:46,  aktualizováno  14:44

Policie našla odpoledne třináctiletou dívku. Byla pohřešovaná od pátečního odpoledne, kdy rodina...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

21. června 2024  10:30

Víc než 60 dozorců a zaměstnanců věznice ve Valdicích na Jičínsku podalo výpověď ze služebního či...

Policie pátrala po třináctileté školačce z Trutnovska. Dívka je v pořádku

22. června 2024  10:46,  aktualizováno  14:44

Policie našla odpoledne třináctiletou dívku. Byla pohřešovaná od pátečního odpoledne, kdy rodina...

Labská cyklostezka přidá dva kilometry, do Kuksu se pojede bezpečněji

22. června 2024  7:54

Dvoukilometrový úsek Labské cyklostezky na Trutnovsku je prakticky hotov, jeho otevření se však...

Žena ve skalách zapadla do pětimetrové průrvy, hasiči ji vytáhli na kladce

21. června 2024

Do hluboké trhliny spadla před polednem turistka v Broumovských stěnách na Náchodsku. Záchranáře...

Nápadná podoba. Hořice se s nádražím inspirovaly jinde, architektovi se omluvily

21. června 2024  15:20

Město Hořice na Jičínsku a jeho starosta a architekt Martin Pour zveřejnili ve čtvrtek na úřední...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...