Tesaři opravují vzácnou barokní poustevnu, kde se dávno zastavil čas

  19:16aktualizováno  19:16
Tesaře Davida Stejskala zlákala oprava chátrající barokní poustevny z 18. století v Teplicích nad Metují. Je v ní zachovaná černá kuchyně a mnoho dalších detailů. Střecha se jen záplatovala a dovnitř zatéká už od 90. let. Poustevnu vidí jako místo, kde je jeho práce třeba.

Martin Mráz ukazuje vzácnou, ale chátrající ivanitskou poustevnu v Teplicích nad Metují na Broumovsku. | foto: Štěpánka Tůmová

Když se o prázdninách tesař David Stejskal s mladým kolegou pustili v Teplicích nad Metují do tesání trámů, místní lidé jen kroutili hlavami. Nechápali, proč to dělá tak pracně a nenechá je nařezat na pile.

Sekyrou širočinou a hlavatkou vytesávali z kmenů krokve a stropní trámy pro barokní ivanitskou poustevnu z 18. století, což je jedna z mála památek na kongregaci Sv. Ivana, kterou arcibiskup schválil pro poustevníky v Čechách v roce 1732. Donedávna opomíjenou stavbu však ohrožuje dřevomorka.

„Měl jsem chuť do téhle práce, protože poustevna neprošla žádnými novodobými přestavbami ani ji nepotkala nepovedená oprava. Je tu zachovaná černá kuchyně, což už je opravdu vzácnost, a mnoho dalších neobvyklých detailů. Působí to tu autenticky. Je skoro zázrak najít památku, která při podstatnější rekonstrukci nepřišla o původní atmosféru. Kdyby dostala tuto zakázku běžná stavební firma, vyrobí tu hezkou kulisu poustevny,“ říká tesař David Stejskal.

Od ministerstva kultury dostali příspěvek 200 tisíc

Památka patří farnosti a sdružení Zachraňme teplickou poustevnu si ji pronajalo. Snaží se o opravu už čtvrtým rokem. Letos získalo 200 tisíc korun od ministerstva kultury a příspěvek od města, které dodalo i kmeny.

Fotogalerie

Vypsalo od července i sbírku, ale je jasné, že na šindelovou krytinu už letos peníze nevystačí. O poustevnu při teplickém kostele Panny Marie Pomocné se naposledy soustavně staraly řádové sestry, zaměstnané poúnorovým režimem v domově důchodců.

Nyní je neobývaná. Střecha se jen záplatovala a dovnitř zatéká už od 90. let. „Ono to vypadá, že drží pohromadě a její stav není tak vážný, ale třeba konce vazných trámů je možné rukou rozdrolit. Krov se dosud nepropadl jen díky stojaté stolici, která podpírá uhnilé krokve,“ ukazuje tesař pod střechou.

Zatím je to spíš jen destrukce: ubourali tu horní část zdí prolezlých dřevomorkou, sňali vrchní řady roubení a zcela odstranili strop, takže je vidět střechu, zpod které zmizely i krokve. Podpírá ji jen provizorní konstrukce na stavebních stojkách.

Tesař dělí čas mezi poustevnu a Bílou věž v Hradci Králové

„Při výměně krovu za nový zůstává stavba bez střechy jen pár dní, ale nastavování uhnilých pat krokví bez ocelových svorníků zabere spoustu času a často vyžaduje provizorní zastřešení. Bez něj se nakonec obejdeme a z původního dřeva vrátíme zpět maximum použitelného. Protože jen na těch starých trámech můžeme ´číst´ o práci našich předků. Na těch nových bude vidět jen to, jak jsme to dělali my,“ říká tesař Stejskal v křídle poustevny, které právě prochází opravou.

Tesař teď svůj čas dělí mezi poustevnu a Bílou věž v Hradci Králové, kde s firmou Petra Růžičky opravuje dubovou stolici pro druhý největší zvon v republice.

„Já sám nemám na větší zakázky kapacitu, ani mě to neláká. Výběrové řízení dnes vyhrává ten s nejnižší cenou. Dnes žádná instituce nestojí o výsledek převyšující bídný průměr, potřebují, aby se zakázka stihla včas. Já mám jiný cíl, udělat věci pořádně a hledat investora, který si toho cení. Respektive chci věřit, že takový investor hledá mě,“ tvrdí tesař.

Poustevnu vidí jako místo, kde je jeho práce třeba. „Mě lákají práce, které mají lidské měřítko. Když pracuje na stavbě osm tesařů, výsledek vypadá podle dovedností každého z nich. Tady mohu dělat, jak to chci sám. Snažím se řídit svou představou a pak ji i na stavbě naplnit,“ míní David Stejskal.

Nejčtenější

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Tři plné sudy piva vynesl až na vrchol Sněžky. Silák Pácha překonal rekord

Za tři hodiny a 27 minut zdolal Zdeněk Pácha 1 888 metrů dlouhou cestu po...

Tři a půl hodiny stačilo Zdeňku Páchovi z Ostravy, aby v neděli od Slezského domu na Sněžku na zádech vynesl...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Další z rubriky

U Trutnova zemřel pilot větroně. Srazil se asi s jiným, s nímž závodil

Trosky zříceného větroně v kukuřičném poli u Trutnova (13.08. 2019)

U Trutnova odpoledne havaroval větroň, jehož pilot na místě zemřel. Patrně se srazil s jiným strojem, s nímž v oblasti...

Stroje za stamiliony čekají ve skladu, Karsit se továrny ve Dvoře nevzdá

Průmyslník František Řípa ve Dvoře Králové zahájil stavbu další továrny Karsit...

Frustrace, rozčarování a pocity bezmoci se mísí v mysli majitele strojírenského kolosu Karsit Františka Řípy. Stavba...

Pevnost Hanička se vrací v čase, komunistická přestavba už zmizela

Střílnu musí tři týdny podpírat, než beton vytvrdne.

Pevnost Hanička v Orlických horách dostává zpátky podobu, jakou měla před přestavbou na protiatomový kryt pro...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz