Téměř tři tuny vážící člun je z jednoho kusu kmene. Má délku 11,5 metru, široký je až 120 centimetrů. Členové expedice jej dnes naposledy v Česku vyzkoušeli v rámci vodáckého dne na rybníku Biřička na okraji Hradce Králové. Pádlování a plavbu v člunu si mohly vyzkoušet i desítky návštěvníků Biřičky. „Stabilita člunu nás překvapila. Všechny udivilo, jak rychle se člun z plavebního okruhu vrátil, když v něm pádlovali jen laikové,“ řekl Tichý.
Z hladiny Biřičky člun vyzvedl jeřáb a položil jej na automobilový podvalník. Do Řecka plavidlo poveze nákladní auto. Členové výpravy, která má celkem 25 lidí, do Řecka odcestují v pátek 16. června letecky.
Archeologové coby šílenci. Tesají další pravěký člun a vydají se opět na moře![]() |
Pro expedici Monoxylon IV si hradečtí archeologové připravili nový člun. Plavidlo je z jednoho kusu kmene dubu a je větší než předchozí dlabané čluny použité při dřívějších expedicích. „Nový člun by měl mít lepší plavební schopnosti, měl by být rychlejší a měl by pojmout 20 pádlařů a kormidelníka, zatímco v minulosti bylo v člunu nejvýše devět lidí,“ řekl Tichý. Dvě plavební zkoušky na nádrži Rozkoš u České Skalice byly podle něj úspěšné.
Expedice MonoxylonS týmem archeologů a kamarádů v roce 2019 v replice neolitického člunu vyplul Radomír Tichý po Egejském moři. Vědecký experiment měl přinést nepřímý důkaz, že pravěcí předci mohli cestovat po moři i na velké vzdálenosti, což se podařilo. S úspěchem roste chuť, a tak se posádka připravuje na novou misi. Expedice Monoxylon IV vypluje na moře znovu letos v létě. |
Trasa Monoxylonu IV by měla být dlouhá kolem 530 kilometrů. Bude mít 17 úseků mezi ostrovy. Povede z řeckého ostrova Samos u pobřeží Turecka přes ostrov Mélos s významným zdrojem obsidiánu a dále do Řecka na poloostrov Peloponés do Argolického zálivu s významnou archeologickou lokalitou, jeskyní Franchthi z období neolitu. Mezi ostrovy bude vzdálenost až 50 kilometrů. Při rychlosti pět kilometrů za hodinu to bude znamenat až deset hodin pádlování. Výpravu bude tvořit 20 pádlařů a kormidelník. V doprovodném plavidle poplují kapitán plavidla, lékař a kameraman.
Archeologové si chtějí především ověřit, za jakých podmínek lze Egejské moře překonat. Při plavbě budou také zkoušet přepravu nákladu, který v minulosti mohla tvořit i zvířata. Náklad budou simulovat pytle se štěrkem. Předlohou expedičního plavidla bylo 8000 let staré neolitické plavidlo s plochým dnem objevené v roce 1994 v jezeře Bracciano u Říma.
Člun archeologové vyrobili z kmene vyvráceného dubu, který zhruba 300 let rostl v lesích v oboře Mochov u Opočna na Rychnovsku. I proto člun dostal jméno Král Mochova. Na otesání kmene a výrobě člunu členové expedice pracovali loni od dubna do září. Zhruba ze třetiny jej opracovali replikami neolitických kamenných nástrojů.
Archeologové zkusí doplout v dlabaném člunu na Krétu jako v neolitu![]() |
Expedice Monoxylon IV se uskuteční pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti Archeopark Všestary. Rozpočet výpravy činí přes 1,5 milionu korun, tvořen jej zejména příspěvky od Archeoparku, sponzorů a členů expedice.