Na závěr pádlovali 28 hodin, pravěký člun se teď vrátí z Kréty do Česka

  10:18aktualizováno  10:18
Členové archeologické expedice Monoxylon III před několika dny dojeli na replice pravěkého člunu úspěšně do cíle. Potvrdili, že lidé před osmi tisíci lety dokázali překonávat vzdálenosti mezi ostrovy v Egejském moři na primitivních dřevěných lodích. Posádka urazila z Řecka na Krétu trasu dlouhou 418,5 kilometru.

Expedice ve středu vyrazí zpátky do Česka, doma budou všichni v neděli.

„Podařilo se nám realizovat vše, co si expedice předsevzala. Dosáhla skutečně velkého úspěchu v oblasti experimentální archeologie. Po patnácti dnech a 416 kilometrech doplula replika neolitického člunu z pevninského Řecka na ostrov Kréta. Zejména závěrečná etapa z ostrova Santorini na Krétu v délce 116 km byla skutečnou prověrkou naší morálky, fyzické síly i zarputilého odhodlání. Když jsme po 28 hodinách nepřetržité plavby na otevřeném moři dosáhli pobřeží, vystřídal pocit nezměrné únavy a vyčerpání stav radostné euforie,“ popsal člen týmu Jan Bartoň.

Úspěšné expedici už stihl pogratulovat i hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). „Plout ve vydlabaném kmenu stromu po moři vyžaduje pořádnou porci odvahy a touhy po dobrodružství. Děkuji experimentálním archeologům a jmenovitě docentu Radomíru Tichému, za jeho zápal a touhu ověřovat vědecké hypotézy na vlastní kůži. Jejich expedice posunula naše poznání historie zase o kus dál,“ prohlásil. Královéhradecký kraj přispěl na expedici 95 tisíc.

Smyslem expedice Monoxylon III  bylo v praxi ověřit teorii o šíření raných zemědělských kultur ve Středomoří. Experimentální archeologové pod vedením královéhradeckého archeologa Radomíra Tichého proto postavili monoxylon, 9 a půl metru dlouhý člun o váze 1,3 tuny, který vypálili a vydlabali z jednoho kusu dřeva. Jeho předlohou se stalo osm tisíc let staré neolitické plavidlo, které bylo v roce 1994 objeveno v jezeře Bracciano u Říma. 

Rychlost vydlabaného člunu testovali například loni začátkem července na Rozkoši. Na Rozkoši si také pohráli s tvarem lodi. Dubový člun je o tunu lehčí než při předchozí expedici.

Archeologové vypluli z jižního pobřeží Řecka na na Krétu. Od Archeoparku ve Všestarech vyrazil člun na přívěsu k moři 20. května. Expedici tvořilo 20 pádlařů, kapitán a dokumentarista. Posádky se ve dřevěném člunu střídaly a neolitické plavidlo doprovázela moderní loď s lodivodem. Posádka se přesunovala z jednoho ostrůvku v Egejském moři na druhý, plula v bezpečném dosahu pobřeží a ukrývala se v zátočinách před silným větrem. 

Z řeckých pláží pluli na ostrov Makronisos, z něj na Keu a pak pokračovali dál. Pro zachycení impozantních záběrů z plavby používají dron.

Vyčerpaní, ale šťastní

„Ráno jsme vypluli za mírného vánku. Po prvním střídání jsme rozvinuli plachtu – vál svěží zadní vítr. Loď plula výborně rychlostí přes 7 kilometrů v hodině. Asi v polovině vzdálenosti mezi ostrovy se vítr změnil na boční a velmi zesílil. Zvedly se metrové vlny. Bylo nutné rychle svinout plachtu a korigovat kurz proti větru. Ke konci vítr utichal a úspěšně jsme dopluli do zátoky na ostrově Kinthos,“ popsala expedice přeplutí volného moře mezi ostrovy Kea a Kinthos.

Fotogalerie

Největší výzvu pro mořeplavce představovala předposlední etapa z ostrova Santorini na Diův ostrov, které jsou od sebe vzdálené 110 kilometrů. Posádka dřevěného člunu vzdorovala větru a vlnám 28 hodin a poté se vyčerpaná, ale šťastná vylodila na plážích Diova ostrova. Na Krétu to v tu chvíli bylo už jen kousek.

Na této stokilometrové etapě teprve pořádně otestovali možnosti primitivního dřevěného plavidla. „Ustavili jsme nový světový rekord v jízdě monoxylem přes otevřené moře,“ zažertovali archeologové. 

Monoxylon přistál na pláži Karteros v neděli 9. června. Výběr místa nebyl náhodný. Na pláži ležící východně od letiště v Heraklionu na Krétě totiž pravděpodobně stál v době bronzové mínojský přístav Amnissos.

Expedice Monoxylon III navazuje na předchozí dvě výpravy, které se uskutečnily v letech 1995 a 1998.

Archeologové nyní plánují řadu přednášek, ta první se bude konat ve středu 26. června v 18 hodin ve velké aule Univerzity Hradec Králové v Hradecké ulici.

Nejčtenější

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Matka ho nechala mrtvé ve vaně dva dny, říká sousedka o vraždě miminka

Ilustrační snímek

Vražda novorozeněte minulý týden otřásla malou obcí Střevač na Jičínsku. Policisté z ní obvinili teprve osmnáctiletou...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Řidič u Hradce chtěl vrátit kamion z příkopu na silnici a převrátil ho

Kamion v Lípě na Hradecku blokoval silnici I/35 (14. 6. 2019).

Převrácený kamion nad ránem zablokoval silnici I/35 v Lípě na Královéhradecku. Zůstal ležet napříč silnicí a vyteklo z...

Další z rubriky

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Senoseč na letišti v Hradci vábí ptáky. Hlídá jej sokolník s dravci

V době senosečí se sokolník Karel Nejman vrací na letiště v Hradci Králové...

Pilotům na letišti v Hradci Králové hrozí střety s ptáky v době senoseče víc než kdy jindy. Stahují se tam hejna z...

Pro sokola přijelo gestapo, manželka ochrnula. Kniha líčí osudy umučených

Antonín Ivanov s josefovskými sokoly, stojí první zprava.

Autorky Helena Rezková a Pavlína Špatenková vydáním knihy Nebylo jim souzeno žít o umučených a popravených sokolech...

Najdete na iDNES.cz