Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. ledna 2021 Milena

Parkování zdarma u skal v Adršpachu skončí, kolony aut neodbouralo

  17:21
Nové starostky v Adršpachu a Teplicích nad Metují plánují změny v turisticky atraktivních Adršpašsko-teplických skalách. V Adršpachu se nejspíš vrátí k placenému parkování. Teplice uvažují, že se o svůj okruh postarají místo firmy.

Do Adršpachu míří hlavně návštěvníci z Polska. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Letošní turistická sezona s opakovaně ucpanými silnicemi okolo Adršpašsko-teplických skal se promítla do rozhodování voličů v Adršpachu i Teplicích na Náchodsku. Dosavadní starostové své posty neobhájili a střídají je ženy, které volby vyhrály.

V Adršpachu pravděpodobně skončí letošní experiment s bezplatným parkováním, které mělo odbourat kolony čekajících aut. Řada lidí kritizovala, že neplacení parkovného a zvýšené vstupné do skal podporuje automobilismus a naopak trestá ty, kdo přijedou veřejnou dopravou.

Ve finále změna nijak zvlášť nepomohla. Zejména ve dnech polských svátků přijelo návštěvníků tolik, že policie musela celou oblast uzavřít. Téměř všechna kandidující uskupení proto slíbila návrat k parkovnému.

„Pokud to zastupitelé schválí, bude se v příštím roce na parkovištích v Dolním Adršpachu platit. Jiné radikální změny neplánuji, tato je největší,“ říká starostka Adršpachu Dana Cahová.

Vybírání parkovného se podle ní musí vrátit. „Na parkovištích jsem pracovala tři roky, ale to, co se tam dělo letos, mě zaskočilo. Myslím, že když parkoviště zpoplatníme, turisté nebudou jezdit v takovém množství. Hodně to ale záleží na svátcích v Polsku. Turisté odtamtud jsou schopni jet sem na výlet třeba až od moře,“ tvrdí starostka Cahová.

Se sdružením Adršpach 2018 získala čtyři mandáty z devíti. Vedle stavby chodníků nebo domu pro seniory se chce zaměřit i na využití zámku.

V čele obce stála už v letech 2006 až 2014 a byť na podzim 2014 dostala nejvíc hlasů, její tehdejší spolustraník ji vyšachoval z funkce.

Zámek prodělává, turistům i místním chybí chodník

Na „převrat“ voliči nezapomněli, bývalý starosta se nyní do zastupitelstva dostal ze své kandidátky jako jediný.

Fotogalerie

„Při minulých volbách to byl podraz, chce to změnu. Vesnice je bohatá, ale není to na ní vidět. Letos přijelo hodně turistů, i v Horním Adršpachu jsme cítili extrémní provoz na silnicích. Nevím ale, jestli byla chyba, že se neplatilo za parkování. Prý byla v Polsku nějaká reklama na skály. Poláci pak jedou a nezastaví se u nějaké cedule, že už není kde zaparkovat, chtějí skály vidět,“ míní čtyřicátnice z Horního Adršpachu, ale jméno zveřejnit nechce kvůli rozhádané vesnici.

Bývalá starostka a nyní zastupitelka Anna Balínová kritizuje, že obec nežádá dotace, ale spoléhá na výdělky ve skalách. Třeba 7 milionů korun na loni otevřené infocentrum zaplatila z vlastního.

Soudí, že minulý starosta sice dotáhl množství investic, ale velkou nevoli vzbudil parkováním zdarma a už předtím většími opravami zámku. Obec ho koupila roku 2014 a provozuje v něm výstavní prostory pro turisty i místní, ale doplácí na něj.

„Zámek je kontroverzní, hodně se do něj investuje, ale má malé využití. Mohlo se jít po etapách, aby to nešlo na úkor jiných věcí, kultura bude vždy prodělečná. Zámek by se například neměl provozovat přes zimu, protože to jeho provoz ještě prodražuje,“ tvrdí Anna Balínová, která šla do voleb hlavně kvůli dostavbě chybějícího chodníku a pozemkům pro domky.

Koalice nechce Teplické skály pronajímat, firma má smlouvu

Teplice vede od poloviny listopadu tamní dlouholetá tajemnice Blanka Fichtnerová. Komunální volby těsně vyhrála se Změnou pro město a utvořila šestičlennou koalici se dvěma zastupiteli Svornosti a s komunistou. V čele radnice tak po šestnácti letech skončil Milan Brandejs (STAN).

Sezona 2018

Do Adršpašských skal letos přijelo něco přes 300 tisíc návštěvníků a více aut než v jiných letech. V Teplických skalách zatím údaj o návštěvnosti neposkytli, ročně to bývalo kolem 70 tisíc lidí. Skály jsou nejnavštěvovanější přírodní památkou v republice.

Adršpašské skály si obec Adršpach pronajímá od Lesů České republiky. Teplické skály jsou v majetku města Teplice, které je pronajímá soukromé firmě.

Koaliční strany slíbily v programech, že už nechtějí, aby město dál pronajímalo Teplické skály soukromé společnosti. Ta má však smlouvu platnou ještě dva roky.

Letos firma provozující skalní okruh a infocentrum odvede městu nájem 1,7 milionu korun z odhadovaných šesti milionů na tržbách.

Podle Fichtnerové jsou náklady na infocentrum nejspíš nepřiměřeně vysoké, aniž se to dá kontrolovat. Proto chce vrátit správu skal pod město a zvlášť dotovat infocentrum z městského rozpočtu, ať by se o něj staralo město, nebo soukromník.

Infocentrum Teplické zaskočilo, návrhy vypluly po volbách

„Budeme se věnovat turistice s ohledem na koncepci rozvoje cestovního ruchu, která tady zatím chybí. Město by si to mělo řešit samo. Dostane se na přetížené silnice, způsob provozování skalního města i na to, jak je postavena smlouva na pronájem skal. Ve volebních programech se objevily také investice jako rekonstrukce koupaliště nebo projekt návštěvnického centra u vstupu do skalního města. Zatím k němu město nezískalo souhlasné stanovisko Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, takže se budeme zabývat připomínkami,“ podotýká Blanka Fichtnerová.

Právě chystaná stavba infocentra ve Střmenském Podhradí za asi 30 milionů korun zaskočila Teplické tři týdny po volbách. Zastupitelé ji dříve probírali jen na svých schůzích. Na jednání zastupitelů minulý týden starostka oznámila, že požádala architekta, aby práce na návrzích zatím zastavil. Chce infocentrum probrat s veřejností.

Město původně kvůli infocentru oslovilo ve zjednodušené architektonické soutěži pět ateliérů a ze dvou došlých návrhů vybralo ten od pražského studia Hlaváček architekti.

Třípodlažní budova by se měla vejít na malý prostor mezi hotel Orlík a hotelovou školu, uvnitř by vznikly toalety, pokladny, infocentrum, rychlé občerstvení v době mimo sezonu, promítací sál i samoobslužná úschovna kol.

Parkoviště počítá s 55 auty a dvěma autobusy i s dalšími stáními pro okolní hotely. Město by na budovu mohlo získat až devadesát procent peněz z dotace. Architekti se inspirovali tvary skalních věží a uvnitř motivem vody.

Parkoviště v podhradí se zmenší kvůli infocentru

Část místních ale návrh kritizovala, že se ke vstupu do skal nehodí nebo že ubere parkovací místa.

„Přestože jsem vyjádřil sympatie k vizualizaci stavby jako takové, vnímám, že její samotná existence turistickému ruchu nic nepřidá. Vnímám ji jako vytloukání klínu klínem. Potřebujeme toalety, kasu a turistické centrum, ale obětujeme parkoviště,“ glosuje návrh Ladislav Mertlík, který založil facebookové fórum k debatě nad místními veřejnými věcmi.

Minulí zastupitelé už v září odsouhlasili, že architekti dál rozpracují návrh za 820 tisíc korun pod podmínkou, že Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko vydá souhlas. To se zatím nestalo.

„Připravovaný projekt návštěvnického centra je poměrně ambiciózní, budova má dost zvláštní charakter. Stavba se poněkud vymyká hodnocení, které používáme u krajinného rázu. Proto jsme záměr poslali architektonické komisi Agentury ochrany přírody a krajiny,“ vysvětluje vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

„Závěr komise byl značně rozpolcený, což nebývá obvyklé. Od komise vzešlo doporučení záměr dál rozvíjet a více ho přizpůsobit lokalitě, kde má stát. Nešlo však o to, že by problémem byla výška objektu. Komise doporučila, aby se prostor neuzavíral do uliční čáry mezi Orlíkem a střední školou,“ dodává Hana Heinzelová.

Obcím se skalními městy by s řešením dopravy měla pomoci studie, kterou letos zadal Královéhradecký kraj.

Poláci měli v půlce srpna svátek, v Adršpachu byla hlava na hlavě

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Dvojice v teniskách vyrazila i na Sněžku. Zmrzly jim boty, rukavice i pití

Mladý pár chtěl pokořit nejvyšší krkonošský vrchol Sněžku jen v teniskách a teplákách. Cesta v hlubokém sněhu je však...

Strážníci nasadili kameru, padly pokuty. Lidé však kávu na zahrádce popíjejí dál

Premium Hosté kavárny v centru Dvora Králové nad Labem dráždí okolí tím, že na předzahrádce za každého počasí popíjejí kávu....

Poštovnu na Sněžce koupil italský podnikatel, služby slibuje zachovat

Novým majitelem České poštovny na Sněžce je pražská firma Piange italského podnikatele. Zákazníci nejvýše položené...

Krkonoše ohlídají policisté na lyžích, mají odradit od zakázaných míst

Krkonošským národním parkem budou nově projíždět policisté na lyžích. S vybavením pro skialpinisty jich bude v terénu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo louky městečko, firma chce v Peci pod Sněžkou stavět apartmány

Pražský developer oprášil starší záměr a chce na okraji Pece pod Sněžkou vystavět komplex pěti domů se 70 apartmány,...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Mladík chyboval při předjíždění kamionu, střetl se s ním i protijedoucím vozem

Chybu při předjíždění patrně udělal jednadvacetiletý řidič vozu BMW, který boural na Trutnovsku. Když se chtěl dostat...

Postavit kameru a natočit koncert nás neláká, říká šéf sboru Boni pueri

I královéhradecký chlapecký sbor Boni pueri mínil, leč covid-19 měnil. Má za sebou desítky zrušených koncertů i turné v...

Strážníci nasadili kameru, padly pokuty. Lidé však kávu na zahrádce popíjejí dál

Premium Hosté kavárny v centru Dvora Králové nad Labem dráždí okolí tím, že na předzahrádce za každého počasí popíjejí kávu....

Před vodou chrání vesnici nový poldr, původní německé rozorali komunisté

Do Dubence na Královédvorsku se pravidelně vracejí povodně. Díky sérii opatření je však na ně vesnice se 700 obyvateli...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...