Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Šesté místo z MS je neúspěch, říká trenér hokejové osmnáctky Kopecký

  12:58
Minsk (od spolupracovníků iDNES.cz) - Trenér českého národního týmu do osmnácti let dovedl své svěřence k šestému místu, čímž vyrovnal loňské umístění z amerického dvouměstí Fargo-Moorhead. Čtvrtfinále bylo pro výběr Jiřího Kopeckého maximem. Dojem z dobře odehraného šampionátu kazí porážka se Švýcarskem o konečnou pátou příčku. "Je to pro nás velké zklamání," říká sympatický šéf lavičky českého výběru.

Američan Chase Balisy se ve čtvrtfinálovém duelu MS hokejistů do 18 let pokouší vyzrát na českou obranu. | foto: IIHF

Jak chápete šesté místo na světovém šampionátu?
Chápu to jako neúspěch. Úspěch by byl dostat se přes čtvrtfinále. Věřili jsme, že budeme nakonec schopni uhrát alespoň utkání se Švýcary. Tahali jsme po celý zápas za kratší konec, jen jsme dotahovali a nakonec to nedotáhli.

Bez ohledu na umístění, jaký je váš celkový pohled na vystoupení českých barev?
Celkový pohled není pozitivní, protože jsme porazili pouze povinné dva soupeře - Slovensko a Lotyšsko, a to ještě těsnými rozdíly. Dokázali jsme potrápit Finy, což bylo naše nejlepší utkání. Pokud bychom skončili pátí, asi by to bylo maximum, co by tento tým mohl dokázat. Chtěl bych dodat, že se světová špička strašně moc vyrovnává. Příkladem je Kanada, která se nedostala ani do čtvrtfinále. V dalších letech tak bude stále těžší se do čtvrtfinále probojovat.

Jaký je tedy váš dojem z mužstva?
Zpočátku byl dojem docela slušný. S Ruskem jsme sehráli za poslední tři roky nejlepší utkání, kluci bojovali. Mrzí nás, že jsme nedotáhli utkání s Finskem do vítězného konce. Pak jsme ve čtvrtfinále narazili na Ameriku, která je výkonnostně někde jinde, a to nejen proti nám. Ač nevím, jak to dopadne, tipuji, že si opět odnese titul mistra světa. Dojem mi hodně zkazilo poslední utkání se Švýcarskem. Dělali jsme chyby, které jsme za celou dobu šampionátu nedělali.

Myslíte si, že na ten zápas mohlo mít vliv vystoupení proti Americe?
Myslím si, že ne. Na Švýcarsko si kluci věří, hrajeme s nimi poměrně často, takže soupeře známe.

Můžete vy jako trenér národního týmu něco vylepšit, když máte hráče na starost pouze několik dní v roce?
Chyby by se tam určitě našly. Myslím si však, že ve výběru hráčů se žádná zásadní chyba neudělala. Může někdo spekulovat nad neúčastí Culka se Strakou, kteří v zámoří vypadli 10. dubna a někdo by mohl říci, že jsme na ně mohli počkat. Pro nás bylo stěžejní utkání se Slovenskem a v něm by nám ještě nemohli pomoc. Pokud bychom něco mohli udělat lépe, tak snad jen počkat na již zmíněné dva hráče.

Momentka z utkání českých hokejistů do 18 let s Finskem.Hokejový reprezentant do 18 let Jiří Klimíček ve čtvrtfinálovém duelu MS proti Američanům.

Jaká parta se tady v Minsku vytvořila?
Myslím si, že parta byla velmi slušná. Nebyla tady žádná nepříjemnost, kluci se snažili a makali. Trošku to možná na ledě nefungovalo v utkání se Švýcarskem, kde jsme udělali mnoho chyb. Možná má na tom vliv absence několika nemocných hráčů. V partě bych důvody neúspěchu neviděl, ta byla v pořádku.

Jaké objektivní nedostatky byste vyčetl hráčům české osmnáctky?
Určitě by to bylo bruslení, agresivita a úplně nejvíce, co mě zaráží, je přesná přihrávka a zpracování kotouče. Ostatní týmy se tímto vůbec nezabývají. Tam jde přesná tvrdá přihrávka a hráč ji zpracuje. Nám utíká puk a tím zastavujeme všechny akce. Místo, abychom tvořili dále, tak ztrácíme cenný prostor na ledě.

Problémem českého reprezentačního celku byly nezvládnutelné třetí třetiny. Dalo se to nějak řešit?
Chci věřit tomu, že to byla spíše náhoda. Vždycky to bylo v zápasech, ve kterých jsme vedli. Tým, který dotahoval dal do závěru všechno. V utkání s Ruskem to bylo tlakem soupeře, který byl lepší, takže bych to viděl spíše jako náhodu.

Nepřemýšlel jste s odstupem času nad tím, že by vám v případě neinkasované čtvrté branky s Rusy stačila pro přijatelnějšího soupeře do čtvrtfinále výhra nad Finskem o dva góly?
Spíše jsem si na toto téma vzpomněl, když Rusové s Finskem prohráli. Věřili jsme, že Rusové skupinu bez problémů vyhrají a my si to s Finskem rozdáme o druhé místo a že bude stačit jakákoliv výhra. Přece jen, když jdete do zápasu s Finskem s cílem, že musíte vyhrát o tři góly, tak to není zrovna ideální.

Jak jste byl na turnaji spokojen s českými přesilovkami a hrou v oslabení?
Příliš spokojený jsem nebyl, protože před dvěma měsíci, když jsme tady na turnaji hráli se všemi špičkovými týmy, tak se nám přesilovky hodně dařily. I proti Rusku jsme dali tři góly z přesilovek. Na šampionátu nám početní výhody vůbec nešly, dali jsme v nich snad jen dva nebo tři góly.

SOUBOJ O PUK. Richard Lintner ze Slovenska (vlevo) bojuje s Petrem Vampolou z české reprezentace.Zklamaný brankář české osmnáctky Libor Kašík.

Kde jste viděl rozhodující moment, kdy se mohlo mužstvo zvednout k lepším výkonům? Byl to ten zmíněný duel s Finskem?
Asi to bylo Finsko, protože Amerika již byla nad naše síly. USA to potvrdilo i v semifinále s Finskem, které vyhráli podobně jako s námi. Ten tým je dva roky spolu, mají všechno zautomatizované. Je to navíc tým skvělých talentovaných hokejistů.

Myslel jste někdy na to, že se nemusíte v elitní skupině udržet?
Obava tam samozřejmě byla, proto jsme všechno vkládali do utkání se Slovenskem. Slováci byli odpočatí, začínali, my měli v nohách těžký zápas s Rusy. Kdybychom to utkání nezvládli, tak bychom si asi zahráli skupinu o udržení. Vzhledem k tomu, že v Bobrujsku chodilo na Bělorusy téměř sedm tisíc diváků, bylo by to velice složité. Naštěstí se nic takového nestalo.

Kdyby hráli Češi poslední zápas základní skupiny se Slovenskem, změnilo by to váš názor na zařazení Culka se Strakou do sestavy?
Tam nebyl problém jen s jejich příletem, ale i s vízy. Bylo nám slíbeno, že by se to dalo vyřešit přímo na letišti, ale historická zkušenost, kdy třeba Voráček před třemi lety na osmnáctkách přiletěl a rovnou z letiště šel na led a mužstvo sestoupilo, nám napovídala se takto rozhodnout. Vzali bychom kohokoliv z Kanady, ale chtěli jsme, aby se ti hráči ještě ukázali v Česku na přípravě, což se třeba Kindlovi povedlo.

Jak jste byl spokojen s hráči ze zámoří?
Bohužel jsem byl spokojen pouze se dvěma, a to s Uhrem a Sekáčem. Další byli unavení a zřejmě těžká sezóna v Kanadě, kdy měli za sebou 67 utkání v základní části a 11 v play off, jim sebrala dost sil. Přestože jsem byl upozorňován předešlými trenéry, že Kanaďani jsou unavení, riskl jsem to, protože Kindl a Herman nám táhli předchozí reprezentační ročníky. S jejich výkony však spokojen nejsem.

Mrzelo vás posléze, že jste je na světový šampionát vzal?
Nemrzelo, protože to bylo čistě naše rozhodnutí. Risk to byl i u Uhra se Sekáčem a ti naopak hráli velmi dobře.

Potěšil vás konkrétně nějaký z hráčů vašeho výběru?
Potěšil mě výkon brankáře Libora Kašíka. Zvládl velmi dobře úvodní těžké zápasy. Potěšila mě i druhá útočná formace ve složení Holík – Vachovec – Frk, dále Sekáč a Uher, některé zápasy hráli dobře i Hanták s Dvořáčkem.

A jak jsou na tom obránci?
U obránců je hodnocení těžší. Bylo to takové střídavě oblačno. Každý měl v některých zápasech problémy. Ani jednoho nezastihlo mistrovství v dlouhodobější vrcholové formě.

Našel by se někdo, kdo vás vyloženě zklamal?
V podstatě tím, jak jsem vyjmenoval hráče, kteří mě potěšili, tak od těch zbývajících jsem čekal více.

Vy jste na začátku šampionátu říkal, že brankář Will by měl být jedničkou, ale nakonec paradoxně nastoupil jen k utkání proti Lotyšsku a Švýcarsku, kdy jej obránci nechali několikrát na holičkách…
Záměr byl takový, že jsme neočekávali vítězství s Ruskem a měli jsme strach, abychom nedostali hodně branek a brankáře to nepoznamenalo. Měli jsme představu, že bude chytat Kašík a Willa dáme do branky na důležité utkání se Slováky. Pouze v případě, že by Kašík zachytal výborně, tak bychom jej nasadili i do dalších zápasů, a to se také stalo. Willa jsme postavili do utkání proti Lotyšsku, kde nás podržel. Postupem času se nám zdálo, že Kašík formu ztrácí, a tak jsme se rozhodli pro Willa. Bohužel Švýcaři proměnili prakticky všechny šance a všechny úniky.

Kdo si myslíte, že má z tohoto výběru největší šanci prosadit se ve vrcholovém hokeji?
Myslím si, že trio Vachovec, Holík a Frk se nám hodně osvědčilo. Prosadit by se mohli i někteří obránci a gólmani. Záleží na tom, jak dále se bude vyvíjet jejich hokejový směr a jestli tomu dají tu potřebnou práci. V Minsku zjistili, že té práce je potřeba hodně. Svět okolo nás pracuje naplno a hráči jsou výborně připraveni.

Bohumil Jank pálí v utkání českých hokejistů do 18 let proti Lotyšsku.Slovenští hokejisté do 18 let v souboji s Českem.

Kdo na vás z ostatních celků nejvíce zapůsobil?
Určitě to byli Američané, kteří nedávají soupeři šanci svou naprostou oddaností k hokeji. Jejich agresivita, nasazení a šikovnost jsou úžasné hokejové vlastnosti. Myslím si, že je to hokej budoucnosti.

Všechny celky jdou výkonnostně nahoru, ale český hokej se potápí. V čem si myslíte, že je hlavní problém českých nezdarů?
Já si myslím, že jsou to časné odchody hráčů do Kanady. Já jim to přeji, určitě se tam mají co naučit, ale pro tým osmnáctiletých to dobré není. Kdybychom tady měli brankáře Mrázka, Musila, Hrbase, Straku, Culka, tak by ten tým byl výrazně silnější a tím, že nám odchází a kolikrát kvůli play off v Kanadě se ani nemohou zúčastnit, tak to mužstvo na kvalitě ztrácí. Také bych viděl problém v tom, že sem jedeme s mužstvem, kde polovina hráčů hraje za starší dorost. Se starším dorostem se titul mistra světa udělat nedá.

Jak jste jako trenér spokojen s organizací turnaje a celkově se zázemím?
Myslím si, že nebyl žádný problém. Na hotelu jsme byli spokojení. Samozřejmě postupem času už se vám zdá jídlo pořád stejné, takže se těšíme na tradiční českou stravu. Myslím si, že po organizační stránce bylo vše naprosto bez problémů, co jsme chtěli, to jsme dostali.

Jak to vypadáte s vámi do budoucna?
Určitě osmnáctku trénovat nebudu, protože se sem posouvají trenéři od sedmnáctky. Trénuji na Kladně, takže mou budoucností bude trénování mládeže na Kladně. Myslím si, že po těch výsledcích, co jsme tady předvedli, o mé služby u národního týmu velký zájem nebude.

Bavil jste se třeba s trenéry, kteří byli na osmnáctkách v loňském roce?
Máme reprezentační komise, kde se toto všechno probírá. Vyskytují se tam různé názory, zda vzít hráče z Kanady či nevzít. Všichni víme, že to jsou dobří hráči, ale ta únava po těžké sezóně se nedá z těla vyhnat a někdo to nezvládne a někdo, jako třeba Uher, to zvládne.

Potvrdil jste si některá jejich slova?
Bohužel pouze ta negativní. Na druhou stranu nám radili, abychom jeli na mistrovství co nejpozději, protože ten kolektiv je spolu strašně moc dlouho a může vzniknout ponorková nemoc. To si myslím, že byla dobrá rada. Když jsme do dějiště šampionátu přijeli, tak Slováci už tady byli pět dní a byli trošku otrávení. Přijeli jsme dva dny předem a byl to dobrý krok.

Vyslechl jste si nějaké negativní hlasy k výběru tohoto týmu?
Samozřejmě, že jsem si je vyslechl a myslím si, že si ještě i vyslechnu. Neřekl jsem si ani jednou, že bych udělal s nominací nějakou chybu.

Určitě sledujete výkony hráčů reprezentační šestnáctky a sedmnáctky, tedy nástupců tohoto výběru. Na jaké úrovni budou?
Myslím si, že na stejné úrovni jako je tento výběr. Budeme pevně věřit, že to bude i lepší.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

  • Nejčtenější

USA - Česko 3:0. Neúspěšná obhajoba bronzu, hokejisté končí ve čtvrtfinále

Čeští hokejisté bronzové medaile neobhájí, s letošním světovým šampionátem se loučí ve čtvrtfinále. Proti Spojeným...

USA - Německo 3:4P. Velký obrat. Outsider slaví senzační finále, rozhodl Tiffels

Zámořský boj o zlato se na mistrovství světa nechystá. Americké hokejisty stihla první porážka na turnaji v nepravý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USA - Lotyšsko 3:4P. Bronz za bojovnost, baltské překvapení má první medaili

Lotyšští hokejisté se radují z obrovského úspěchu. Nejenže poprvé v historii na světovém šampionátu prošli mezi...

Švédsko - Lotyšsko 1:3. Další senzace v Rize, domácí čeká historické semifinále

Po Švýcarsku přemohli také Švédsko. Lotyšští hokejisté se vyhecovali k dalšímu senzačnímu výkonu a díky ohromné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Švýcarsko - Německo 1:3. První místo ve skupině a konec, favorit opět selhal

Švýcarští hokejisté vstřebávají další zklamání ve čtvrtfinále mistrovství světa. Na stejném místě, s totožným soupeřem,...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Stavjaňa dostal k šedesátinám sako pro členy hokejové Síně slávy

Dvojice legend ze Síně slávy českého hokeje se po nedávných životních jubileích dočkala ocenění před utkáním Česko -...

Zemřel Petr Klíma, vítěz Stanley Cupu a hokejový střelec z Litvínova

Český hokej zasáhla smutná zpráva. Ve věku osmapadesáti let zemřel bývalý reprezentant, vítěz Stanley Cupu z roku 1990...

Český hokej ocenil čtveřici jubilantů ze Síně slávy

Čtveřici legend ze Síně slávy českého hokeje aplaudovala před utkáním Česko - Švédsko na Českých hrách brněnská Winning...

Česko v roce 2025 uspořádá mistrovství světa hokejistek, poprvé v historii

Česko v dubnu 2025 uspořádá poprvé v historii mistrovství světa hokejistek. Mezinárodní federace IIHF o přidělení...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...