Plzeňský led brázdili vítězové ZOH

Plzeň - Plzeň versus zámořský hokej. Tyhle chvíle, v polovině minulého století výjimečné, hltali hokejoví fanoušci plnými doušky. Vyprodaný stadion, tvrdost Američanů či Kanaďanů na ledě, chrabrost domácích borců. Zde jsou dvě vzpomínky na střet dvou hokejových světů.

Rok 1959.
Reprezentace Spojených států amerických si krátce před mistrovstvím světa v Praze zajela k přátelskému utkání do Plzně. Byl to nádherný duel.

Už v páté minutě vedl domácí Spartak 2:0. Američané rychle vyrovnali a ve střelecky divoké druhé části (ta v té době bývala tradiční slabinou Plzně) získali jednobrankový náskok. Jenže pak střelecky disponovaný Čeněk Liška dovršil hattrick a zajistil cenný skalp.

„Měli jsme obavy z tvrdé hry soupeře a nakonec z toho byl jeden z nejhezčích zápasů mé kariéry,“ vzpomíná dnes 72letý Zdeněk Haber, tehdejší útočník Spartaku.

„Hodně jsme si přihrávali. Při kontaktech se zámořskými týmy platilo: kdo dlouho držel puk, dostal ránu. To byla pro mnohé z nás nepříjemná chvilka. Ale někteří tu ránu potřebovali, aby se nakopli.“

Jak zářivá výhra to byla, se ukázalo za pár měsíců. Z pražského šampionátu sice Američané odjeli bez medaile, ale v roce 1960 vyhráli zimní olympijské hry ve Squaw Valley.

A páteř národního týmu hrála i v Plzni. „Pamatuji si bratry Clearyovy - Billa a Boba, výtečné bruslaře. A hlavně Johnsona. Ten si dělal na ledě co chtěl,“ míní Haber.

■ Zámoří v Plzni
únor 1959

Spartak - výběr USA 8:7
Branky: 3., 33. a 33. Č. Liška, 5. Brand, 26. Čechura, 27. Šašek, 36. Václav, 38. Schwach - 21. a 33. Bill Cleary, 33., 37. Johnson, 16. Grazia, 23. Turk, 24. Newkirk.
Třetiny: 2:1, 4:6, 2:0.
Plzeň: Vojta - Šmat, Sventek, Jonák, Baumruk - Huml, Schwach, Č. Liška - Haber, Čechura, Šašek - Brand, Václav, Markuzzi.
únor 1963
Spartak - Trail Smoke Eaters 1:5
Branky: 6. Řehka - 15. a 16. Lennardon, 7. Mc Intyre, 39. Hornby, 50. Ferguson.
Třetiny: 1:3, 0:1, 0:1.
Plzeň: Koban - Šmat, Sventek, Jonák, Hraběta - Šimon, Č. Liška, Pavlů - Šašek, Haber, Řehka - Baumruk, Wabnegger, Kolář.

Rok 1963.
Čtyři roky po Američanech se v Plzni představil kanadský tým Trail Smoke Eaters. I tohle byla příprava před mistrovstvím světa, výběr za pár týdnů hájil ve Stockholmu čest země javorového listu.

Vyprodaný „zimák“ čekal velké utkání. Kanaďané, na rozdíl od Američanů, ho nevzali moc přátelsky.

„Jsou velmi dobří, ale na MS budou muset hrát lépe,“ zněly přesto ohlasy tisku. Síla Kanaďanů stála na skvělém gólmanovi Martinovi (jako první zde předvedl obličejovou masku), dobře organizované obraně Fletcher, Smith, Jones a šikovném kvartetu forvardů Rusnell, Lennard, Peacosh a McIntyre.

Jak vypadal duel v Plzni? Kanaďané měli nečekané potíže s koncovkou, a to i v přesilovkách. Domácí po ustrašené první třetině ztratili respekt a zbytek utkání byli vyrovnaným soupeřem. Dominoval hlavně bek Sventek, který se rovněž chystal na turnaj do Stockholmu.

„Kanaďané nikdy nehráli v rukavičkách. Na ten zápas mám nepříjemnou památku. Výborný bek Smith mě fauloval kolenem. Ve výstroji mužstev byl velký rozdíl. My stále nosili těžké filcové chrániče, oni už disponovali lehčími hliníkovými,“ líčí Haber, který i tenhle duel prožil na ledě.

Výsledek srážky se Smithem? „Prasklý stehenní sval, tři měsíce v nemocnici.“ Plzeň prohrála 1:4, když její akce často ztroskotávaly na gólmanu Martinovi.

Ani tahle příprava hostům ze zámoří nevyšla. Kanada poprvé v historii odjela ze světového šampionátu bez medaile, skončila čtvrtá.

Jsme-li u vzpomínek, od jedné hokejové letos uplynulo přesně 50 let. V únoru 1957 se v Moskvě konalo poslední mistrovství světa na otevřeném kluzišti. Čechoslováci na turnaji brali bronz a přispěla k němu i plzeňská čtveřice Vinš, Sventek, Šašek a Václav.