Český brankář Michael Hrabal inkasuje gól ve čtvrtfinále s USA.

Český brankář Michael Hrabal inkasuje gól ve čtvrtfinále s USA. | foto: iihf.com

Hokejová osmnáctka ve čtvrtfinále MS nestačila na Američany, kouč Petr končí

• 81
Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 18 let s USA 1:4 a na turnaji končí s bilancí jedné výhry a čtyř porážek. O jediný český gól proti vysoce favorizovanému soupeři se v 51. minutě postaral útočník Dominik Petr. Češi prohráli se Spojenými státy na šampionátu této věkové kategorie poosmnácté za sebou, naposledy je porazili v roce 2002. Trenér Jakub Petr po utkání oznámil, že u týmu skončí.

„Amerika má jeden z nejlepších týmů v našem ročníku. Hrají velmi útočný hokej. Šli jsme do toho tak, že budeme muset bránit. Snažit se nedostat góly a udeřit z protiútoků. Bohužel jsem pustil čtyři góly, mohlo to být lepší, mohl jsem kluky trochu víc podržet. Ale myslím, že každý odvedl maximální výkon,“ řekl brankář Michael Hrabal, který si v utkání připsal 48 zákroků.

Američané podle očekávání začali náporem a brankář Hrabal již po 36 sekundách musel likvidovat Smithovu nebezpečnou střelu. Český gólman byl ústřední postavou utkání a jen v první třetině čelil 19 střelám.

Zámořští hokejisté dokázali i při hře pět na pět uzamknout soupeře v obranném pásmu a bylo jen otázkou času, kdy se prosadí gólově. Bezbrankový stav se změnil ve 13. minutě, kdy Hrabala překonal pohotovou dorážkou Smith.

USA - Česko

Čtvrtfinále MS do 18 let jsme sledovali v podrobné reportáži

Jeho protějšek Augustine čelil v první části jen pěti střelám. Po několika symbolických pokusech ho vážněji prověřil Felcman a zejména v 17. minutě z brejku Šalé.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhé třetině. Češi se v pěti soustředili na defenzivu, Američané útočili a čekali na šanci. I o druhý gól se postarala elitní formace USA, Hrabala překonal ve 30. minutě po individuální akci Leonard.

Hned dvakrát poté pomohla Hrabalovi branková konstrukce. Nejprve při Eisermanově střele a následně i při pokusu aktivního Smitha. V závěru druhé třetiny si Američané poprvé zahráli přesilovou hru, v oslabení ale zahrozil Felcman.

„Takhle jsme to měli celý turnaj. Za stavu 2:2 se Slováky jsme měli samostatný nájezd, to samé za stavu 0:0 se Švédy, kdy jsme měli tři obrovské šance. S Kanadou to mělo být 4:1 v osmé minutě,“ poukázal kouč Petr na české problémy s koncovkou.

Osmnáctka krutě ztratila senzační výsledek. Zůstává pachuť, nefér, zní z týmu

Na začátku třetí části si Hrabal připsal již 40. zákrok a byl tak i nadále nejzaměstnanějším hráčem utkání. V 47. minutě mu opět pomohla tyč, tentokrát po Leonardově střele. Při hře čtyři na čtyři se do šance dostal Perreault, ale Hrabal byl pozorný. Poté zastavil i Mooreovu akci.

V 51. minutě dal Česku naději Dominik Petr, který pohotovou dorážkou zakončil akci Šalého a snížil na 1:2. Američané ale drama nepřipustili. Hrabala překonali v rozmezí 56 sekund Nelson a Vote a o postupujícím do semifinále bylo rozhodnuto.

„Chtěli jsme se soustředit na obranu, což asi bylo vidět, a hrozit z protiútoků. Dá se říct, že vše šlo podle plánu. Věděli jsme, že nás budou tlačit, ale systém byl nastavený tak, abychom to nějak zvládli. Bylo to 0:2 po dvou třetinách, bylo to hratelné. Snížili jsme na 1:2, dostali jsme se na koně, ale pak bohužel Američani zápas rozhodli,“ řekl útočník Dominik Petr.

Američané se utkají v sobotním semifinále se Slovenskem, které se tak daleko dostalo po dvaceti letech. Druhou dvojici tvoří obhájce titulu Švédsko a Kanada.

USA - Česko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 12:54 Smith (Hutson, Perreault), 29:07 Leonard (Schulz), 54:07 Nelson (Hendrickson), 55:03 Vote (Hutson) - 50:46 Petr (Šalé, Štancl). Rozhodčí: D. Cadieux, L. Kohlmueller – T. Nordlander, S. Riecken. Diváci: 654.

USA Augustine (Musser) – Schulz (C), Minnetian, P. Fischer, Buium, Fortescue, Hutson, Cleveland – Smith, Perreault, Leonard (A) – Terrance, Fine, Moore (A) – Vote, Hagens, Eiserman – Nelson, Hendrickson, Guzzo – Slaggert.

Česko Hrabal (Dybal) – Jiříček, Dvořák (C), Kočí, Matějíček, Vochvest, Eichler, Skok – Šalé (A), Felcman, Štancl – Csabi, Židlický, Petr (A) – Fábry, Holinka, Šimek – Jecho, Hradec, Kučera – Adámek.

Přejít na on-line reportáž

Švédsko - Lotyšsko 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)

Branky: 04:17 Nordh (Zether, Willander), 17:42 Edstrom (Dower Nilsson, Hurtig), 23:11 Stenberg (Willander, Unger Sörum), 35:54 Dower Nilsson (Forsfjäll, Sandin-Pellikka), 40:42 Stenberg (Unger Sörum, Sandin-Pellikka), 58:56 Zether (Nordh) - 29:57 Livšics (Bulans, Ansons). Rozhodčí: Jobbagy, Kika – Merk, Schlegel.

Švédsko Erliden (Thelin) – Sandin-Pellikka, Lindstein (A), Hurtig, Willander, Bergström, Landén (A), Kostadinski – Unger Sörum, Edstrom, Stenberg (C) – Wahlberg, Forsfjäll, Dower Nilsson – G. Kangas, Zether, Nordh – Stählberg, Johansson, Pettersson – Sagadin.

Lotyšsko Ozols (Feldbergs) – Petrovičs, Bulans (A), Kurbaka (A), Cjunskis, Retenais, Uljanskis, Slogs – Mateiko (C), Livšics, Mots – Česlis, Ozollapa, Boltramovičs – Niedrajs, Streikišs, Mezins – Ansons, Kruminš, Dommers – Strazdinš.

Kanada - Švýcarsko 7:3 (1:1, 5:1, 1:1)

Branky: 16:42 Celebrini (Heidt, Dragicevic), 20:37 Ritchie (Celebrini), 24:53 Wood (Celebrini, Ritchie), 26:53 Cristall (Catton, MacDonell), 35:46 Celebrini (Wood, Price), 37:00 Catton (MacDonell), 42:04 Cristall - 17:16 Bünzli (Reber, Ustinkov), 39:56 Wagner (E. Meier, Zehnder), 54:09 Wagner (E. Meier). Rozhodčí: N. Bloyer, R. Brander – O. Durmis, L. Rampír.

Kanada Bjarnason (D'Aigle) – Price, Allen (C), Dragicevic, Gibson, Morin, Yakemchuk, Bertucci – Howe, Lardis, Heidt – Celebrini, Ritchie (A), Wood – Catton, Cristall (A), MacDonell – Halaburda, Martone, Pharand.

Švýcarsko Huet (36. Kirsch) – Muggli, Balestra, Bünzli, Ustinkov, Rhyn, Schneller (A), Martin – Braillard (A), Graf (C), S. Meier – Gredig, R. Meier, Kaderli – Zehnder, Wagner, E. Meier – Reber, Dorthe, Pedrazzini – Zürcher.

Finsko - Slovensko 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)

Branky: 45:53 Halttunen (Junkkari, Helenius), 59:50 Järventie (Halttunen, Helenius) - 00:36 Dvorský (Eperješi, Cedzo), 22:50 Masnica (Dvorský, Pekarčík), 33:47 Cedzo (Pekarčík, Dvorský). Rozhodčí: Eriksson, Hebeisen – Boivin, Gustafson. Diváci: 2378.

Finsko Vinni (Vedenpää) – Junkkari, Kiviharju, K. Kangas, Pieniniemi, Väisänen, Jokinen, Muhonen – Järventie, Kumpulainen, Uronen – Alasiurua, Helenius, Halttunen (C) – Nurmi, Hynninen, Kiiskinen – Eliseev, Kuusla, Leppä – Lind.

Slovensko Urban (Fürsten) – Štrbák, Eperješi, Chromiak, Baran, Královič, Pišoja, Barcík – Pekarčík, Dvorský, Cedzo – Jenčko, Kukumberg, Císar – Ridzoň, Dej, Gron – Varga, Párička, Masnica – Pobežal.