Český hokejový titul na MS 1996 ve Vídni slavil Luděk Bukač (v popředí vlevo)...

Český hokejový titul na MS 1996 ve Vídni slavil Luděk Bukač (v popředí vlevo) po boku tehdejšího premiéra Václava Klause. | foto: MF DNES

Hokejová Vídeň 1996: konečně zase zlato a předzvěst medailové laviny

  • 1
Je rok 1996 a útrpné čekání nebere konce. Jedenáct let je český hokejový tým na mistrovství světa bez titulu. Žádné velké ambice nemá ani tým trenéra Bukače při cestě do Vídně. Domácí hokejovou scénou zmítají ekonomické problémy, extraliga je pod palbou kritiky a elitní borci houfně prchají do zahraničí.

Jenže rakouský šampionát je turnajem překvapení, na němž se zrodí zlatá generace českého hokeje!

Trenér Bukač vzal k debutu na mistrovství světa sedm hráčů. Z NHL povolal kvarteto Lang, Bonk, Neckář a Sýkora.

Největší úspěchy českého sportu za posledních 20 let

Zvolte největších úspěch, kterého dosáhli čeští sportovci za posledních dvacet let. Každý den vám představíme jeden mimořádný úspěch a na vás bude, abyste vybrali ten nej. Hlasovat můžete od do 31. května ZDE.

"Koktejl rozvahy a mladické odvahy," psali tehdy komentátoři na adresu zdánlivě nesourodého výběru

V něm jen Antonín Stavjaňa pamatoval poslední triumf z Prahy 1985. "Nechali mě tady jako talisman," nedělal si těžkou hlavu zkušený zadák.

Borci jištění skvělým Turkem v brance na rozjezd vyprášili Švédy a Finy, pak nečekaně odvraceli fiasko v podobě prohry s Norskem a byli rádi za remízu 2:2. Následovaly devítibrankové demolice Francie a Itálie.

Fanoušci doma v republice začali tušit velký úspěch. Žádný jiný další tým neprocházel turnajem tak jistě.

Po spráskání Německa ve čtvrtfinále vystoupala euforie k nebesům. A hvězdná jízda teprve gradovala! Semifinále s Američany? Čisté konto pro Turka a pět branek v síti Parrise Duffuse!

Takhle slavili mistři světa z Vídně 1996.

Hokejové pohádce však ještě nebyl konec! S favorizovanou Kanadou hrál český tým ve finále dlouho vyrovnaný zápas. Od třicáté minuty svítil na ukazateli skóre stav 2:2.

Do prodloužení zbývalo 19 vteřin, když Martin Procházka prostřelil hvězdného Curtise Josepha z Edmontonu.

Kanaďané se nevzdávali. A zkusili povolený fígl s přeměřením hokejky Stanislava Neckáře. Neuspěli, při snaze o vyrovnání odvolali gólmana a Kučera do prázdné branky zpečetil senzační triumf.

Ten byl stěží uvěřitelnou náplastí na bolavou duši českých hokejových fanoušků, kteří museli překousnout v předešlých dvou letech sedmé místo v Itálii a čtvrtou příčku ve Švédsku. "Neměli jsme žádnou hvězdu. Každý zabral, když bylo třeba. A věřím, že podobný turnaj ještě zažiju," přál si útočník Robert Lang.

Ani nevěděl, jak prorocká jeho slova jsou.

O trenéru Bukačovi

Prvenství ve Vídni bylo předzvěstí medailové laviny pro český hokej, která se zastavila až v roce 2001 po sérii šesti medaili z mistrovství světa, z nichž čtyři byly zlaté. A k tomu přidejte triumf na olympijském turnaji století v Naganu.

Výjimečnost českého mužstva dokumentovaly konečné statistiky šampionátu v roce 1996. Roman Turek, Michal Sýkora, Otakar Vejvoda a Robert Reichel se prosadili do All star týmu.

Robert Lang byl s pěti góly a čtyřmi asistencemi druhým nejproduktivnějším hráčem turnaje, s osmi body mu sekundovali Reichel a Pavel Patera. Jejich umění ocenil potleskem v čestné loži předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. Nic netušíc pozoroval borce, z nichž sedmi o necelé dva roky později věšel v Naganu na krk zlaté olympijské medaile.