Momentka ze zápasu MS 18, Švédsko - Česko. Zasahuje český brankář Michael...

Momentka ze zápasu MS 18, Švédsko - Česko. Zasahuje český brankář Michael Hrabal- | foto: iihf.com

Statečný boj a těsná prohra. Hokejová osmnáctka podlehla na MS Švédsku

• 13
Česká hokejová osmnáctka prohrála na mistrovství světa ve švýcarském Porrentruy Švédsku 0:2 a ve třetím zápase na turnaji si připsala druhou porážku. Vítěznou branku vstřelil v čase 48:22 v přesilové hře pěti proti třem obránce Tom Willander a výsledek pojistil pět sekund před koncem při power play do prázdné branky kapitán Seveřanů Otto Stenberg. Švédové zůstali bez ztráty a ovládli základní skupinu A. Skupinovou fázi uzavře výběr trenéra Jakuba Petra v úterý proti Kanadě.

„Od kluků to byl poctivý výkon, řekl bych přímo mimořádně poctivý. Co se týče hry směrem dozadu. Bylo to dobře organizované. Byli jsme pod územním tlakem, ale nepouštěli jsme soupeře do žádné šance. Dokonce jsme si vypracovali dva brejky, na které jsme trochu spoléhali, bohužel jsme je neproměnili. Pak to rozhodla sporná situace s vyloučeními. Pro nás je to smutný konec,“ řekl novinářům asistent trenéra českého týmu Darek Stránský.

Český tým se v úvodu ubránil při vyloučení Jakuba Dvořáka, který putoval na trestnou lavici už po 41 sekundách. Švédové sice v první třetině přestříleli soupeře v poměru 9:3, ale největší šanci měli Petrovi svěřenci. V 16. minutě rozjel český protiútok Pavel Šimek, předal puk Adamu Csabimu, který projel kolem Stenberga, ale ztroskotal na brankáři Noahu Erlidenovi.

Na přelomu první druhé třetiny se Češi neprosadili v přesilovce při vyloučení Felixe Ungera Söruma. V polovině druhé třetiny gólmana Michaela Hrabala při závaru před brankou nepřekonal Stenberg. V 35. minutě vyslal Jakub Štancl do úniku Adama Židlického, který ale forhendovým zakončení Erlidena nepřekonal. Za Seveřany nevyužili šance Stenberg a David Edstrom a neprosadili se ani při trestu Židlického.

V 47. minutě byli český tým v početní výhodě při vyloučení Antona Wahlberga blízko úvodní branky. Adam Jiříček po průniku předložil puk Štanclovi, který trefil levou tyč. „Já jsem tam nějak projel, měl jsem to na bekhend, viděl jsem, že tam jsme dva na jednoho. Posunul jsem mu to na volej, bohužel brankář to nějak šťastně lapačkou odrazil do tyčky,“ uvedl Jiříček..

Vzápětí šel pykat Jakub Dvořák za faul, který se nezdál trenéru Petrovi. Český tým dostal navíc trest za zdržování hry a po 26 sekundách dvojnásobnou přesilovku využil Willander, který z pozice mezi kruhy zamířil do pravého horního rohu Hrabalovy branky.

„Švédové zahráli signál, kdy v jejich obranném pásmu hráč skáče prvními dvířky ven a ze druhé strany střídačky skáče druhý hráč. Měli jsme pocit, že tam v danou chvíli bylo šest hráčů na ledě. Hráč skočil Dvořákovi za záda, kvůli tomu vznikl faul. A při následné konzultaci s rozhodčími, kdy jsme si to chtěli nechat vysvětlit, už na nás nereflektovali a dali nám dvojku za střídačku. Šli jsme do tří, což zápas rozhodlo. Pachuť z jejich tahu tam zůstala,“ prohlásil Stránský.

Švédové se ubránili při trestu Antona Wahlberga i při závěrečné power play, při které zpečetil výsledek Stenberg. „Porážka hodně mrzí, hráli jsme celých šedesát minut, drželi jsme celou dobu plán. Na Švédy jsme měli, fungovalo to. Bohužel tam byla jedna ne fair play ze strany Švédů. Šel tam z lavičky, skočil tam, byl z toho náš faul, potom další trest pro nás. Z té přesilovky jsme bohužel dostali gól a nedokázali jsme to zvrátit,“ dodal Jiříček.

Švédsko - Česko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 48:12 Willander (Unger Sörum, Stenberg), 59:55 Stenberg (Edstrom). Rozhodčí: M. Jobbagy, L. Kohlmueller – M. Merks, S. Riecken. Diváci: 1528.

Švédsko Erliden (Thelin) – Sandin-Pellikka, Lindstein (A), Willander, Hurtig, Landén (A), Bergström – Edstrom, Unger Sörum, Stenberg (C) – Dower Nilsson, Forsfjäll, Wahlberg – G. Kangas, Zether, Nordh – Stählberg, Sagadin, Johansson – Pettersson.

Česko Hrabal (Kavan) – Jiříček, Dvořák (C), Kočí, Matějíček, Vochvest, Skok, Eichler – Šalé (A), Fábry, Petr (A) – Csabi, Šimek, Felcman – Židlický, Holinka, Štancl – Jecho, Hradec, Kučera – Adámek.

Slovensko - Kanada 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)

Branky: 37:31 Dvorský (Eperješi), 42:24 Císar (Kukumberg, Gron), 59:10 Štrbák (Kukumberg) - 00:50 Barlow (Price, Allen), 23:28 Ritchie (Wood, Celebrini), 34:50 Martone (MacDonell), 53:05 Celebrini (Wood, Dragicevic). Rozhodčí: Barcelo, Pilný – Dalsgaard, Rampír.

Slovensko Fürsten (Urban) – Štrbák (C), Eperješi, Baran, Barcík, Pišoja, Královič, Chromiak – Pobežal, Dvorský (A), Cedzo – Jenčko, Pekarčík, Dej – Kukumberg, Varga, Císar – Párička (A), Ridzoň, Masnica – Gron.

Kanada Bjarnason (D'Aigle) – Price, Allen (C), Dragicevic, Burns, Yakemchuk, Bertucci, Gibson – Howe, Barlow (A), Heidt – Celebrini, Ritchie, Wood – Catton, Lardis, MacDonell – Halaburda, Martone, Pharand – Cristall (A).

USA - Finsko 8:4 (2:2, 3:1, 3:1)

Branky: 01:04 Moore (Fine), 03:45 Minnetian (Smith, Perreault), 23:58 Eiserman (Hutson, Hagens), 28:22 Hagens (Vote), 38:54 Smith (Buium), 43:00 Terrance (Perreault, Smith), 55:14 Perreault (Smith, Leonard), 59:01 Leonard (Perreault, Smith) - 13:58 Helenius (Kiviharju, Kumpulainen), 19:22 Alasiurua (Helenius, Halttunen), 33:19 Halttunen (Kuusla, Leppä), 43:10 Kiiskinen (Nurmi, Kiviharju).

USA Augustine (Musser) – Schulz, Minnetian, P. Fischer, Buium, Hutson, Fortescue, Cleveland – Perreault, Smith, Leonard – Terrance, Moore, Fine – Eiserman, Hagens, Vote – Hendrickson, Nelson, Guzzo – Slaggert.

Finsko Vinni (Vali) – Junkkari, Kiviharju, Pieniniemi, Muhonen, Väisänen, Jokinen, K. Kangas – Nurmi, Hynninen, Kiiskinen – Alasiurua, Helenius, Halttunen – Järventie, Kumpulainen, Uronen – Kuusla, Leppä, Lind – Eliseev.

Švýcarsko - Lotyšsko 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

Branky: 02:06 Reber (Pedrazzini, Bünzli), 18:13 Braillard (Bünzli), 30:31 E. Meier, 44:23 Ustinkov (Reber, E. Meier), 57:37 Braillard (Graf, Schneller) - 13:25 Mateiko. Rozhodčí: Cadieux (CAN), Ofner (AUT); Jusi (FIN), Norlander (SWE).

Švýcarsko Huet (Kirsch) – Bünzli, Rhyn, Schneller, Muggli, Balestra, Martin, Ustinkov – Braillard (A), Graf (C), S. Meier (A) – Gredig, R. Meier, Kaderli – Zehnder, Wagner, E. Meier – Dorthe, Pedrazzini, Reber.

Lotyšsko Ozols (Feldbergs) – Uljanskis, Bulans (A), Kurbaka (A), Cjunskis, Petrovičs, Retenais, Slogs – Mateiko (C), Mots, Ozollapa – Streikišs, Česlis, Boltramovičs – Livšics, Strazdinš, Niedrajs – Kruminš, Mezins.