Carolina s Coloradem slaví postup, Boston první mečbol nevyužil

• 36
Po hokejistech Rangers a Floridy se staly dalšími postupujícími celky do druhého kola play off NHL Carolina a Colorado. Prvně jmenovaní Hurricanes i díky asistenci Martina Nečase smetli Islanders 6:3 a sérii ovládli 4:1 na zápasy. Stejným poměrem přešlo rovněž Colorado přes Winnipeg, naopak zdramatizovaly se partie Bostonu s Torontem a Vancouveru s Nashvillem.

Hokejisté Rangers přejeli v prvním kole nevýrazný Washington 4:0 na zápasy. Jejich soupeř pro další boje Carolina se rovněž prezentoval hladkým postupem, když si s Islanders poradil pro změnu 4:1 na zápasy. Rozhodující krok Hurricanes učinili úterním triumfem 6:3, na kterém se jednou asistencí podílel i český útočník Martin Nečas (16:26, 0+1, +1, 3 střely).

Hlavním tahounem ofenzivy domácích byl forvard Seth Jarvis, jenž se dvěma asistencemi přičinil o rychlé vedení Caroliny po trefách Teräväinena a Svečnikova ze 2. a 4. minuty. V samém závěru pak do prázdné klece ještě Jarvis sám uzavíral skóre a zlepšil si tak bilanci na sedm bodů (3+4) z úvodních pěti startů v letošním play off.

Islanders ve druhém dějství góly Nelsona a Cizikase srovnali průběžný stav na 3:3, domácí tak o svém úspěchu rozhodli až ve třetí třetině. Klíčovou fází zápasu byla 45. minuta, kdy v rozmezí pouhých osmi vteřin skórovali autor rozdílové akce Jack Drury a Stefan Noesen.

Po úvodní výhře Winnipegu 7:6 asi málo kdo čekal, že se Colorado suverénně zvedne a nedá již kanadskému soupeři šanci. Tak se ovšem stalo poté, co Avalanche dokráčeli za postupem do druhého kola výsledky 5:2, 6:2, 5:1 a naposledy v úterý 6:3.

Hrdinou pátého zápasu byl finský útočník Avalanche Mikko Rantanen, jenž smírný stav 3:3 z úvodu třetí třetiny zlomil dvěma góly z 45. a 49. minuty. Do prázdné brány pak ještě výsledek uzavíral bek Josh Manson.

Podruhé za sebou si po dvou asistencích připsal Nathan MacKinnon. Společně se spoluhráči Rantanenem a Calem Makarem tak trojice hvězd Colorada s devíti kanadskými body okupuje průběžné čelo bodování play off. Na stejnou cifru se dostali i Matthew Tkachuk s Carterem Verhaeghem z Floridy, prvenství zatím drží desetibodový lídr Edmontonu Connor McDavid.

V další fázi play off Colorado narazí na vítěze souboje Vegas s Dallasem. Po čtyřech zápasech je série smírná 2:2.

Hokejisté Toronta obstáli ve složité situaci, když na ledě Bostonu nastupovali za stavu série 1:3. Čelili tak vyřazení a navíc jim chyběla největší hvězda v osobě nemocného Austona Matthewse. Vydřenou výhrou 2:1 po prodloužení však Maple Leafs s centrem Davidem Kämpfem (13:13, +/-: 0, 1 střela) v sestavě udrželi naději na zvrat.

Obě branky z řádné hrací doby padly hned v samém úvodu utkání. Hosty poslal do vedení v 6. minutě bek Jake McCabe, za Boston kontroval ve 14. minutě bijec Trent Frederic. Následně kralovali brankáři Swayman a Woll. Jejich souboj rozsoudil až ve třetí minutě nastavení hostující forvard Matthew Knies.

Čeští útočníci Bruins Pavel Zacha (19:41, +/-: 0, 1 střela) a David Pastrňák (20:06, +/-: 0, 4 střely) tak odcházeli do kabin zklamaní. Série bude pokračovat čtvrteční partií na ledě kanadského týmu, který tak bude usilovat o vyrovnání s podporou domácího publika.

Stejně jako Boston první postupový mečbol nedokázal proměnit ani Vancouver proti Nashvillu. Canucks v domácím prostředí sice jako první ukončili čekání na gól, když se v 44. minutě trefil bek Nikita Zadorov.

Následná využitá přesilovka kapitána Nashvillu Romana Josiho a akce Alexandra Carriera však výsledek otočily na stranu Predators, kteří snížili stav série na 2:3 na zápasy a dále žijou.

Výsledky

Carolina Hurricanes - New York Islanders 6:3 (3:1, 0:2, 3:0)

Branky: 01:23 Teräväinen (Jarvis, Slavin), 03:13 Svečnikov (Jarvis, Burns), 13:22 Je. Kuzněcov, 44:36 Drury (Skjei, Nečas), 44:44 Noesen (Skjei, Je. Kuzněcov), 58:21 Jarvis - 03:54 Reilly (Barzal, Nelson), 23:47 Nelson (Palmieri, Pulock), 39:38 Cizikas (Barzal, Pulock). Rozhodčí: McCauley, Furlatt, Nicolson – Alphonso, Gibbons. Diváci: 18874. Stav série: 4:1

Carolina Hurricanes Andersen (Kočetkov) – Slavin (A), Burns, Skjei, DeAngelo, Orlov, Chatfield – Guentzel, S. Aho II (A), Svečnikov – Martinook, Drury, Nečas – Teräväinen, J. Staal (C), Jarvis – Kotkaniemi, Je. Kuzněcov, Noesen.

New York Islanders Varlamov (Sorokin) – A. Romanov, Dobson, Pelech, Pulock, Reilly, Bortuzzo – Cizikas, Horvat, Barzal – Fasching, Nelson (A), Palmieri – Lee (C), Pageau, Engvall – Holmström, MacLean, Clutterbuck (A).

Boston Bruins - Toronto Maple Leafs 1:2P (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 13:54 Frederic (Maroon) - 05:33 McCabe (Marner, Domi), 62:26 Knies (Tavares, Ljubuškin). Rozhodčí: Kyle Rehman, Jake Brenk, Steve Kozari – Andrew Smith, Travis Gawryletz, Jonny Murray. Stav série: 3:2

Boston Bruins Swayman (Ullmark) – McAvoy, Lohrei, Carlo, H. Lindholm, P. Wotherspoon, Grzelcyk – Pastrňák, Zacha, DeBrusk – Geekie, Coyle, Marchand – Heinen, Frederic, J. van Riemsdyk – Brazeau, J. Boqvist, Maroon.

Toronto Maple Leafs Woll (Samsonov) – Ljubuškin, Rielly, McCabe, Benoit, Brodie, Edmundson – Marner, Domi, Bertuzzi – W. Nylander, Tavares, Knies – Järnkrok, Holmberg, N. Robertson – Reaves, Kämpf, Dewar.

Vancouver Canucks - Nashville Predators 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Branky: 43:11 Zadorov (Q. Hughes) - 47:15 Josi (F. Forsberg, Barrie), 52:46 A. Carrier (Nyquist, F. Forsberg). Rozhodčí: Charron, Skilliter – Tobias, Murchison. Diváci: 19 036. Stav série: 3:2

Vancouver Canucks Šilovs (DeSmith) – Q. Hughes (C), Hronek, Soucy, T. Myers, Zadorov, Cole – P. Suter, J. Miller (A), Boeser – Höglander, E. Pettersson (A), Michejev – Joshua, E. Lindholm, Garland – Di Giuseppe, Blueger, Lafferty.

Nashville Predators Saros (Lankinen) – Josi (C), Fabbro, Lauzon, A. Carrier, McDonagh (A), Barrie – F. Forsberg, O'Reilly (A), Nyquist – Jankowski, Novak, Evangelista – Zucker, Sissons, Beauvillier – Co. Smith, McCarron, Sherwood.

Winnipeg Jets - Colorado Avalanche 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)

Branky: 01:15 Connor, 26:48 Morrissey (Scheifele, Vilardi), 42:06 Toffoli (Ehlers, C. Miller) - 03:18 Ničuškin (Toews, Rantanen), 25:42 Trenin (Manson, Cogliano), 33:43 Lehkonen, 44:11 Rantanen (Toews, MacKinnon), 48:01 Rantanen (MacKinnon, Makar), 59:58 Manson (Mittelstadt). Rozhodčí: Sutherland, Lambert – Knorr, Shewchyk. Stav série: 1:4

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Samberg, C. Miller, Schmidt – Vilardi, Scheifele (A), Ehlers – Perfetti, Monahan, Connor – Appleton, Lowry (C), Niederreiter – Toffoli, D. Gustafsson, Iafallo.

Colorado Avalanche Georgijev (Annunen) – Makar (A), Toews, Manson, Girard, Se. Walker, J. Johnson – Rantanen (A), MacKinnon (A), Ničuškin – Parise, Mittelstadt, Lehkonen – Kovalenko, Colton, Wood – Cogliano, Trenin, Duhaime.