David Pastrňák (88) a Brad Marchand (63) slaví gól Boston Bruins.

David Pastrňák (88) a Brad Marchand (63) slaví gól Boston Bruins. | foto: Winslow Townson-USA TODAY SportsReuters

Pastrňák vystřílel Bostonu výhru, Krejčí s Gudasem asistovali

• 26
Pondělní program hokejové NHL otevřely předehrávané duely. Boston díky dvěma zásahům Davida Pastrňáka porazil 3:1 Ottawu. Jednu asistenci si za vítěze připsal i centr David Krejčí. Stejný bodový zápis si odnesl také obránce Radko Gudas, jehož Florida porazila 4:3 po prodloužení Anaheim.

Pondělnímu souboji mezi Bostonem a Ottawou předcházel slavnostní ceremoniál, v rámci kterého byl dodatečně oceněn památeční stříbrnou hokejkou český centr David Krejčí za odehrání tisícovky duelů v NHL.

36letý rodák ze Šternberku již má jubilejní start za sebou a aktuálně na svém bohatém kontě má zápasů 1 013. s celkovou bilancí 774 bodů (227+547). Proti Senators u výhry 3:1 přidával jednu asistenci (17:49, 0+1, +1, 5 střel).

Lídr NHL šel do vedení v 16. minutě poté, co svou vlastní střelu dorážel Jake DeBrusk. Veterán v hostujícím dresu Claude Giroux však gólem do šatny zařídil vyrovnání. Smírné skóre následně vydrželo do 38. minuty. Oslavenec Krejčí vyhrál buly v útočném pásmu a po přihrávce obránce Charlieho McAvoye pálil přesně ze své pozice na levém kruhu David Pastrňák (20:18, 2+0, +1, 6 střel).

Havířovský rodák se radoval ze svého jubilejního 40. gólu sezony a navíc nezůstalo jen u něho. Běžela 53. minuta, kdy se dostal do samostatného úniku. Kličkou si Pastrňák rozhýbal gólmana Mandoleseho a zakončením mezi betony trefil Bruins pojistku na 3:1. S 41. zásahy se tak v tabulce střelců NHL přiblížil na nejtěsnější rozdíl za vedoucího Connora McDavida z Edmontonu s 42 góly.

Hokejisté Floridy měli proti Anaheimu střeleckou převahu 55:32, přesto se z výhry radovali až po prodloužení. Hostům vyšel vstup do zápasu, když v první třetině skórovali Mason McTavish a Frank Vatrano.

Favorita dostali zpátky do hry bratři Staalové. Nejprve za asistence Radko Gudase (17:53, 0+1, +/-: 0) snížil centr Eric Staal a těsně před druhým odchodem do kabin upravil stav na 2:2 zadák Marc Staal. Ve třetí třetině Ducks ještě jednou odskočili. Na gól Dmitrije Kulikova ale záhy odpovídal Ryan Lomberg. Z následného prodloužení pak neuběhly ani dvě minuty a Panthers slavili díky jubilejní 30. trefě sezony Cartera Verhaegheho.

Na nedávných sedm výher v řadě hokejisté Rangers navázali pro změnu už druhým nezdarem. Po těsné prohře 2:3 z prodloužení proti Calgary v pondělí na domácím ledě nestačili 1:4 na Winnipeg, za který byl vidět tříbodový (1+2) útočník Kyle Connor. Dvakrát se trefil centr Mark Scheifele a zadák Josh Morrissey si odnesl dvě asistence, díky čemuž s průběžným ziskem 58 bodů (11+47) vytvořil nový klubový rekord pro obránce.

Stejně jako Lukáš Dostál z Anaheimu a David Rittich z Winnipegu zůstal v pondělí i Dan Vladař z Calgary jen v roli náhradníka. Flames na domácím ledě přivítali Philadelphii, které těsně podlehli 3:4 po gólu Wadea Allisona z 52. minuty.

Výsledky NHL

Calgary Flames - Philadelphia Flyers 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)

Branky: 28:55 Backlund (Gilbert, Mangiapane), 44:38 Toffoli (Dubé, Hanifin), 48:54 Mangiapane (Backlund, Hanifin) - 16:59 Konecny (N. Cates, DeAngelo), 27:30 Deslauriers (York, Laughton), 31:31 DeAngelo (Konecny), 51:33 Allison (J. van Riemsdyk, Laughton). Rozhodčí: Lambert, Rehman – Jackson, Murchison. Diváci: 19 036.

Calgary Flames Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin, C. Tanev (A), Weegar, Gilbert, Zadorov – Toffoli, E. Lindholm, Dubé – Huberdeau (A), Kadri, Pelletier – Coleman, Backlund (A), Mangiapane – Lewis, Ružička, Lucic.

Philadelphia Flyers Ersson (Hart) – Sanheim, Provorov, Ristolainen, Braun, DeAngelo, Seeler, York – Konecny, Frost, J. van Riemsdyk – Tippett, Laughton (A), Hayes – P. Brown, N. Cates, Deslauriers – Allison, Farabee, Lycksell.

Boston Bruins - Ottawa Senators 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 15:09 DeBrusk (Marchand, McAvoy), 37:06 Pastrňák (McAvoy, Krejčí), 52:10 Pastrňák (McAvoy) - 19:30 Giroux (Gambrell). Rozhodčí: Syvret, Nicholson – Pancich, Apperson. Diváci: 17 850.

Boston Bruins Swayman (Ullmark) – Grzelcyk, McAvoy, H. Lindholm, Carlo, Forbort, Clifton – Marchand, Bergeron, DeBrusk – Zacha, Krejčí, Pastrňák – Hall, Coyle, Cr. Smith – N. Foligno, Frederic, Greer.

Ottawa Senators Mandolese (Sögaard) – Chabot, Zajcev, Brännström, Zub, J. Larsson, Hamonic – B. Tkachuk, Stützle, Giroux – DeBrincat, Greig, Batherson – Brassard, Pinto, M. Joseph – Kelly, Gambrell, Watson.

San Jose Sharks - Seattle Kraken 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky: 30:45 Couture, 36:08 J. Svečnikov, 39:42 Gregor (J. Svečnikov, E. Karlsson), 56:57 Eyssimont (Couture, E. Karlsson). Rozhodčí: Dunning, Charron – Baker, Nansen. Diváci: 13 445.

San Jose Sharks Reimer (Kähkönen) – Harrington, E. Karlsson, Vlasic, Benning, Ferraro (A), Cicek, MacDonald – Eyssimont, Couture (C), Barabanov – Gregor, Bonino, Kaut – Lindblom, Sturm, Labanc – Lorentz, J. Svečnikov.

Seattle Kraken Mar. Jones (Grubauer) – Dunn, A. Larsson, Oleksiak, Borgen, Jayc. Megna, Schultz – McCann, Beniers, Eberle – Schwartz (A), Wennberg, B. Tanev – Tolvanen, Gourde (A), Bjorkstrand – Donato, Geekie, Sprong.

Florida Panthers - Anaheim Ducks 4:3P (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 22:12 E. Staal (Gudas), 37:23 M. Staal (M. Tkachuk, Luostarinen), 54:09 Lomberg (Forsling, Cousins), 61:42 Verhaeghe (Luostarinen, M. Tkachuk) - 11:46 McTavish (Kulikov, Max Jones), 15:20 Vatrano (Shattenkirk, Klingberg), 52:51 Kulikov (Klingberg). Rozhodčí: Joannette, Pollock – Berg, Cherrey. Diváci: 16 525.

Florida Panthers Bobrovskij (Knight) – Ekblad (A), Forsling, Montour, M. Staal, Gudas, Mahura – M. Tkachuk (A), Barkov (C), Verhaeghe – Reinhart, Luostarinen, Lundell – Cousins, E. Staal, Lomberg – G. Smith, Coli. White, Děnisenko.

Anaheim Ducks Gibson (Dostál) – Kulikov, Fowler (A), Klingberg, Beaulieu, Shattenkirk, Benoit – R. Strome, Zegras, Grant – Vatrano, McTavish, Henrique (A) – Silfverberg (A), Lundeström, Max Jones – Carrick, Jays. Megna, Comtois.

Pittsburgh Penguins - New York Islanders 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky: 06:12 Guentzel (Crosby, Rakell), 32:26 Zucker (Petry, Kapanen) - 25:19 Nelson (Parise), 48:34 Horvat (Fasching), 50:15 Lee (M. Martin, Horvat), 59:35 Nelson. Rozhodčí: Skilliter, MacDougall – Gibbons, Flemington. Diváci: 18 094.

Pittsburgh Penguins Jarry (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, Petry, M. Pettersson, Ruhwedel, P. Joseph – Rakell, Crosby (C), Guentzel – Rust, Malkin (A), Zucker – Kapanen, Carter, McGinn – Archibald, Blueger, D. O'Connor.

New York Islanders Sorokin (Varlamov) – Pulock, Pelech, Mayfield, Romanov, Dobson, S. Aho I – Holmström, Horvat, Lee (C) – Palmieri (A), Nelson (A), Parise – Durandeau, Cizikas, Fasching – M. Martin, Andreoff, R. Johnston.

New York Rangers - Winnipeg Jets 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky: 31:00 Trocheck (Tarasenko) - 05:12 Dubois (Morrissey, Ehlers), 16:32 Scheifele (Connor, Pionk), 26:04 Connor (Appleton, Morrissey), 55:29 Scheifele (Connor, Appleton). Rozhodčí: Luxmore, Chmielewski – Marquis, Kovachik. Diváci: 18 006.

New York Rangers Šesťorkin (Halák) – Fox, R. Lindgren, Trouba (C), K. Miller, B. Schneider, Mikkola – Vesey, Zibanejad, Kreider (A) – Tarasenko, Trocheck, Panarin (A) – Kakko, Chytil, Lafreniere – Goodrow, Leschyshyn, Motte.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Rittich) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Dillon, Schmidt, Stanley – Mäenalanen, Dubois, Connor – Appleton, Scheifele (A), Gagner – Wheeler, Lowry (A), Ehlers – Kuhlman, Stenlund, M. Barron.