Americký obránce Will Butcher slaví gól v síti Dánska.

Americký obránce Will Butcher slaví gól v síti Dánska. | foto: AP

Finové přejeli Koreu, Lotyši slavili obrat. Američané mají druhou výhru

• 7
Sobotní program skupiny B na hokejovém mistrovství světa v Dánsku zahájil souboj Norska s Lotyšskem, v němž seveřané ztratili dvoubrankové vedení a padli v prodloužení 2:3 po výstavním gólu Balcerse. V odpoledním duelu nedali Finové šanci nováčkovi z Koreje a outsidera přejeli 8:1, neklopýtli ani Američané, kteří přehráli domácí Dánsko 4:0.

MS v hokeji 2018

Program a výsledky

Norové vedli nad Lotyšskem ve 13. minutě už 2:0, jenže se nechali rozhodit snížením soupeře, který ve třetí části vyrovnal. Prodloužení trvalo jen 24 sekund, než o obratu rozhodl pohlednou akcí a ještě pohlednějším zakončením dvoubrankový střelec zápasu Rudolfs Balcers.

Finové nedopustili překvapení a s nováčkem elitní skupiny, Jižní Koreou, si poradili hladce 8:1. Po čtyřech bodech si připsali mladíci Teuvo Teräväinen a Sebastian Aho, finský gólman Harri Säteri čelil pouhým devíti střelám soupeře. O čestnou branku Koreje se postaral ve druhé třetině Michael Swift.

Dánové vyšli naprázdno po úvodním úspěchu v podobě dvoubodového zisku proti držitelům olympijského stříbra Němcům. Čisté konto vychytal Spojeným státům díky 20 úspěšným zákrokům Keith Kinkaid.

Dánsko - USA 0:4

Seriál soubojů amerických favoritů s dánským brankářem Andersenem načal v osmé minutě Kane, ale proti hvězdě Toronta neuspěl. Na druhé straně se vyznamenal Kinkaid proti Larsenovi. V 17. minutě se trefil parádně pod horní tyč obránce Butcher a Američané vedli. Zvýraznit náskok mohl Kane, jenže rozezvučel pouze tyč.

Zkraje druhé části měl zámořský celek k dispozici hru v početní výhodě a naplno ji využil. DeBrincat nejprve trefil tyč, ale pak vypálil od modré čáry Hughes, Ryan jeho ránu tečoval do Kreiderovy brusle a puk skončil v síti. Seveřané pak hráli přes půl minuty pět na tři, ale gólu se nedočkali.

Americký útočník Anders Lee se pokouší vyzrát na dánského brankáře Frederika...
Frederik Storm z Dánska ujíždí před napadajícím Američanem Johnnym Gaudreauem.

Brzy poté naopak přidal další trefu Atkinson, když jeho teč sice Andersen chytil, ale na okamžitou dorážku už zareagovat nestihl. V 35. minutě měl dánský gólman znovu štěstí, když mu i při Whiteově ráně pomohla branková konstrukce. Těsně před přestávkou si naopak se Stormovou dorážkou poradil Kinkaid.

Jeho neprůstřelnost mohli Dánové ukončit v úvodu třetí třetiny, kdy vzal na sebe koncovku přečíslení dvou na jednoho Frans Nielsen, ale mezeru v postoji amerického gólmana nenašel. Výsledek pak v 55. minutě zpečetil Nick Jensen, který usměrnil za Andersenova záda střílenou přihrávku.

Dánsko - USA 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 16:06 Butcher (J. Gaudreau), 22:42 Kreider (D. Ryan, Hughes), 29:14 Atkinson (Kreider, Jensen), 54:11 Jensen (Butcher, P. Kane). Rozhodčí: Iverson, Schukies – Kilian, Sormunen. Diváci: 10 800.

Dánsko Andersen (Dahm) – Lassen, Larsen, Jensen Aabo, O. Lauridsen, Nicholas Jensen, Nielsen, Kristensen – Bjorkstrand, Regin (C), Nicklas Jensen – Hardt, Nielsen (A), Storm – Madsen (A), Jakobsen, Bau Hansen – Jensen, Russell.

USA Kinkaid (Darling) – Martinez, C. Murphy (A), Butcher, Jensen, Oesterle, Pionk, Hughes – DeBrincat, Coleman, P. Kane (C) – Kreider, D. Larkin, Atkinson – Lee, D. Ryan, J. Gaudreau – Gibbons, Milano, T. Thompson – White.

Norsko - Lotyšsko 2:3P

Cibulskis byl sice na konci čtvrté minuty první, kdo vyslal mezi tyče trochu nebezpečnější pokus a prověřil pozornost Haugena, ale do vedení šli Norové. I když se zdálo, že Bastiansen prováhal ideální chvíli pro zakončení, nakonec se z úhlu trefil dokonale přesně do mezírky nad Merzlikinsovým ramenem.

Ve 13. minutě se seveřané radovali znovu, poté co Bonsaksen napřáhl na modré čáře a využil zakrytého výhledu Merzlikinse. Roest mohl zanedlouho přidat třetí trefu, ale strážce lotyšského brankoviště byl proti a uzavřel branku pro celý zbytek zápasu.

Na konci 24. minuty si Lotyši zahráli vůbec první přesilovku utkání. Přestože ji nevyužili, krátce po jejím skončení oživil lotyšské naděje Balcers, kterého vyslal do zakončení Sotnieks. Norové měli velkou šanci odskočit znovu na dvoubrankový rozdíl ve druhé polovině druhého dějství, jenže ani jednu ze tří přesilovek v rychlém sledu nedokázali využít.

Anders Bastiansen slaví s norskou střídačkou gól v síti Lotašska.
Lotyšská fanynka povzbuzuje své favority v utkání s Norskem.
Lotyšský brankář Elvis Merzlikins slaví gól svého týmu proti Norsku.

Na začátku 52. minuty je vytrestal gólem na 2:2 Abols. „Sice jsme se dnes pomalu rozjížděli, ale našli jsme pak naši energii a nepřestávali do toho šlapat. Myslím, že s přibývajícími minutami jsme hráli čím dál víc jako tým,“ všiml si bek vítězů Kristians Rubins.

V 58. minutě byl po zaváhání Merzlikinse za vlastní brankou blízko rozhodující trefy Mathis Olimb. Z bodu pro vhazování nechytatelně vypálil, jenže puk zastavila za zády lotyšského gólmana tyč, od níž se kotouč odrazil ještě do břevna a poté mimo. Norové sice slavili gól, ale sudí po přezkoumání situace na videu byli opačného názoru.

Zápas dospěl proto až do prodloužení, které velmi rychle utnul parádní individuální akcí Balcers, který prokličkoval rakouskou obranou a forsbergovkou uklidil puk za bezmocného Starkbauma.

„Můžeme si za porážku sami. Začali jsme hrát příliš defenzivně a nehráli vůbec naši hru,“ prohlásil norský bek Daniel Sörvik. „Dovolili jsme soupeři, aby se dostal zpátky do zápasu a kontroloval hru. To byla dnes naše chyba,“ dodala opora extraligového Litvínova.

Norsko - Lotyšsko 2:3P (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1)

Branky: 08:14 Bastiansen (Trettenes, Holös), 12:16 Bonsaksen (M. Olimb) - 26:20 Balcers (Sotnieks, Galvinš), 51:04 Abols (Karsums, M. Redlihs), 60:24 Balcers (Džerinš). Rozhodčí: Kubuš, Gofman – Vanoosten, David.

Norsko Haugen (Haukeland) – Holös, Sörvik, Johannesen, Bonsaksen, Espeland, Ström, Bull – K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström – Trettenes, Bastiansen, Salsten – S. Thoresen, K. Forsberg, Haga – Hoff, Kristiansen, Roest – Röymark.

Lotyšsko Merzlikins (Gudlevskis) – Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Zile, Freibergs, Rubins – Roberts Bukarts, Džerinš, Indrašis – Karsums, Abols, M. Redlihs – Keninš, Pavlovs, Balcers – Razgals, Rihards Bukarts, Jevpalovs – Meija.

Finsko - Korea 8:1

Finové byli od úvodního buly pro Korejce příliš těžkým soustem, o čemž nejlépe vypovídaly především dva fakty. Na střely mezi tyče předčil favorit svého soka drtivým poměrem 45:9, Seveřané navíc tři z osmi vstřelených branek zaznamenali v oslabení.

Manninen už po 159 vteřinách putoval na trestnou lavici, když za faul vysokou holí obdržel dvě plus dvě minuty, ale místo toho, aby Korejci načali cestu za překvapením, v dlouhé přesilovce naopak sami inkasovali, a to dokonce dvakrát.

„Většinu zápasu jsme dominovali,“ přitakal útočník Kasperi Kapanen. „První utkání je nejtěžší na celém turnaji, ale my jsme plnili věci, které jsme si před zápasem řekli, a drželi se našeho plánu. Zítra proti Lotyšsku ale budeme muset hrát ještě lépe,“ doplnil Kapanen.

Finský útočník Kasperi Kapanen v utkání s Koreou.
Korejští fanoušci povzbuzují své mužstvo v utkání s Finskem.
Gólová radost finských hokejistů v utkání s Koreou.

Nejprve jim ujel Aho a střelou po ledě mezi betony gólmana Daltona otevřel skóre. V šesté minutě se pak úspěšný střelec proměnil v nahrávače, když připravil dobrou pozici pro Teräväinena a ten zvýšil na 2:0. Finové záhy po skončení oslabení znovu faulovali, když Aho vyhodil kotouč do hlediště, stav se však nezměnil.

A vydržel nakonec až do 28. minuty, kdy právě Aho při první přesilovce ve finském podání snadno přidal ranou bez přípravy třetí gól. Ve 33. minutě se mezi střelce zapsal Savinainen a jen 39 vteřin poté přišla také velká chvíle Korejců - ze samostatného úniku snížil Swift. Finové kontrovali třetí trefou v oslabení zásluhou Nutivaary.

„Vítejte mezi světovou elitou,“ glosoval kanadský rodák v korejských službách Swift. „Podobné góly v oslabení nemůžeme dostávat. Nemůžete nikdy vyhrát, když dostanete takové góly, jaké jsme dnes inkasovali. My potřebujeme v přesilovkách góly dávat a ne abychom je dostávali,“ zdůraznil Swift.

V závěrečném dějství ještě navýšili jednoznačné vítězství Mäenalanen, Kapanen a Pesonen, který se v předchozím průběhu zapsal do statistik dvěma finálními nahrávkami.

Finsko - Jižní Korea 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)

Branky: 03:41 Aho (T. Teräväinen, Riikola), 05:55 T. Teräväinen (Aho), 28:46 Aho (Rantanen, T. Teräväinen), 32:21 Savinainen (Aho, T. Teräväinen), 38:52 Nutivaara (Pesonen), 46:01 Mäenalanen (Pesonen, Anttila), 47:16 Kapanen (Rantanen), 53:51 Pesonen (Mäenalanen, Anttila) - 33:00 Swift (Radunske). Rozhodčí: Jeřábek (Česko), Reneau (USA) – Jensen (Dánsko), Oliver (USA). Diváci: 8 930.

Finsko Säteri (Husso) – Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola – Kapanen, Mikael Granlund (C), Rantanen (A) – Savinainen, Aho (A), T. Teräväinen – Manninen, Jormakka, Suomela – Anttila, Mäenalanen, Pesonen.

Jižní Korea Dalton (Song-če Pak) – Young, Won-čon Kim, Regan, Ton-ko I, Hjon-ho O, Plante, Jong-čon Seo – Ki-song Kim, Sang-uk Kim, Jin-Hui Ahn – Swift, Radunske, Min-Ho Čo – Čong-u Čon, Jong-čon I, Sang-hun Šin – Won-čong Kim, U-sang Pak, Čin-kjo Pak – Sang-u Šin.