Hadamczik se během on-line rozhovoru nebál uznat chybu

Alois Hadamczik během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

26 2008
Co by udělal jinak, kdyby mohl vrátit čas? "Snad jedno, v prvním utkání proti Švédsku měl chytat Pinc," řekl trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Přestože pro šampionát v Kanadě poskládal mimořádně kvalitní tým, nepostoupil s ním přes čtvrtfinále. "Stále se s tím vyrovnávám," prohlásil.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Alois Hadamczik přijal pozvání k on-line rozhovoru až osm dní po skončení šampionátu. Turnaje, kde měl dostatečně kvalitní tým k tomu, aby získal medaili. Když se to nepovedlo, ihned oznámil, že u týmu končí.

Vypršela mu smlouva a o novou se ucházet nebude. "Nejde o motivaci, ale když nepostoupíte ze čtvrtfinále, tak musí být člověk soudný," odpověděl čtenáři, který se zajímal, proč u reprezentace nehodlá pokračovat.

Alois Hadamczik dorazil v pondělí do ostravské redakce MF DNES na čas a hodinu odpovídal na dotazy čtenářů. Nestihl všechny, během pár minut se jich objevilo více než sto.

. odpovídal Alois Hadamczik

hokejový trenér odpovídal čtenářům iDNES.cz ZDE

Čtenáře zajímalo, proč na šampionátu v Kanadě nereprezentovali Milan Hejduk nebo Jaromír Jágr. U Hejduka to Hadamczik vysvětlil hráčovými vleklými problémy s koleny. A Jágr? "Mluvil jsem s ním při zápase v New Yorku. Tam mi sdělil, že reprezentovat nebude."

Jágr tak jenom potvrdil to, co oznámil po skončení olympijského turnaje v Turíně, kde řekl, že v reprezentaci končí.

Řada dalších otázek se týkala brankářů, jmenovitě Milana Hniličky. Jak trenér hodnotil jeho výkony na šampionátu? Zatímco v Kanadě gólmana hájil, v on-line rozhovoru napsal: "Průměr úspěšnosti 86,5% hovoří sám za sebe."

Přesto se ohradil vůči invektivám směřujícím na Hniličkovu adresu. "Můžete dle pravidel nominovat na post brankaře popelnici? Pokud ano, proč jste to neudělal?" ptal se jeden čtenář. Hadamczik zachoval nadhled a suše odvětil: "Trošku úcty by bylo na místě."

Dalším otázkám na Milana Hniličku se už vyhýbal, protože se opakovaly. Jenom připustil, že měl nechat v utkání osmifinálové skupiny proti Švédsku chytat Marka Pince. To vyhodnotil jako svou trenérskou chybu.

A další zaváhání? "Třeba to, že jsme neporazili Bělorusy, mohli jsme hrát čtvrtfinále se Švýcarskem. Nebo porazit Švédy a hrát o medaile. Toto je moje kompetence. Hledat chybu jinde by zavánělo alibismem," prohlásil.

A nebyla potíž už v tom, že se Milan Hnilička, který v ruské Ufě nechytal, objevil v nominaci? Máme přece další kvalitní brankáře: třeba Turka nebo Vokouna.

"Samozřejmě, Turek je vynikající gólman, každý rok jsem ho minimálně dvakrát oslovil. Roman už ale reprezentovat nebude, soustředí se na ligu v Budějovicích. Věřte tomu, že ho nešlo přemluvit. Vokouna jsem také oslovil, ale byl po operaci, a další z brankářů - Pavelec - nebyl uvolněn z farmy (hrála ve finále)."

Pak už byla pro kouče volba jasná. "S Hniličkou jsme za mého působení u národního týmu vyhráli dvě čtvrtfinále, kde chytal výborně, a proto měl mou důvěru. Ostatní gólmani jsou bez velkých zkušeností s mezinárodním hokejem, těžko najdete odvahu zařadit je do takových utkání," prohlásil Hadamczik.

Proč nadal šanci mladým? Ti pod Hadamczikovým vedením příležitost nedostali. "Určitě máme hodně talentovaných brankářů. Ovšem problém je, že předčasně odcházejí do zámoří. Mám na mysli Pöpperleho, Schwarze, Pavelce, Neuwirtha," sdělil kouč.

A co třeba hvězda extraligového play-off, karlovarský Lukáš Mensator? "Ten v loňské sezoně prošel zraněním a odchytal málo zápasů. Tím pádem nemohl ani dostat šanci v reprezentaci. Letos měl určitě dobrou sezonu, to však nestačí k tomu, abych ho upřednostnil před jinými brankáři," vysvětlil kouč.

Kromě otázek týkajících se reprezentace a mistrovství světa čelil Alois Hadamczik řadě dotazů na téma Vítkovic, které má převzít jako trenér a generální manažer. Hadamczik odpovídal zdrženlivě s tím, že jasno bude do konce týdne.

A přivede případně do Ostravy nějaké posily? Co třeba střelce Petra Sýkoru z Pardubic? "Sýkora přestoupil do Davosu," odvětil kouč pohotově. "To nemůžu potvrdit," reagoval na Hadamczikova slova překvapeně Zbyněk Kusý, generální manažer Pardubic. V příštích dnech se dozvíme, jaké měl Alois Hadamczik informace (více o Sýkorově možném odchodu z Pardubic čtěte ZDE).

Autor:

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Eliáš se po konci kariéry nezastaví: Mám se dobře, tak pomáhám

Patrik Eliáš na tréninku hokejové reprezentace do 20 let.

Má za sebou parádní kariéru, kterou mu může leckdo závidět. Třebíčský rodák a odchovanec tamní...

Doma se přetvařuju, že jsem happy, řekl Pastrňák. Stanley Cup stále bolí

Útočník Bostonu David Pastrňák v Síni slávy českého hokeje v Praze převzal...

Milionový kluk. Bezstarostný smíšek. Věčný pohodář. V úterý se ale po příletu ze zámoří ukázal jiný...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější....

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

VIDEO Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal...

Čekání na životní smlouvu. Rittich dře a vyhlíží další posun v NHL

David Rittich  na tréninku Calgary

Vyzkoušel si roli jedničky, což je pro Čechy v monstrózní výstroji poslední dobou v NHL spíš...

Další z rubriky

Ze zatracovaného hrdinou, to je Kovalčuk. Muž, který dal Rusům zlato

Ilja Kovalčuk

Q u e b e c - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Serval si z hlavy helmu, okamžitě ji odhodil a...

Rolinek: Nevěřil jsem, že utkání se Švédy ještě ztratíme

Česko - Švédsko, Plekanec, Rolinek, Kotalík

Jako jediný útočník z tuzemské extraligy si vydobyl pevné místo v sestavě. Postupně se posunul ze...

Deset událostí, které hýbaly šampionátem v Kanadě

Alexander Ovečkin s pohárem pro hokejové mistry světa

Co si hokejoví fanoušci vybaví při vzpomínce na mistrovství světa v Kanadě? Na co se bude...

Najdete na iDNES.cz