Vyhlídka hokejistů: mládí dodá novou éru

10 2002
Jönköping, Praha - Úspěchy českého hokeje mohou pokračovat, ale je třeba k nim nalézt novou cestu. Bude to směr bez Dopity, Reichla a Ručinského, kteří dávali týmu pevné jádro. Mužstvo čeká citlivý proces generační výměny a významná novinka - kostru týmu budou tvořit hráči z NHL. "Je to generační problém," tvrdí Marián Jelínek, osobní trenér útočníka Jaromíra Jágra. „Současná generace je stará, opotřebovaná.“ Na šampionátu ve Švédsku už přitom hrál výrazně omlazený tým. Jenom kapitánu Jágrovi a útočníkům Procházkovi s Paterou bylo třicet let. Byl to první pokus hrát v novém složení bez šéfů končící generace. V týmu však zatím není lídr.

Během příštích let vznikne nové mužstvo, do něhož se víc zapojí nedávní juniorští mistři světa. Na šampionátech už hráli útočník Havlát a obránce Klesla. Přijde čas pro brankáře Dubu nebo útočníky Vašíčka, Krafta, Nedorosta, Erata či Vrbatu.

Víc hráčů z NHL

I dál bude mít národní tým sílu, aby mohl myslet na vítězství.Ovšem postupně ztrácí výhodu mužstva, které v podobném složení hrálo několik let. Letos i loni bylo v týmu devět hráčů z NHL a v budoucnu jejich počet nebude klesat. Šance mužstva tak budou závislé především na citlivé skladbě hráčů z NHL. Trenéři už nebudou z  Ameriky družstvo doplňovat, nýbrž brát klíčové osobnosti.

"Ti mladí jsou parádní hokejisti, lepší než současní," říká kouč Jaroslav Holík, který s juniory získal dva tituly mistrů světa. "Bohužel jsou v NHL, na mistrovství světa se budou těžko dostávat."

Situaci komplikuje úroveň domácí soutěže, která po ztrátách hvězd  obtížně drží krok se špičkovými evropskými ligami. Mistrovská Sparta skončila předposlední  na Spengler Cupu a ligový výběr nedávno třikrát prohrál na Karjala Cupu. "Pro Ujčíka, Čajánka, Broše a Sedláka je v lize malinká konkurence. Toho se bojím," řekl  reprezentační trenér Josef Augusta ve čtvrtečním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

Proč chybí Vsetín

Žádný český klub nemůže hráčům dávat takové peníze jako nedávno bohatý  Vsetín. "Mohl platit miliony. Takový klub už se nenajde," řekl Holík. Analýza Vsetínský klub dlouhá léta držel v lize Dopitu a brankáře Čechmánka. Každý rok ale  zápasil s ekonomickými problémy a minulou sezonu málem nedohrál.

Kdo bude trénovat? Zatím není jasné, kdo reprezentaci povede v příští sezoně. Trenér Josef Augusta má smlouvu jen do června. O jeho budoucnosti u týmu bude za týden jednat výkonný výbor svazu. "Je předčasné se k tomu vyjadřovat. Záleží jenom na lidech, kteří řídí český hokej, jestli  mi dají důvěru, nebo spolupráci ukončí," řekl Augusta.

Jednou asi přijde doba, kdy národní mužstvo povedou začínající trenéři Antonín Stavjaňa či Vladimír Růžička. Ale teď je zřejmě ještě příliš brzy. Pokud Augusta odejde, nabízí se varianta zkušeného praktika s teoretikem sledujícím nové trendy. Tak vyhráli olympiádu Ivan Hlinka a Slavomír Lener. Holík měl zase na juniorských  šampionátech k ruce vnímavé asistenty, Radima Rulíka a Pavla Hynka.

Šanci trénovat  reprezentaci by měli Lener, Holík nebo trenéři úspěšní v lize. Třeba Alois Hadamczik a Václav Sýkora.

Autoři:

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Hayes se na sedm let upsal Philadelphii, přijde si na 50 milionů

Kevin Hayes (vpravo) z Winnipegu se dostává přes bránícího Jaye Bouwmeestera ze...

Americký hokejista Kevin Hayes podepsal v NHL sedmiletou smlouvu s Philadelphií s ročním platem...

Voráček: Doceňme Krejčího, je jedním z nejlepších Čechů v historii

Vyhlášení ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé...

Spolu s Davidem Pastrňákem a Tomášem Hertlem obsadili první tři pozice v anketě Zlatá hokejka, pak...

Já a NHL? Tuhle bitvu nevzdávám, i kdybych se měl zase spálit, říká Kovář

Jan Kovář

Loni si prošel mrzutou zkušeností a byť měl v NHL podepsanou smlouvu na 2 miliony dolarů, tak v ní...

Přípravu libereckých hokejistů zpestřuje týden na ledě

Trénink libereckých hokejistů.

Dva týdny nabírali kondici v posilovně, teď už se však zase prohánějí na bruslích. Hokejisté...

Udrží Carolina Mrázka? Český brankář si zřejmě vyzkouší volný trh

Brankář Petr Mrázek z Caroliny v zápase s Bostonem.

Tak vydařenou sezonu v podání hokejistů Caroliny nečekal zřejmě nikdo. Svůj podíl na jízdě do...

Další z rubriky

Pardubice by chtěly mistra světa Lintnera


Pardubice O slovenské hokejisty je po zisku světového titulu zájem i v české extralize. Pardubice by prý rády...

Šampioni dostanou pozlacené kříže


Kremnica Už jen stuhy v barvě slovenské trikolóry a pár nezbytných detailů zbývá dodělat na třiceti...

Nejvíc se líbili Jágr s Procházkou


Praha Přestože nejkritizovanější dvojicí v hokejové nominaci byli před mistrovstvím světa ve Švédsku...

Najdete na iDNES.cz