Ščerban po předčasném konci Jihlavy: Hráči vytrestali sami sebe

Jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

29 2019
Měli k dispozici nejlepší hráčský kádr za několik posledních sezon. A společně s ním i zkušené trenéry, kteří v minulosti opakovaně dokázali, že umí tým dovést k velkým výsledkům. Jenže vedením jihlavského klubu jasně definovaný cíl - vrátit se okamžitě do nejvyšší soutěže - přesto Dukla splnit nedokázala.

Odvážná cesta za postupem do extraligy překvapivě skončila ještě dřív, než loď řízená koučem Petrem Vlkem doplula alespoň do baráže. Mužstvo totiž nezvládlo překonat překážku s názvem play off Chance ligy. Suverénní vítěz základní části podlehl v semifinále první ligy Kladnu hladce, 1:4 na zápasy.

„S tím, že to bude těžká série, jsme počítali. Kladno i příchodem Plekance na play off zvýšilo svůj potenciál. Přesto si musíme přiznat, je to neúspěch,“ připustil jednatel Dukly Bedřich Ščerban. „Jde o zklamání, o tom není pochyb.“

Sezona vám skončila přesně před týdnem. Jak ji s několikadenním odstupem hodnotíte?
Jak říkával už pan Neveselý (bývalý legendární trenér Dukly Jihlava a národního týmu - pozn. red.): My jsme u nás zvyklí, že buď je svatba, nebo pohřeb. Já se chci chovat trochu střízlivě. Takže je hodnocení potřeba rozdělit na dvě části. První je základní část, kterou jsme prošli úplně famózně. Za celou sezonu jsme v normální hrací době prohráli jen dvanáct utkání. Tým podával velmi dobré výkony, měl i dostatečný náskok. Tam to asi těžko můžeme hodnotit negativně.

Jenže pak přišla rozhodující část sezony - play off...
A my jsme do něj nepřišli v optimální formě. Už čtvrtfinále s Litoměřicemi pro nás bylo zvednutým prstem. Protože i když jsme postoupili v pěti zápasech, předvedené hře to úplně neodpovídalo. Nebylo to tak, že bychom dominovali tak, jak dominovat máme. Pak jsme narazili na Kladno, které nás vyřadilo. Takže play off nemůžeme považovat za úspěch. Nepodařilo se nám splnit náš cíl. To jsou prostě fakta.

Jak jste byl spokojený s herním projevem mužstva během sezony?
V základní části není týmu co vytknout. Zejména co se týče bodového zisku. Náš výkon jsem trošku přičítal tomu jasnému náskoku, protože v závěru sezony prostě některé zápasy nebyly optimální. Nicméně, bodový polštář byl tak vysoký, že hráčům umožňoval celkem jednodušší přístup. Tým, který má veliký náskok, nastupuje do každého zápasu s tím, že se zase tolik nestane, když prohraje. Maximálně se sníží náskok ze třinácti na deset bodů. Ale příště je nový zápas a může se zase nahrát zpátky.

Václav Půža z Jihlavy atakuje Petra Vampolu z Kladna.

Těžké zápasy ale mužstvo nezvládalo. Kladno sice čtyřikrát porazilo, s dalšími dvěma favority soutěže z Českých Budějovic a Vsetína si však v osmi utkáních připsalo jedinou výhru.
To je negativum základní části. Proti Českým Budějovicím a Vsetínu jsme tahali za kratší konec provazu. Kladno jsme sice čtyřikrát porazili, ale v play off, která je jinou soutěží a má svoje pravidla, byl soupeř lepší než my.

Nemohla z vašeho pohledu relativně snadná základní část mužstvo ukolébat?
I z minulosti víme, že když týmy občas projdou ohněm, nějakou krizí, tak je to stmelí. Ano, mohlo hrát částečně svou roli i to, že jsme to měli tak jasné. Že ani psychický tlak na výsledek nebyl. Hráči si na něj mohli trochu odvyknout. A když se pak dostali do nekomfortní situace a v sérii s Kladnem najednou prohrávali, mohlo se to projevit. Nicméně, já jsem přesvědčený o tom, že to nejdůležitější se odehrávalo v hlavách. Nepodařilo se přepnout na mód play off.

Tuto větu fanoušci během vyřazovací části slyšeli mnohokrát. Prozraďte, co si pod tím máme představit?
Kladno bylo na postup mnohem více orientované. My jsme se často nechali unést okolními okolnostmi. A trošku jsme ztráceli koncentraci na to, za čím jdeme a co chceme.

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...
Tomáš Plekanec z Kladna (vpravo) diskutuje s rozhodčím během druhého semifinále...

Takže vás Kladno porazilo díky lepší psychologii?
Co jsem viděl na Kladnu, tak klobouk dolů před nimi. Jak byl tým složen - některé hráče znám z minulosti - a jaké měli klapky na očích... Koukali jen jedním směrem, na postup. To se nám nepodařilo. Na hráčích, obecně na našem týmu, bylo často vidět, že má rudé oči. Často jsme se zapojovali do šarvátek, které trošičku odvádí od hry.

Ale šarvátky k hokeji a zejména k play off patří.
Samozřejmě, je to určitý taktický prvek. Ale znovu se bavíme o nastavení hlavy. Hráči musí mít vše pod kontrolou. Dělat to proto, že chtějí. My jsme se dostali do situace, kdy jsme to nekontrolovali.

Série byla hodně emotivní i z důvodů některých sporných výroků rozhodčích.
Hokej jsem hrál. Taky se mi stalo, že se člověk ohnal proto, že cítí křivdu, že šlo o faul, který rozhodčí nepískl. A v hokeji to často bývá tak, že sudí trestají až druhý faul. To není nic nového, taky se mi to stalo. Taky jsem se to učil a učím se to dodneška, zvládat emoce, zvládat stres. Nám se to letos nedařilo udržet pod kontrolou. S hráči se shodujeme, že se neudrželi a dělali zbytečné fauly.

Co nesplnění postupového cíle znamená pro tým, pro hráče?
Z hlediska hráčů to bude mít ekonomický dopad. Všechno bylo nastavené na postup, včetně prémiového řádu. Tím pádem se dá říct - teď to myslím v uvozovkách - že hráči vytrestali sami sebe. V tuto chvíli nedosáhli na prémie. Tím, že všechno bylo kumulováno na postup, se jich to dotklo ekonomicky dost silně. Co se týče klubu, teprve uvidíme. Já vždy počítám s horšími variantami, takže s tím, že náš rozpočet pro příští sezonu bude o něco nižší. A podle toho budeme postupovat.

Fotogalerie

Zůstane cílem pro další ročník znovu boj o postup?
I když je mi to občas vyčítáno, tak si myslím, že pokud jsme v Dukle Jihlava, neměli bychom se chovat alibisticky. To platí i obecně v životě. Uvidíme, jak to dopadne. Nicméně, budeme se snažit sestavit tým co nejsilnější, abychom se mohli o návrat do extraligy znovu rvát. Nebudu se za nic schovávat: říkat, že pokud se podaří, budeme mít štěstíčko a podobně. Ne, budeme na tom pracovat dál. Abych si svůj cíl snižoval jen proto, aby mi náhodou někdo nevyčítal, že jsem ho nesplnil, to není můj šálek kávy.

Často se mluvilo o tom, že Dukla měla letos silný tým. Přesto: trenér Vlk si bezprostředně po sezoně stěžoval, že mu některé typy hráčů chyběly.
Co se týče herní kvality, měli jsme asi nejlepší tým za poslední roky.
Paradoxně jsme dosáhli horších výsledků než s těmi méně kvalitními týmy. Netajím se tím, že se nám charakterově nepodařilo nahradit hráče, jako jsou Hubáček a Dobrovolný. I když nikdo nemládneme, hráči jdou věkem výkonnostně dolů, Hubáček byl ochoten padnout do střely prvně hlavou, pak teprve chrániči. Dobras byl úžasný a velmi platný v kabině.

Už s předstihem, na konci kalendářního roku, jste trenérům prodloužil smlouvy. Neuvažoval jste o případné změně? Přeci jen, říká se, že nové koště dobře mete...
V době, kdy jsme jednali o nových smlouvách, jsem tohle všechno bral v potaz. Zvažoval jsem, jestli změnu na trenérském postu udělat, nebo ne. Nakonec jsem na základě toho, jak tým šlapal, jaké měl výsledky, došel k názoru, že nedošlo k opotřebování. Samozřejmě je běžné, že ve firmách lidé na manažerských postech rotují. Právě z důvodu, aby přišel někdo nový, přinesl impulz, něco nového. Ale jsem přesvědčený, že takový čas u nás ještě nenadešel. Že je to v pořádku. A proto jsem s trenéry podepsal nové smlouvy.

Jihlava bojuje i pokutami za chování fanoušků

Objevil se nám tady takový nešvar: časté pokuty za nesportovní chování fanoušků, vhazování předmětů na led. Klub za něj platí nemalé částky. Parafrází jedné z oblíbených hlášek filmového hitu Pelíšky by mohlo vedení hokejového klubu Dukla Jihlava reagovat na situaci, kdy byl klub během letošního prvoligového play off opakovaně trestán od disciplinární komise.

„Chápu emoce. Chápu, že se to stane. Ale jestliže je to opakovaně a vidím, že můj klub je za to postihován a platí za to pokuty, nechápu, proč se to děje dál,“ podivuje se jednatel Dukly Bedřich Ščerban. „Někdy mi připadá, jako kdyby mezi námi byli fanoušci, kteří mají radost z toho, že klub dostane pokutu. A řekli si: Tak já jim tam hodím ještě další,“ krčí rameny.

Jen za druhé a páté čtvrtfinále proti Litoměřicím a následně druhé semifinále proti Kladnu Dukla bude muset z klubové pokladny zaplatit částku 70 tisíc korun. „Podle mě nás čeká ještě trest za poslední utkání, protože to v zápisu uvedené je,“ zmiňuje Ščerban pátý semifinálový duel.

„Přijde mi, že to někdo udělal fakt naschvál. Před utkáním jsem všude napsal, že s tím absolutně nesouhlasím, že se od toho distancuji, že budeme spolupracovat s policií. A ve dvanácté minutě tam přiletěla další flaška...“ komentuje.

Fanoušci Jihlavy slaví gól proti Litoměřicím.

Fanoušci Jihlavy slaví gól proti Litoměřicím.

Šéf jihlavského klubu se zástupci fanoušků o celé situaci jednal. „Někteří to vnímají tak, že se tím rvou za mančaft. Že tím dělají atmosféru,“ podivuje se Ščerban. „Jestli to berou takhle, tak ať přijdou a řeknou: Dobře, vy jste dostali pokutu, tak my vám tady dáváme těch padesát tisíc. Protože jsme to chtěli udělat a vnímáme to jako hrdinský čin. Tak neseme i důsledky,“ vyzývá jednatel Dukly.

„Ale to oni neudělají. Oni se zase schovají za anonymitu davu a řeknou: My to s klubem myslíme dobře. Já ale nevím, jak to myslí dobře, když je za to klub trestaný,“ zlobí se Ščerban.

„Snažíme se o výchovu fanoušků. Vysvětlovat, že tohle není normální. Nesouhlas s výkonem rozhodčího přeci můžu vyjádřit i jinak než vulgárním pokřikem,“ tvrdí Ščerban. „Uznávám, že může nastat situace, kdy člověk ve zkratu něco udělá. Ale nám se to tady opakuje už několik let. Tomu nerozumím.“

Klub proto zvažuje hned několik systémových opatření. První z nich je posílení kamerového systému. „Byť ho máme dobrý, uvažujeme o jeho vylepšení a vyšších rozlišovacích schopnostech. Aby to bylo lépe postižitelné,“ prozrazuje Ščerban.

Ten zároveň přemýšlí také o tom, že v budoucnu s částkou určenou na případné pokuty bude muset předem kalkulovat v rozpočtu. „Vyleze to až do řádů statisíců za sezonu,“ dodává.

Vedení jihlavského klubu samozřejmě počítá s tím, že při identifikaci konkrétního viníka ze strany policie bude částku vyžadovat po něm. „Není žádné tajemství, že jednu pokutu jsme dostali i za naše zaměstnance,“ připomíná nevhodné chování ledařů v prostorách trestných lavic.

„Tam to bylo nejjednodušší. Jsou to naši zaměstnanci, takže jsme to přenesli na ně,“ vysvětlil. „Je to logické. Stejné jako když je potrestán hráč nebo trenér, tak je to jejich pokuta,“ připomněl, že do peněženky za nevhodné chování během druhého semifinále v Jihlavě musel sáhnout také hlavní trenér Dukly Petr Vlk.

Klub však může být trestán i za prohřešky fanoušků při venkovních utkáních. Jako v případě, kdy během listopadového derby jeden z příznivců Dukly v hostujícím sektoru třebíčské KHNP areny odpálil pyrotechniku.

Autor:

MS v hokeji 2019 na Slovensku

83. ročník mistrovství světa v ledním hokeji proběhne 10. - 25. května 2019 na Slovensku. Zápasy se odehrají na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě a v košické Steel Aréně. Zlato z MS 2018 obhajuje Švédsko, český tým loni prohrál ve čtvrtfinále 2:3 s USA.

Sledujte dnes ONLINE Česko - Švýcarsko od 12:15.

Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkMiloš ŘíhaPatrik Bartošák, Kaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov, Anthony Mantha

Nejčtenější

St. Louis slaví mečbol, San Jose ztratilo zraněné opory včetně Hertla

Joonas Donskoi ze San Jose si poranil rameno.

VIDEO Doslova katastrofický scénář nabral z pohledu hokejistů San Jose nedělní souboj proti St. Louis....

Britové se díky velkému obratu zachránili, vyhrála také Kanada

Velká Británie slaví záchranu v elitní skupině mistrovství světa po vítězství...

VIDEO Velká Británie si zahraje na hokejovém světovém šampionátu i příští rok, Francie sestupuje do nižší...

Program a výsledky MS 2019 v hokeji: Jak dál v bojích o medaile

Michal Řepík (uprostřed v bílém) dává gól během zápasu proti Rakousku.

České hokejisty čeká poslední utkání základní skupiny B mistrovství světa. V úterý 21. května se od...

Voráček: Že jsme s Frolíkem vyrovnali Reichla? Hezký, ale nepodstatný

Český kapitán Jakub Voráček (v popředí) slaví se svými spoluhráči gól národního...

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Hokejisté Jakub Voráček a Michael Frolík pravidelně bodují a díky tomu se stali po dlouhých...

Česko - Rakousko 8:0. Přesvědčivý výkon a pátá výhra na mistrovství

Dominik Simon se raduje se spoluhráči z gólu, který vstřelil Rakousku.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Hokejová reprezentace slaví na mistrovství světa páté vítězství ze šesti odehraných zápasů. Tým...

Další z rubriky

Do první hokejové ligy se vrací předkolo play off a finálová série

Jihlavský Aleš Jergl (vpravo) cloní před českobudějovickou bránou

První hokejová liga se bude hrát v sezoně 2019/20 novým systémem. Soutěž, do níž vstoupí 16 týmů,...

Manažerská posila: Jihlava je jako Bohemka. Taky rodinný klub

Generální manažer a majitel plzeňského klubu Martin Straka (vlevo) a ředitel...

Poslední roky byl jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban ve vedení klubu v podstatě sám, od...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz