Bednařík nabízel, že skončí. Teď už Budějovice chystá na další sezonu

Stanislav Bednařík (vlevo) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

28 2016
Hokejistům českobudějovického Motoru před týdnem skončila sezona. V semifinále první ligy nestačili na Slavii. Co teď klub čeká dál? I na to odpovídá ve velkém rozhovoru generální manažer Stanislav Bednařík.

Neúspěch. Chtěli se podívat minimálně do baráže o extraligu, ale skončili v semifinále play-off se Slavií. Hokejisté českobudějovického Motoru tak budou následující sezonu znovu hrát první ligu.

„Jsem součástí týmu, proto jsem navrhl, že podám demisi na funkci generálního manažera,“ říká Stanislav Bednařík. Jeho kolegové ve vedení byli ovšem proti, i proto už teď Bednařík zase přemýšlí nad další prvoligovou sezonou.

Proč vás demise vůbec napadla?
Osobně jsem si v roce 2013 dal tříleté období, ve kterém jsem chtěl, aby tým postoupil do extraligy. Když to zrekapituluji, tak na konci tříletého cyklu vidím i další, nejenom sportovní neúspěchy a nedostatky s tím, že teď už se zase musíme vydat dál. A pochybuji o své práci jako každý jiný, proto jsem nabídl rezignaci. Budu ale pokračovat a nyní intenzivně pracujeme na změnách ve sportovním úseku klubu.

Měl jste v hlavě třeba i vašeho případného nástupce?
To ne. Jen jsem měl v hlavě svou demisi.

Zmínil jste sportovní úsek, tam zapadá například i hledání nového trenéra?
Ano, ale zatím bych nechtěl být konkrétní. Pořád se vedou různá jednání a také ještě neskončila hokejová sezona. Proto nemůžu ani naznačovat.

S tím souvisí otázka na jeho asistenta, zůstane v této funkci Radek Bělohlav, nebo Martin Štrba?
To všechno je otázka komplexního řešení v rámci změn ve sportovním úseku. Ale v tuto chvíli by bylo předčasné popisovat, kdo kde bude působit.

KONEC SEZONY, PŘÍŠTĚ AHOJ! Budějovičtí hokejisté se po konci sezony loučí s...

KONEC SEZONY, PŘÍŠTĚ AHOJ! Budějovičtí hokejisté se po konci sezony loučí s fanoušky na slávistickém stadionu v Edenu.

A prozradíte zatím alespoň jména hráčů, kteří budou v Motoru pokračovat?
Také ne. Ale velice intenzivně teď na tom pracujeme. Pořád platí, že osmdesáti procentům hráčů končí smlouva nebo má klub opce na prodloužení smlouvy. Opce vyprší poslední den v březnu, smlouvy pak v dubnu, takže u hráčů s končícími smlouvami máme pořád spoustu času na rozmýšlení. První pohovory s hráči máme naplánované na úterý.

Existuje přeci jen nějaké jméno, které byste v Motoru rádi v příští sezoně viděli?
Kádr, který jsme postavili před touto sezonou, jsme nepostavili špatně. Po bitvě je každý generál a někdo říká, že nám chyběl ten nebo onen typ hráče, málo široký kádr a tak dále. Může to být pravda. Složení kádru a jeho šíři limituje náš rozpočet, na poměry první ligy je špičkový, ale na poměry první ligy jsme měli i špičkový kádr. O tom, jak výrazná změna v kádru nastane, nebo nenastane, rozhodnou nejbližší dny.

Mají hokejisté zájem hrát v Budějovicích?
Ano, celá řada hráčů se nám prostřednictvím svých agentů nabízí, ale nevidím mezi nimi nikoho, kdo by o třídu převyšoval naše současné kluky. O příchodu mnoha hráčů se jednalo už v průběhu sezony, někteří přišli, někteří ne. Teď už asi můžeme říci o některých rozjednaných obráncích v průběhu sezony, byli jsme v kontaktu s Peterem Mikušem, delší dobu jsme jednali se Sabahudinem Kovačevičem, ale Graz nám ho neuvolnil. Pak ke konci přestupního období v rámci posílení obrany jsme se zajímali o Martina Mazance, Havířov ho také nepustil. A do poslední chvíle jsme čekali na obránce Vladimíra Rýgla z Chomutova, ale Mladá Boleslav se rozhodla pár dní před skončením přestupního termínu, že si ho ponechá na hostování do konce sezony.

Přeci jen už má vedení klubu představu, jak by mohl kádr na příští sezonu vypadat?
Ano, ale chceme pokračovat v tom, co jsme praktikovali i v minulosti, že své velice významné slovo bude mít při sestavování mužstva trenér a případně sportovní manažer. Chci tím říci, že nového trenéra nechceme postavit před hotovou věc se slovy: Tady máš kádr a s ním musíš postoupit.

Bude mít nový kouč možnost si do týmu třeba přivést také své favority?
Určitě ano. Každý z užšího vedení týmu má kdykoliv možnost přijít s návrhem na doplnění hráčského kádru. Pokud se na jméně shodneme, hledáme zdroje financování. Takhle to v Motoru funguje standardně.

Když se vrátíme k uplynulé sezoně, kterou k jejímu konci zasáhla hodně zranění, často se mezi fanoušky právě výpadky hráčů diskutovaly. Myslíte si, že se opravdu dalo zraněním předejít?
Můj osobní názor je, že částečně ano. Myslím si, že náš tým nebyl dobře kondičně připravený, proto k tomu došlo. A protože občas čtu diskusní fórum na našem webu, dočetl jsem se, že mnoho diskutérů z toho viní kondičního trenéra Františka Bombice. Tady se ho ale musím zastat.

Choreografie českobudějovických fanoušků v prvním duelu se Slavií.

Choreografie českobudějovických fanoušků v prvním duelu se Slavií.

Nemůže za to?
Plnou odpovědnost za tréninkový proces má v našem klubu první trenér a sportovní ředitel. Kondiční trenér je jejich podřízený. Například na začátku prosince za mnou přišel František Bombic s tím, že je potřeba s týmem kondičně něco udělat, protože výkonnostní křivka padá. Já i ostatní členové vedení jsme byli s jeho iniciativou spokojení, podpořili jsme ji, protože jsme stav našich hráčů viděli stejně. S návrhem na dotrénování týmu seznámil Petra Rosola, ale ten prostě nechtěl, věřil svým metodám a postupům.

Takže to byla chyba trenéra Rosola?
Samozřejmě i on pracoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a chtěl dál vyhrávat. Je to člověk, který chce hodně vyhrávat, ale podle mého soudu, cesta, kterou se vydal k cíli, moc šťastná nebyla. Jsem přesvědčený, že právě v prosinci byl čas s týmem něco po kondiční stránce udělat. A na vysvětlenou, nemluvíme tu o tom, že by naši hráči neměli kondici, mají vysokou trénovanost, ale pár procent jim k té optimální hranici chybělo. Tým, který chce myslet na postup z první ligy musí být nadprůměrně kondičně připraven, protože jeho sezona je velice dlouhá a vrchol je až na jejím konci v baráži. A v takovém stavu náš tým nebyl.

Zůstane František Bombic dál kondičním trenérem?
Zase se to bude odvíjet od toho, kdo bude prvním trenérem. S ním budeme diskutovat o tom, jestli ostatní posty vyřešíme klukama z našeho klubu, nebo jestli bude chtít někoho jiného.

V jednom z rozhovorů jste se zmiňoval i o rozpočtu na další sezonu a podpoře od města, které vám přispívá necelými sedmi miliony včetně mládeže. Přáli byste si ale víc. Už jste o možném navýšení na radnici jednali?
V „nulté“ a v následující sezoně se vztahy s radnicí vyvíjely velice pozitivně. Od té doby stojíme na místě a já jsem věřil, že se zase posuneme, což se nestalo. Budeme dál přesvědčovat radní i zastupitele, že hokej má své místo v Budějovicích, že je prospěšný pro občany a že potřebujeme, aby nám město více pomohlo. Potřebujeme mít startovní čáru na stejné úrovni, jako ji mají v Chomutově, Olomouci, Kladně, Zlíně, Mladé Boleslavi či Hradci Králové.

Davidu Hruškovi (vpravo) ze Slavie odolává českobudějovický Ján Mucha.
Momentka z duelu České Budějovice - Slavia.

Když se ale na to podíváte z pozice občana, kterého třeba hokej až tak nezajímá, mají podle vás města z veřejných peněz dotovat soukromé sportovní kluby?
Široká otázka. Pokud se jako rodič rozhodnu, že dám své dítě na hokej, a to je drahý sport, tak musím počítat s tím, že do toho budu hodně investovat a město mi nemůže nést veškeré náklady. Druhá věc je ta, že pokud v jiných městech jde z obecních rozpočtů uvolňovat vyšší částky na hokej, tak bych chtěl, aby to šlo také v Budějovicích. Když žádný z klubů nedostane ani korunu, ani já ji chtít nebudu. Ale to se pak můžeme podobně ptát, jestli potřebujeme například divadlo? Já říkám, že potřebujeme. Divadlo i profesionální hokej je zábava pro obyvatele města.

K vaší vysněné částce okolo dvaceti milionů je pořád ještě hodně daleko, že?
Neřekl bych, že je to přímo vysněná suma. Ale tak to funguje v jiných městech a nám by tyto peníze hodně pomohly, byť i teď fungujeme bez nich. Ovšem ve skromnějších podmínkách, a proto máme i jiné možnosti třeba při skládání hráčského kádru. Bez finanční podpory města se do extraligy těžko dostaneme. A skvělí budějovičtí fanoušci si extraligu zaslouží.

Argumentujete na radnici i tím, že Motor se za ty tři roky stal značkou, která dělá městu reklamu?
Značka Motor je ve městě vidět prakticky všude a stala se významným fenoménem. Vždyť na utkání v letošní sezoně chodilo v průměru pět a půl tisíce fanoušků!

Autor:

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani...

Kritizoval bandu blbců, Rusy i Hertla. A v 85 letech expert pokračuje

EXTRAVAGANTNÍ IKONA. Populární hokejový analytik Don Cherry je známý svými...

Ta zpráva poslední dny v zámoří rezonovala možná ještě víc než hráčské rošády v NHL. A nešlo v ní o...

Kleknu, odrazím se a nic. Když extraligový objev mění led za kolečka

Gólman Dominik Frodl během přípravy na sezonu.

Jako brankářský nováček okouzlil hokejovou extraligu. A v nové sezoně bude chtít Dominik Frodl...

Jágr popichuje Cháru: Máš štěstí, že jsem podepsal v Kladně

Jaromír Jágr (vpravo) si zahrál se Zdeno Chárou v roce 2013

Víte, kdo bude v novém ročníku hokejové NHL nejstarším hráčem? Odpověď je Zdeno Chára. Slovenský...

Spartu posílí Polášek. Máme silnou obranu, těší manažera Hlinku

Adam Polášek a Jaroslav Hlinka

Další nadstandardní posilu hlásí hokejová Sparta. Tradiční klub, který chce konečně vybřednout z...

Další z rubriky

V Budějovicích nebudu mít nic jistého, říká brankářská posila Klouček

Milan Klouček v brance Pardubic zasahuje

Předloni to vypadalo, že se stane pardubickou oporou. Brankář Milan Klouček tehdy, v říjnu 2017,...

Kariéru jsem si podělal, s trénováním přišla druhá šance, říká Dršata

Jan Dršata

Jan Dršata Kdysi snil o tom, že z něj jednou bude super hokejový brankář, jenže přišlo zhruba tříleté období,...

Hokejové České Budějovice testují útočníka Havla a beka Lytvynova

Václav Prospal na tréninku hokejistů Českých Budějovic.

Budeš chtít hrát? Tak se budeš muset nejen na trénincích hodně snažit a ukázat, že na to doopravdy...

Najdete na iDNES.cz