Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Litvínovský ředitel: Nechtěl jsem trenéra, který chodí domů už v poledne

  17:58
Léta stál na lavičce, teď se posadí za kancelářský stůl a pokusí se v extralize vyladit do krásy hokejový Litvínov. Čím? „Věřím, že se nám podaří nastavit pracovní prostředí a trochu větší disciplínu,“ oznámil Pavel Hynek, nový sportovní ředitel Vervy. Poslední dva roky dělal asistenta v Soči v KHL, stejnou roli zastával i v Litvínově na začátku tisíciletí. Teď je zpátky a jeho prvním krokem bylo angažování slovenského trenéra Vladimíra Országha.

Pavel Hynek, nový sportovní ředitel hokejového Litvínova. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Proč jste kývl Litvínovu?

Po sezoně vedení litvínovského hokeje dělalo konkurz na trenéra i manažera. Zrovna jsem byl doma z Ruska, měli jsme 14 dní volno před závěrečným kempem. Oslovili mě, jestli bych nepřišel na mítink na pozici trenéra. V průběhu jednání se to otočilo na post manažera a při třetí schůzce jsme se dohodli.

Trenéřina vás už nelákala?
Nešlo o rozhodnutí ze dne na den, o téhle pozici jsem přemýšlel deset let. V některých klubech se začala spojovat funkce sportovního manažera a trenéra. Já měl možnost tohle okusit jednou v kariéře. V Ústí ve druhé nejvyšší soutěži. Sporťákem byl Honza Jandera, bohužel měl tragickou nehodu a po něm jsem si začal dělat smlouvy s hráči sám. David Šaffer jako generální manažer je jen podepisoval, měl konečné slovo a hlídal peníze. Láká mě možnost postavit si tým sám, vybrat si hráče. Když přišla nabídka posunout se do managementu, tak převážila ty trenérské.

Nebude vám led chybět?
Pořád chci být blízko u něj. Poslední dva roky v Rusku mě obrovsky okysličily a nabily energií. Když mluvím sám se sebou, říkám si, že ty ohromné zkušenosti a nové podněty z KHL chci zúročit. Jsem sám zvědavý, jak mi led bude chybět, jestli mě ruce budou svrbět.

Trenéři většinou nemají rádi návštěvy funkcionářů v kabině, teď jste právě na té druhé straně.
Já měl v extraligových týmech většinou štěstí na nadřízené, ať sporťáky, generální manažery a dobré majitele. Pro hráče a trenéry bych měl být jako podpůrný servis, být tam pro ně. Ne chodit do kabiny a říkat jim, jak to mají hrát. Od toho jsou hlavní trenér a asistenti. Ale určitě s nimi chci úzce spolupracovat.

16 let

uplynulo od doby, kdy Hynek trénoval v Litvínově

Bylo pro vás tedy důležité, že trenéra si přivedete už vy?
Ano, pro mě to bylo zásadní pro rozhodnutí, zda v Litvínově pracovat. Někde jsou sportovní manažeři spíš sekretáři oddílů, ale já chtěl o sportu rozhodovat. Vybrat si trenéry, hráče, dělat smlouvy. Bez toho bych do nového angažmá nešel.

Kdo má poslední slovo o kádru?
Nechtěl bych podepisovat ani vyhazovat hráče bez trenérů. Jsme v úzkém propojení. S agenty řeším smlouvy já, nade mnou je představenstvo klubu, které je musí schválit. A od vedení mám mantinely, kde se můžu pohybovat.

Zůstane Vladimír Országh u slovenské reprezentace?
Jak vznikla situace s koronavirem, reprezentační trenéři zrušili smlouvy, protože mistrovství světa nebude. Předpokládám, že Vlado bude pracovat jen v klubu.

Proč jste vybral jeho?
Jedno jméno jsem nosil v hlavě, než jsem byl jmenovaný do funkce. Ale věděl jsem, že na něj nedosáhnu, že chce dál působit venku. Vlada jsem pak měl jako kandidáta číslo 1. Moje filozofie byla, že Litvínov neposune dál jeden člověk. Můžou přivést jednoho super manažera nebo jednoho super trenéra ověnčeného medailemi, ale pořád mi vycházelo, že to nestačí. Že je potřeba postavit zkušený a silný realizační tým. Hledal jsem trenéra, který bude hokej snídat, obědvat a večeřet. Tohle je moje dlouholetá oblíbená fráze. Trenéra, který bude pracovat před ledem, na ledě, rozvíjet hráče individuálně po tréninku. A hokej řešit celý den. Nechtěl jsem zkušené rutinéry, kteří jsou zvyklí chodit ve dvanáct domů. Ze všech mi nejlíp vyšel Vlado.

V čem?
Jeho práci jsem sledoval a vnímal dlouhodobě, už od roku 2008, kdy začínal v Banské Bystrici. Posouvá se. Vidím za ním i výsledky. Nemyslím to, že vyhraje ligu. Ale hlavně, že v poměrech Bystrice dokázali dát dohromady dobré mužstvo a posouvat hráče výš. Ať už do západních lig, nebo do KHL. Pak jsem vnímal i jeho práci v KHL, kde měl ve Slovanu Bratislava špatné mužstvo, těžkou sezonu, složité podmínky bez peněz, přesto tým bojoval do konce, byl pozitivní, drželi morálku. Kdykoli jsem pracoval s hráči, co Vladovi prošli pod rukama, měl jsem na něj vždy pozitivní odezvu. A když jsme se potkávali v KHL, párkrát jsme spolu mluvili.

Takže jaké je jeho největší plus?
Nemám rád, jak se říká mladý progresivní trenér, na to jsem alergický. Tady je každý mladý progresivní, ale nikdo nic nevyhrál. Když vyhraje Filip Pešán nebo Václav Varaďa, řeknu klobouk dolů. Takže Vlada vnímám jako trenéra, který na sobě strašně pracuje. Do plánů pro Litvínov mi zapadal. Oslovil jsem ho, a když jsme se bavili o hokeji, o hráčích, o nastavení organizace, měl jsem z toho výborný pocit. Jeho myšlenkové pochody a názory mě utvrdily v tom, že to je správná volba.

Bude jedním z asistentů Václav Sýkora? A angažujete kondičního trenéra, kterého loni zastoupila firma Andrle Sport?
Asistenty řešíme, na přelomu týdne zveřejníme celý realizační tým, až bude podepsáno. Budeme to s Vladem dotahovat. Určitě zůstane Zdeněk Orct jako trenér brankářů. Má platnou smlouvu, a i kdyby ji neměl, stáli jsme o to, aby tady působil dál. Je špičkou v oboru, je to domácí kluk. Kondičního trenéra budeme mít.

Atmosféra v kabině je rodinná, ale volá se po větší profesionalitě. Budete se i o to snažit?
Očekávám od realizačního týmu, vlastně od nás všech kolem mužstva, že se prostředí nastaví pracovně. Čímž nechci, aby to vyznělo, že se tady předtím nepracovalo. Zařekl jsem se hodnotit, co se odehrávalo poslední sezony, to není kolegiální.

Litvínov často sází na domácí trenéry i funkcionáře, nebudete to tedy mít těžší s prosazením své vize v kabině?
I Litvínov, jako každý klub od západu na východ, má historická specifika, která jdou z generace na generaci. Kdekoli jste, můžou se na vás dívat, že berete práci domácím. Ale vy prostě chcete všude odvést sto padesát procent, být úspěšní. Dělit, že je někdo domácí a někdo přespolní, mi přijde jako přežitek. Podívejte na hokejovou mapu. Za posledních deset let, kolik týmů má aspoň pět sedm domácích hráčů, kteří mužstvo táhnou? To si drží dneska Zlín, ale i on je má posbírané z regionu. Pohyb hráčů je obrovský. U některých mi pomalu přijde, že ani nevědí, za který klub hrají. Vystřídají tři týmy za sezonu, nebo jsou každý rok jinde. Všude chtějí mít jádro ze svých domácích hráčů, na ně nabalovat ty dobré příchozí nebo cizince. Ale za posledních patnáct let jsem zažil jen jednou, za Zbyňka Kusého v Pardubicích, že první lajna byla domácí – Koukalové, Kolářové. Druhou tvořili kvalitní cizinci Bartek, Somík, do třetí se drala střední generace, pak tam byli tři čtyři mladí, které máte jednou za čas, ne každý rok. Mužstvo je živý organismus, hráči přicházejí a odcházejí a tým se vyvíjí.

Pavel Hynek

V extralize má za sebou úspěšnou trenérskou kariéru, je trojnásobným českým šampionem. Působil i u mládežnických reprezentačních výběrů. V Litvínově se objevil v sezonách 2002/2003 a 2003/2004 jako asistent Františka Výborného. Naposledy působil v ruské KHL v roli asistenta trenéra v Soči.

Jak bude vypadat ten litvínovský?Podepsáno je jedenáct hráčů. Někomu končí smlouvy, s někým se prodlouží, s někým se rozloučíme. Uvidíme, jaké možnosti budou na trhu. Roli sehraje i to, jak to bude dál s ligou, zda bude sestupová. Za několik týdnů budeme vědět, kam to bude směřovat, což může do skladby kádru hodně promluvit.

Ale top hráči na trhu dlouho nezůstanou a vy nemůžete čekat.
Top hráči na trhu nebyli ani v listopadu nebo v prosinci, ti nám neutekli, protože už byli rozebraní před půl rokem, smlouvy měli v šuplíku. Zaregistroval jsem dvě jména, o kterých jsem uvažoval, ale když jsem volal manažerům, řekli mi, že jsem se měl ozvat před čtrnácti dny. Řešíme to každý den s agenty. Za normálních okolností, kdybych nastoupil jako manažer a zjistil, že mám jedenáct hráčů, tak bych se z toho asi hroutil. Ale ve chvíli, kdy se v celém světě řeší mnohem důležitější věci, to tak horké není. Je to také o finančních možnostech. Některé kluby ohlásily už úplně drastická opatření, aby vůbec přežily. Všichni si budeme muset uvědomit, že minimálně příští rok bude těžký ve všech směrech. Tým určitě dozná nějakých změn.

A co cizinci?
Pracujeme s variantou s cizinci i bez nich, ale věřím, že do startu extraligy se hranice otevřou. Nedovedu si představit omezení, že by nemohli přijet do Česka. Profesionální hokejista je stejně OSVČ jako jiné profese; stavebnictví stojí z poloviny na importech, takže kdyby nemohli přijet dělníci, nestaví se.

Zůstanou matadoři Viktor Hübl s Františkem Lukešem?
Budeme to řešit s trenéry, s kluky budeme jednat. Ted předbíháme. První dva týdny jsme skládali realizační tým, teď mapujeme všechny varianty na hráčském trhu.

Budete mít silnou první lajnu?
Uvidíme podle situace na trhu. Některé kluby třeba nebudou moct ty hráče držet, ale na to nespoléháme. Ono to není jen o první řadě. Každý chce mít rozdílové hráče, ale třeba se dostaneme do stavu, že budeme mít dvě druhé lajny. Kdo jsou ti rozdíloví hráči? Pro mě je to třeba Gulaš s Mertlem v Plzni, ti dokážou doopravdy udělat ten rozdíl. Někdy ho udělá brankář. A hráčů, které bych dal do škatulky rozdílový, je doopravdy málo. Důležitý je tým, třetí i čtvrtá lajna. Na trhu momentálně nejsou Gulašové, ale vidím tam spoustu možností. Když budeme mít vyrovnané pětky, které budou pracovat a hrát v systému, tak proč ne? Třeba tvář bude taková, že to bude bruslivé bojovné mužstvo. Uvidíme, to nechám na trenérech. Každý před sezonou říká, že by chtěl hrát atraktivně pro diváky, ale pak třikrát prohrají a od 5. kola hrají zákopovou válku.

Jak vzpomínáte na své první působení v Litvínově?
Je to strašně let, to jsem byl ještě mladý nadějný, dělal jsem asistenta Františku Výbornému spolu s Jardou Hüblem. Ze sezony 2003/04 už tady skoro nikdo nezůstal. Jen Michal Trávníček a Viki Hübl; před ním klobouk dolů, do jakého věku dokáže hrát a ještě tady plnit toho rozdílového hráče. On je jeden z těch, co Litvínov pomohl zachránit. Na tuhle moji etapu vzpomínám vždy jednou za rok, když se sejdeme s Jardou Hüblem s rodinami u večeře. Jenže to se bavíme půl hodiny o hokeji, pak už spíš o dětech a vnoučatech. Když se Jarda dozvěděl, že jsem podepsal v Litvínově, hned mi volal a začínal slovem mladej. Když jsem tady byl před těmi šestnácti lety, tak mi suploval vojnu.

Dostal se vám už tehdy Litvínov pod kůži?
Určitě. Tady se mi vybaví ta historie, která je velká a bohatá.

Co vám daly dva roky v Soči?
Strašně jsem si to užíval, hlavně ten první rok. Pro mě to byla obrovská trenérská i životní zkušenost. Je to nejlepší liga v Evropě, i když je tam velký rozdíl mezi jednotlivými týmy. Někde je půlka nároďáku, na druhém konci tabulky hrají s mladými. Náročnost soutěže je daná zhuštěným programem, létáním, celým tím režimem. Musíte to zažít, abyste pochopili, co všechno to obnáší. Třeba objem a kvalita tréninku jsou tam na mnohem vyšší úrovni než tady, měl jsem možnost vidět, jak trénují všechny týmy. Pro mě to bylo splnění snu.

Hokejová extraliga 2021-22

Základní část skončí 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

Bodování

34

Filip Chlapík

Sparta

34

Erik Thorell

Sparta

32

Lukáš Pech

Č. Buděj.

Góly

17

Robert Říčka

Pardubice

16

Filip Chlapík

Sparta

15

Ludwig Blomstrand

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 28 19 2 4 3 90:52 65
2. Hr. Králové 28 16 6 1 5 91:59 61
3. Pardubice 27 13 5 3 6 87:66 52
4. Plzeň 29 14 2 4 9 92:80 50
5. Ml. Boleslav 28 12 3 2 11 63:65 44
6. Sparta 28 10 4 4 10 101:87 42
7. Kometa 28 10 5 2 11 81:79 42
8. Vítkovice 28 11 3 3 11 60:70 42
9. Olomouc 27 10 4 1 12 63:75 39
10. Č. Budějovice 27 11 1 3 12 77:78 38
11. Litvínov 28 11 1 3 13 79:85 38
12. Liberec 27 9 2 5 11 61:76 36
13. K. Vary 28 10 1 3 14 82:80 35
14. Kladno 27 5 3 3 16 66:98 24
15. Zlín 28 3 2 3 20 51:94 16
  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Zlín dal šest gólů Spartě, Pardubice zase Třinci. Derby patří Plzni

Hlavní tahák pátečního programu 29. kola extraligy obstarali hokejisté Pardubic a Třince. Dynamo zůstává jediným...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Sparta nadělovala, Kometa přetlačila Olomouc. Slaví i Třinec a Hradec

Sparta se rychle oklepala z páteční porážky se Zlínem. Na první trefu do kladenské branky si v utkání třicátého kola...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dcera je budoucí olympijská naděje, prozradil hokejový trenér Pešán

Ač působí klidně, uvnitř je natěšený i krapet nervózní. Olympijské hry v Pekingu, kde povede české hokejisty za...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Rekonvalescent Kovář: Trenéři věří, že bych se mohl vrátit ještě silnější

Hokejový brankář Jakub Kovář pracuje na návratu po zranění. Stojí o něj pět českých klubů, ale České Budějovice, odkud...

Machovský s nulou a Jágrem na zádech. Nebylo lehké ho zvednout, vyprávěl

Vynuloval domácí Kladno a ještě mu vlezl na záda Jaromír Jágr. Hokejový brankář Matěj Machovský ve svém druhém...

Sparta nadělovala, Kometa přetlačila Olomouc. Slaví i Třinec a Hradec

Sparta se rychle oklepala z páteční porážky se Zlínem. Na první trefu do kladenské branky si v utkání třicátého kola...

Hlinka, slzy a obavy. Patřím sem, říká Růžička o návratu do Litvínova

Premium Máma pošťačka. Táta horník. Bráchu tolik sport nebral. Zkrátka nic moc předpoklady, aby se z vás doma stala jedna z...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...