Martin Vyrůbalík (vlevo) z Olomouce stíhá a Matěje Chalupu z Hradce Králové. | foto: ČTK

Popáté bez bodu. Hokejisty Olomouce čeká hledání cesty z krize

• 1
Zatímco hokejový brankář Lukeš nepustil včera ani jeden gól, Lukáš čtyři. Hradec Králové – Olomouc 4:0. Hanáci po covidové pauze těžko popadají dech. Prohráli všechny čtyři zápasy a bez bodu zůstali už popáté v řadě.

Celkem mají dvě výhry, šest porážek. Navíc ten los. Až na Zlín narazili v extralize na samé těžší váhy – Liberec, Třinec a teď Hradec. A zítra přivítají Plzeň, pak Spartu...

„Musíme to napravit,“ burcuje jeden z koučů a majitel klubu Jan Tomajko. Jestli kohouti nezaberou, hrozí propad na dno tabulky. Zatím jsou jedenáctí a určitě nelitují, že kvůli covidu se letos z extraligy výjimečně nesestupuje.

Možná i proto nemuseli v létě horečně lepit díry po odchodech opor Jaroměřského, Irgla či Musila.

Jediný cíl je však pro všechny týmy logicky play off.

Jenže od čeho se vlastně odpíchnout? V útoku chybí kupa zraněných, proti Mountfieldu nesložila Mora ani čtyři kompletní lajny, nastoupila jen s deseti útočníky, přičemž mladík Mácha jako desátý pobyl na ledě pouze minimálně.

Trenér Zdeněk Moták na střídačce v akorátním červeném svetru s límečkem bílé košile bezradně lomcoval rukama. Však taky nedávno připustil, že světlo na konci tunelu ještě nevidí.

Ani v neděli se nezablýsklo na lepší časy, i když v první třetině díky brankáři Janu Lukášovi, který pochytal devatenáct střel, držela Olomouc bezbrankový stav.

Filip Hronek (uprostřed) z Hradce Králové vyváží puk, brání ho Tomáš Čachotský...

A to ještě útočník Lukáš Kucsera neproměnil ve čtvrté minutě trestné střílení po faulu Růžičky; hradecký Štěpán Lukeš se na čáře roztáhl a puk nebylo kam zasunout.

Chvilku poté tvrdě pálil Jergl, strážce olomoucké branky Lukáš se však překvapit nenechal. Jeho protějšek Lukeš byl v permanenci o pár minut později, kdy hráli hosté přesilovku. Tomeček a Čachotský ale v dobrých pozicích neuspěli.

Tomeček měl možnost k nápravě hned zkraje druhého dějství při další početní výhodě, jenže i v tomto minisouboji byl úspěšnější Lukeš. V polovině 24. minuty obdržela dvouminutový trest hráčská lavice hostů a nesportovní chování přišlo Olomouc draho. V přesilovce prostřelil Filip Pavlík Lukáše, když dokonale využil chvíle, kdy olomouckému gólmanovi projelo ve výhledu několik hráčů.

Oba týmy pak nevyužily dvojnásobnou přesilovku: domácí ji hráli 26 sekund, hosté přes minutu a půl. Ve 42. minutě domácí zvýšili náskok. Nejdříve ještě Smoleňák po Růžičkově přihrávce neuspěl, ale vzápětí si role vyměnili a syn hlavního kouče Mountfieldu upravil zblízka na 2:0.

„Dvě třetiny se nám dařilo Hradec nepustit do náskoku a myslím si, že během těch dvou třetin jsme hráli v obraně dobře, ale rozhodl soupeřův druhý gól, po kterém už náš výkon nebyl tak dobrý,“ přemítal Tomajko. „Naše nevyužitá dlouhá přesilovka pět na tři je také jedním z důvodů, proč jsme nebodovali.“

V čase 47:21 po závaru před olomouckou brankou zvýšil na tříbrankový rozdíl prvním gólem v sezoně Koukal. V 56. minutě se ještě ranou z pravého kruhu trefil podruhé Filip Pavlík. Lukeš vzápětí uhájil čisté konto i při další Kucserově šanci.