Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

NHL čekala, ale přišla smrt. Od zranění hokejisty Čajky uplynulo dvacet let

  10:53
Mohl to být úplně všední zápas, chybělo jen 122 vteřin. Pak přišla chvíle, která změnila hokejová pravidla a hlavně se stala osudnou hráči, jehož kariéra slibovala hodně. Dnes je to 20 let od tragické chvíle, kdy na košickém zimním stadionu zlínský obránce a reprezentant Luděk Čajka dvě minuty před koncem zápasu dojížděl v souboji s Antonem Bartanusem puk.

Smrt Luďka Čajky změnila hokejová pravidla | foto: MF DNES

Čajka najel do rýhy na ledě, narazil hlavou do mantinelu, poranil si první a druhý krční obratel a poškodil míchu.

Za 40 dní zemřel. Bylo mu 26 let.

Luděk Čajka


* 3. 11. 1963 – 14. 2. 1990

Pravý obránce odehrál v lize 297 zápasů, od roku 1983 až do smrti v Gottwaldově (dnešní Zlín), kde byl i kapitánem, jen 1985 – 1987 na vojně v Dukle Jihlava. Za reprezentaci odehrál 58 duelů.

Co se vlastně stalo? "Byla to zcela obvyklá situace. Mezi Čajkou a Bartanusem nebyl žádný bezprostřední kontakt. Osobně vylučuji přímé zavinění!" říkal pro tehdejší Mladou frontu hlavní rozhodčí utkání Dušan Skačáni.

Na vině byla určitě nerovnost ledu. Možná i únava, kdo ví – Čajkovi nejbližší vzpomínali, že ten zápas takřka nestřídal, měl za sebou navíc reprezentační turnaj. Rozhodně pak za to mohlo tehdejší pravidlo o zakázaném uvolnění: aby jej sudí odpískal, musel se hráč bránícího týmu dotknout puku jako první.

Proto Čajka dojížděl kotouč, neměl ve zvyku nic vypouštět. A pak... "Ještě na Silvestra jsme jeli k nám na chatu, bylo to spontánní a veselé," líčil jeho spoluhráč a kamarád Rostislav Vlach. "Po pěti dnech se všechno změnilo."

Diváci Československé televize vše viděli tentýž večer na obrazovce, Čajkova žena zrovna poslouchala pořad S mikrofonem za hokejem. "Ta slova na mě doléhala zdálky. Jako by v tu chvíli mluvili o někom cizím," vzpomíná vdova Renata.

Změny po tragédiích

5. ledna 1990
Úraz zlínského obránce Luďka Čajky (zemřel 14. února) přiměl IIHF ke změně pravidla o zakázaném uvolnění. V Evropě se píská, když přejde puk brankovou čáru. Bránící hráč se ho od té doby nemusí dotknout.


16. března 2002
Tečovaná střela trefila v NHL při zápase Columbus – Calgary do hlavy 14letou fanynku, dva dny nato zemřela. Od další sezony zavedla NHL povinné sítě nad plexisklem za brankami.


13. října 2008
Na střídačce stadionu v Čechově zkolaboval Alexej Čerepanov. I kvůli nepřítomnosti zdravotníků a defibrilátoru vzápětí hráč Omsku zemřel. Od té doby chodí hráči v KHL na pečlivější kontroly a v hale musí být dvě sanitky.

Čajku okamžitě ošetřovali a převezli do košické nemocnice, kde jej čekala dvouapůlhodinová operace. Před ní se ještě krátce probral. Bylo to naposledy.

Následovaly dny smutku, liga odložila 33. kolo. Ale ještě žila naděje. "Zrovna hrajeme dorosteneckou ligu. Kluci nechtěli nastoupit, musel jsem je přesvědčit. Je to kruté, ale život jde dál," popisoval tehdejší šéf zlínského klubu Josef Ondík.

Ze Sovětského svazu přijel doKošic profesor Rafael Abuziarov, vedoucí speciálního střediska na léčení poruch pohybového ústrojí dětí a mládeže, pomoci se snažili i lidoví léčitelé. Málo platné. "Jeho úraz nebylo s to řešit žádné lékařské pracoviště na světě," říkali lékaři.

Čajka patřil do reprezentace, měl bronz z mistrovství světa 1987, zahrál si i na Kanadském poháru. Po sezoně jej čekala smlouva v NHL v New York Rangers. Nedočkal se jí. 14. února zemřel.

To už byly věci dávno v pohybu. Už 9. ledna se sešli představitelé svazu a pojišťovny i reprezentační trenéři se zástupci právě vznikající Asociace hráčů. Ta existovala necelý týden, tragédie Luďka Čajky vše uspíšila: hokejisté dohadovali změny v přestupním řádu, odchody do zahraničí, uzavírání smluv se sponzory.

Pojišťovna pak uznala, že je potřeba vytvořit nové zásady pro úrazové pojištění. "Jen je škoda, že vše muselo zajít tak daleko," říkal Petr Bříza, jeden ze zástupců hokejistů.

IIHF pak upravila pravidlo, že se při zakázaném uvolnění musí bránící hráč dotknout puku. Bylo to nové, "Čajkovo" pravidlo. "A je dobře, že se změnilo. Hokej je hrozně rychlý, podobné úrazy se mohou stát bez jakéhokoli úmyslu," říká Vlach. Pro jeho kamaráda ale změna přišla příliš pozdě.

Vzpomínka reportéra

Miroslav Němý, hokejový reportér MF DNES

Čajka, hořký čaj a smutek v jídelně

Pamatuju si jen hořký čaj, postsocialistické igelitové ubrusy na stolech školní jídelny a hroznou bezmoc. Žáčci první třídy seděli v jedné zlínské základní škole a i přes zamlženost vzpomínek si troufnu tvrdit, že tohle řadu z nich rozplakalo mnohem víc než obvyklé dětské strasti.

Psal se únor 1990 a hokejista Luděk Čajka zemřel. I teď, když si pročítám staré články z novin nebo vzpomínky Čajkovy rodiny či přátel, mě zase mrazí. Snad i to ukazuje, jak tento zřejmě nejhorší incident naší novodobé hokejové historie zasáhl všechny, kdo mají tento sport rádi. Nemluvě o hráčových nejbližších.

Co to může po 20 letech aspoň trochu zmírnit? Třeba to, že památka Luďka Čajky žije v názvu zlínského stadionu. Že tragická smrt vyprovokovala změnu pravidel, a tím možná zachránila další hráče. Že Čajkova dcera podle slov jeho ženy dělá lidem okolo ní radost a že by na ni táta byl hrdý.

Ne, určitě to není málo. Ale stejně to nic nemění na tom, že bych tehdy u čaje tisíckrát raději brečel kvůli něčemu úplně jinému.

Vzpomínka spoluhráče

Rostislav Vlach, Čajkův kamarád, dnes zlínský asistent

Do NHL už mu chyběl jen krok

Pořád mě mrzí, že tu Luděk není. Byl to výborný kluk, nepokazil žádnou legraci, málokdy jsem ho viděl naštvaného. Z hokejového hlediska odešel v nejhorší možnou dobu.

Jeho forma šla nahoru. Hrál ligu, byl v národním mužstvu, dostal nabídku z NHL. Tomu podřizoval úplně všechno, na tréninku si přidával. Bylo vidět, jak moc chce do zámoří.

Dřív jsme chodili na večírky, ale on to začal omezovat. Nebo přišel, ale hlídal si životosprávu. Jsem přesvědčen, že by se v NHL prosadil. Byl to vysoký a hlavně chytrý hráč, výborně rozehrával. Nebyl až tak excelentním bruslařem, ale výbornými přihrávkami to nahrazoval.

Za Luďka zapálím svíčku, říká Čajkova manželka

Vzpomínky bolí, ale čas bolest umí mírnit. "Volalo mi víc lidí a můžu vám říct, že mě to strašně potěšilo. Říkala jsem si, že už je to moc dlouhá doba. Jsem ráda, že si lidé na Luďka vzpomenou," vypráví Renata Čajková.


Té se přesně před 20 lety zle otočil život: její manžel, hokejový reprezentant Luděk Čajka, se těžce zranil a za 40 dní zemřel. "Asi to tak mělo být. Je to osud, já v něj věřím," říká.


Dokážete se ještě dívat na hokej?
Vůbec jsem nezanevřela, hokej mám pořád ráda. I můj přítel je sportovně založený a sleduje všechny sporty, já se taky snažím. Akorát už tak moc nejezdím přímo na zápasy.


Ani do Zlína na Zimní stadion Luďka Čajky? Poznávají vás lidé?
Když tam jsem, znají se ke mně. I když teď při dvacetiletém výročí si vzpomínají spíš lidé z médií, mám pocit, že klub je trochu nezúčastněný. Aspoň ke mně to nepřišlo. Ale necítím se dotčená, třeba bývalí hráči se ozývají. Takový Rosťa Vlach je skvělý kámoš, je úžasný.


Obtěžuje vás vzpomínání, když se ostatní na Luďka ptají?
Je to smutné, ale stejně to v sobě mám. Jen nechci hrabat moc hluboko. Chybí mi jako člověk, mám ho pořád v srdci, je součástí mého života.


Teď je asi období nejcitlivější, že?
Vždycky 5. ledna, kdy se to stalo, a 14. února, kdy umřel, zapálím svíčku a nechám ji dohořet. Ta jedna svíčka je ovšem jen symbol, vzpomínky jsou tu mnohem častěji.


Tehdy jste měli malou dceru a žili ve Zlíně. Jak vypadá váš život teď?
Žijeme s přítelem v Malhostovicích, malé vísce za Brnem, a mám další dvě děti, nejmladší má 2,5 roku. Jsem na mateřské a snažím se na kratší úvazek chodit do práce.


Vaše první dcera Markéta je prý otci velmi podobná. Bavíte se o něm?
Myslím, že nejlepší věcí bylo, že jsem nikdy nedopustila, aby téma táta bylo tabu. Neříkám, že je to běžný hovor, ale kdykoli si jedna z nás na Luďka vzpomene, bavíme se o něm. Jsem za to hrozně ráda. V Markétě Luďka vidím.

Autoři:

Bodování

24

Milan Gulaš

Plzeň

24

Martin Růžička 27

Třinec

20

Matěj Stránský

Třinec

Góly

14

Matěj Stránský

Třinec

12

David Šťastný

Boleslav

11

Peter Schneider

Kometa

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 13 11 1 1 0 61:31 36
2. Plzeň 16 9 3 1 3 56:33 34
3. Sparta 17 9 1 2 5 55:40 31
4. K. Vary 14 9 1 0 4 42:44 29
5. Hr. Králové 15 8 1 0 6 42:31 26
6. Ml. Boleslav 14 7 1 2 4 50:36 25
7. Liberec 15 6 2 2 5 42:36 24
8. Vítkovice 13 4 2 3 4 34:40 19
9. Kometa 13 4 2 1 6 34:39 17
10. Olomouc 14 4 0 2 8 26:47 14
11. Litvínov 13 2 3 1 7 25:35 13
12. Zlín 14 3 1 0 10 34:46 11
13. Pardubice 14 2 2 1 9 28:52 11
14. Č. Budějovice 15 2 0 4 9 36:55 10
  • Nejčtenější

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Nájezd na bránu, rána na solar a K.O. Výtiskův tvrdý hit měl děsivé následky

Obránce Jan Výtisk i v první lize dokazuje, proč byl v extralize léta nejoceňovanějším hráčem na černou práci a...

Plzeň vyhrála na Spartě. Pardubice zpátky dole, Boleslav nasázela 11 gólů

Hokejisté Plzně dál drží vedení v extralize, protože zvládli úterní těžké utkání na Spartě, kde zvítězili 3:1....

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice předvedly královský obrat, Sparta rozdrtila v odvetě Olomouc

Spousta gólů, jeden dokonce výroční na Spartě a neuvěřitelný obrat nabídlo 20. kolo hokejové extraligy. Třinec útočil...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Sparta na houpačce. Nebudeme to pitvat, ať si nevytvoříme blok, řekl Jandač

Jednou naprosto dominantní výkon, podruhé nemastná urputná hra. Proti Litvínovu to byl spíše ten druhý případ a prohra...

Zlínský Okál: Trpká porážka. Své dva góly bych vyměnil za vítězství

Dvěma zásahy smazal nulu na svém gólovém účtu, dvakrát poslal svůj tým do dvoubrankového vedení. Jenže ani střelecké...

Bitva kamarádů. Hroňas se mi vyhýbá, žertoval Zadina po výhře Třince

Spoluhráči a kamarádi z Detroitu Filipové Zadina a Hronek, kteří se před návratem do zámoří dostávají do tempa v...

Plzeň se vrací na první místo, v předehrávce porazila Vítkovice

Hokejová Plzeń se minimálně do neděle vrátila do čela extraligy. V předehrávce 22. kola totiž porazila Vítkovice 6:3....

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...