Vyberte si popínavky, které vám díky opoře vytvoří kvetoucí vodopády

  • 5
Pnou či ovíjejí se vzhůru a snadno promění nevzhlednou zeď či starý plot v zelenou záclonu nebo vodopád květů. Některé popínavé rostliny se pěstují jako letničky, jiné vydrží na stanovišti desítky let. Právě na výsadbu těch trvalých je ideální čas na podzim, příští léto už vám mohou příjemně stínit.

Popínavky mohou nejen zdobit, zastíní třeba i terasu a vytvoří na ní příjemné mikroklima.

Pnoucí rostliny jsou důležitou součástí zahrady. Jejich přínos není pouze estetický, ale také praktický. Zakryjí nudné kouty nebo otlučené stěny, vytvoří příjemné mikroklima, přikryjí chátrající ploty, dokážou zabránit vnikajícímu prachu ze silnice, lze jimi dobře oddělovat jednotlivé zahradní zóny.

Už teď vybírejte popínavky pro příští roky i letní sezonu

V zahrádkách je však pěstujeme i z okrasných důvodů: ozeleňují loubí, altány, besídky, nejrůznější mřížoví a sloupy a vypadají hezky i na stromech. Těší nás svou zelení, nezvykle tvarovanými listy nebo vonnými květy.

Nemusíme z nich vytvářet neproniknutelnou zelenou bariéru, lze s nimi výtvarně pracovat, usměrňovat je v růstu, vyvazovat do potřebného tvaru.

Některé druhy navíc rostou příliš bujně, a proto je dokonce nutné korigovat je řezem. Jejich výhony mají tak velkou sílu, že dokážou poškodit celé střechy nebo zdi. Před výsadbou je proto dobré vědět, co můžeme od konkrétní popínavky v budoucnu čekat. Magazín DOMA přináší přehled těch nejběžnějších.

Plamének (Clematis–hybridy)

Plamének (Clematis–hybridy)

Oblíbený klematis roste vzpřímeně a opory se chytá pomocí úponků. Pěstuje se celá řada druhů a kultivarů různých barev a velikostí květů. Nesnáší sucho a ,obnažené nohy‘, proto mu vyhovuje podsadba z nízkých trvalek.

Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)

Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)

Samopnoucí hortenzie šplhá po opoře nebo roste poléhavě. Pěstuje se hlavně pro atraktivní bílé květy, které lákají včely.

Bude vděčná za humózní vlhkou půdu s kyselou reakcí, jinak je velmi nenáročná a snese i stín.

Zimolez Heckrottův (Loniceraxheckrottii)

Zimolez Heckrottův (Loniceraxheckrottii)

Velmi přizpůsobivý zimolez roste ovíjivě, často mohutně. Především večer vydávají květy intenzivní nasládlou vůni, proto se vyplatí rostlinu vysadit do blízkosti zahradního posezení – k pergole, terase a podobně. Druhy a kultivary se liší barvou květů i dobou kvetení.

Přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia)

Přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia)

Jedna z nejoblíbenějších popínavek, tzv. psí víno, roste rychle a velmi bujně. V prvních letech vyžaduje oporu, pak se pne sama. Tmavě zelené listy jsou pětilaločné, na podzim se zbarví do šarlatova.

Vistárie květnatá (Wisteria floribunda)

Vistárie květnatá (Wisteria floribunda)

Ovíjivé rostliny jsou teplomilné a vyžadují chráněné stanoviště. Jejich růst je nutné usměrňovat a výhony stříhat i několikrát ročně, jinak jsou schopné poničit okapy či střechy. Dlouhé hrozny fialových, růžových či bílých květů rostliny zdobí v květnu a červnu.

Trubač křížený (Campsis x tagliabuana)

Trubač křížený (Campsis x tagliabuana)

Víceletá dřevina je samopnoucí, k podkladu se přichytí přičepivými kořínky. Překrásné oranžově či červeně zbarvené květy svítí do dálky, objevují se od června do září. Rostlina vyžaduje slunce, zvládne horko i sucho.

Rdesno (Polygonum baldschuanicum)

Rdesno (Polygonum baldschuanicum)

Opravdový nezmar vytvoří keř až 15 metrů vysoký a 6 metrů široký. Hodí se k popnutí velkých ploch, vysokých stromů a sloupů, ploty zcela proroste a znehodnotí. Rdesno snáší sucho, úpal i znečištěné ovzduší, od června do podzimu kvete bílými či narůžovělými květy v ozdobných latách.

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Vytrvalá samopnoucí rostlina je v zahradě opravdový nezmar, nevadí jí stín, slunce ani chudší půda. Listy jsou zelené i v zimě. Šplhá vzhůru, ale také pokryje půdu, staré pařezy a podobně. Břečťan není vhodný pouze k porůstání zdí s popraskanou omítkou, ty rychle zničí.

Akébie pětičetná (Akebia quintata)

Akébie pětičetná (Akebia quintata)

Tato 4 až 8 metrů dlouhá rostlina roste ovíjivě jen po opoře, proto se hodí k pergolám nebo k plotům. Na jaře potěší množstvím drobnějších květů, které se na podzim promění v plody podobné okurčičkám. Akébie ocení humózní půdu a dostatek tepla.

Podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla)

Podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla)

Ovíjivé výhony a velmi silný vzrůst má podražec, jehož nápadně velké listy se překrývají jako střešní tašky a brzy vytvoří zelenou zástěnu. Nejlépe prospívá ve vlhké zahradní půdě na polostinném stanovišti. Snáší i znečištěné ovzduší. Hodí se hlavně k porůstání pergol.

Réva Coignetové (Vitis coignetiae)

Réva Coignetové (Vitis coignetiae)

Popínavá réva potřebuje teplé chráněné místo, pak roste rychle. Upoutá nápadnými srdčitými listy, které se na podzim vybarví do žlutooranžových odstínů. Na vodu náročná není.

Aktinídie kolomikta (Actinidia kolomikta)

Aktinídie kolomikta (Actinidia kolomikta)

Víceletá rostlina je slabšího vzrůstu, upřednostňuje lehce chráněné a osluněné stanoviště. Má karmínové či růžové listy, které se plně vybarví jen na slunci. Na podzim se obalí plody vyhledávanými ptactvem. Oblíbená je i její příbuzná aktinidie čínská (kiwi).

Následující výběr rostlin už berte jako tip na sezonní popínavky vhodné k výsadbě příští jaro. U nás se totiž pěstují jen jako letničky.

Povíjnice (Ipomoea tricolor)

Povíjnice (Ipomoea tricolor)

Bývá ozdobou plotů či drátěnek, které brzy zakryje svými jemnými výhony. Není mrazuvzdorná, proto se pěstuje jako letnička. Nejraději má místo chráněné před větrem a deštěm, které jinak poškodí její velké květy nejčastěji v modrých či fialových odstínech.

Vilec šplhavý (Cobaea scandens)

Vilec šplhavý (Cobaea scandens)

V našich podmínkách se pěstuje pouze jako letnička, ale roste velmi rychle, při vhodných podmínkách dosáhne i délky 8 metrů. Brzy zaroste ploty, mříže či loubí a vyrobí tak zástěnu plnou krásných fialových květů. Růst může i v nádobě.

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus)

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus)

Letnička je oblíbená hlavně pro své vonné květy v růžových, fialových či bílých odstínech. Hrachory si libují v čerstvé humózní půdě s dostatkem humusu a na chráněném stanovišti. Rychle obrostou mříž či zábradlí, vysazují se ale také do záhonů. Hodí se rovněž k řezu.

Thunbergie křídlatá (Thunbergia alata)

Thunbergie křídlatá (Thunbergia alata)

Tzv. černooká Zuzana se pěstuje jako letnička. Dorůstá výšky jen kolem 1,5 metru, tudíž je vhodná k ozelenění menších ploch, mříží a plotů. Výrazné květy lákají včely. Nejlépe se jí daří v půdě bohaté na humus, pak může růst i v nádobě.