Co potřebují pivoňky, nenáročné krasavice zahrad našich babiček

  9:33aktualizováno  9:33
„Nepříliš náročné rostliny mírného pásma, většina druhů odolných proti mrazu,“ dají se podle Ivety Bulánkové, kurátorky Botanické zahrady Praha věcně charakterizovat pivoňky. Tyto skromné krasavice vydrží na jednom stanovišti desítky let, aniž by toho po vás chtěly nějak moc. A přitom vás těší svými nádhernými květy.

Paeonia suffruticosa ’Fen Mian Tao Hua’ | foto: Botanická zahrada Praha

Pivoňky lze rozdělit na bylinné, kam patří například pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) či pivoňka lékařská (P. officinalis). A dřevité, jako je pivoňka keřovitá (P. suffruticosa) nebo pivoňka Delavayova (P. delavayi) a další. Obojí znáte ze zahrad našich babiček i prababiček.

Fotogalerie

Ty bylinné znovu a znovu vyrážejí na jaře ze země, aby zhruba v květnu vykvetly a na podzim jim zaschly listy. Ty dřevité jsou roubované a postupně vytvářejí křehký keřík, rostou ovšem velmi pomalu.

„Většina pivoněk vyžaduje dostatek světla, vhodná jsou chráněná slunná stanoviště a místa s pohyblivým stínem. Ten je obzvlášť pro dřevité pivoňky velmi vhodný,“ radí zkušená botanička. Prosperovat na stinném místě by podle ní zvládl snad jen východoasijský lesní druh bylinné pivoňky (P. obovata).

Obecně mají pivoňky rády lehčí, humózní půdu, mokré a těžké půdy jim nesvědčí. Proto se jim také tak dobře daří na pivoňkové louce v horní části Botanické zahrady Praha, kde se nad nimi celý den točí slunce. „Naštěstí jsou poměrně tolerantní k nedostatku vody i k pH půdy,“ doplňuje kurátorka. S tím, že příliš zásadité půdy pivoňkám ztěžují příjem některých stopových prvků.

Když vidíte nádherné velké květy pivoněk, od jednoduchých po plné, je jasné, že pivoňky potřebují i výživu. Aby bohatě kvetly, prospívá jim podzimní hnojení chlévským hnojem, dokonce může být i čerstvý. Potřebují prostě pravidelný přísun dusíku, fosforu a draslíku. Je na vás, zda v přírodní nebo umělé formě.

Další pivoňkové květy...

I pohled na kvetoucí pivoňky potěší.
Poupata bílých dřevitých pivoněk
Dřevitá pivoňka ve starorůžové
Paeonia hybr. ´Moonrise´

Barevných kultivarů a různých typů květů objevíte nepřeberně, proto také v tomto článku najdete hned dvě fotogalerie. Kromě bylinných a dřevitých pivoněk jsou tam i jejich kříženci a některé botanické, tedy původní druhy.

Pokud neodoláte a po některé z nich zatoužíte (všechny jsou v galerii popsané), nechte nákup rostlin ideálně až na konec léta. „Přesazování či výsadbu nových rostlin realizujeme nejlépe koncem srpna až začátkem září. I když kontejnerované rostliny můžete sázet kdykoliv v sezoně,“ vysvětluje Iveta Bulánková, odbornice na trvalky neboli pereny. O druzích, pěstovaných v trojské botanické zahradě, loni spolu se svým kolegou Petrem Hanzelkou sepsala obrazovou publikaci Záhonové trvalky.  

Jak na výsadbu pivoněk?

Důležitým pravidlem při výsadbě je dodržení správné hloubky. Bylinné pivoňky se sází mělce, naopak u dřevitých pivoněk je hluboká výsadba v pořádku, rostliny pak lépe vytvoří kořenový systém.

Pivoňkám publikace věnuje ne náhodou hned několik dvoustran. Vždyť v Botanické zahradě pěstují přes pět set různých kultivarů a druhů. Jejich sbírka tu vznikala v 90. letech minulého století.

S pěstováním pivoněk tu tedy mají opravdu bohaté zkušenosti. Jakou radí péči po výsadbě, aby bohatě kvetly?  První dva až tři roky se pivoňkám opravdu věnujte: pravidelně je hnojte, zalévejte a zbavujte je plevele, který by jim zbytečně konkuroval. Dobré je i mulčování. 

Proč se říká, že dřevitou pivoňku nesmíte přesadit?

Výběr stanoviště pro dřevitou pivoňku si vždy pečlivě rozmyslete, může na něm dělat radost desítky let. „Dřevité pivoňky ale nemají přesazování rády. Nevytvářejí totiž kořenový bal a mají pak problémy se zakořeněním,“ vysvětluje Iveta Bulánková, proč dřevitou pivoňku raději nepřesazovat. „Pokud jste ovšem nuceni ji přesadit, měli byste se snažit co nejméně při tom poškodit její kořeny. Jinak jsou ohroženy houbovými chorobami.“ Což pro tuto dřevitou krasavici může být fatální.

Autor:

Nejčtenější

Střešní divočinu buduje 20 let. Dnes sklízí ovoce a sousedům chladí okolí

Zelená oáza na střeše garáže. Svět sám pro sebe, který přitom dělá radost i...

Kdysi si paní Helena přála dům se zahradou, což se jí nikdy nesplnilo. Přesto dneska nádhernou zelenou oázu má, ač...

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Pohlreich se pustil do hovězího pupku. Vyšperkoval ho cibulovou marmeládou

Flank steak s rajčaty a cibulovou marmeládou

Zatímco běžné steaky jako rib eye nebo nízký roštěnec se dávají na gril nakrájené proti vláknu, u flank steaku alias...

Další z rubriky

Víkend, kdy vás pustí do těch nejkrásnějších zahrad. Využijte toho

Historická zahrada zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí bude v rámci...

Zahrady veřejné i rodinné, komunitní i zámecké parky, zahrady přírodní, smyslové i vodní. Místa, kde se můžete kochat,...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Řasy, nebo sinice? Závadnost vody zjistíte pomocí Maršálkova testu

Lahev po půl hodině na slunci

Pravidelně po delším období horka se zhoršuje kvalita vody ke koupání v přírodních nádržích. Pokud si nejste jisti, zda...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz