Iluzi rozkvetlé zahrady plné barev zachrání nenáročné okrasné zelí

  • 0
Když záhony a balkony na podzim osiří, nadchází čas okrasného zelí, které sice nezapře příbuznost s běžnými jedlými druhy, růžice jeho listů však připomínají spíše nepřehlédnutelný barevný květ. Do čeho a kam ho zasadit a jak o něj pečovat, aby zdobilo až do ledna, radí magazín DOMA.

Okrasné zelí je v detailu velmi působivé.

Růžice okrasného zelí jsou zajímavě tvarované, zprohýbané, kudrnaté či střapaté a pěkně barevné. Vydrží na záhonech od konce léta přibližně do ledna, stále dorůstají a nespadnou-li dlouhodobě teploty pod minus 10 °C, bývají krásné až do března.

Chladno této rostlině svědčí. Barevná škála má rozpětí od bílé, smetanové přes růžovou, nejrůznější odstíny karmínové a fialové. Nejčastěji se vybarvují středy růžic nebo nervatura listů. 

Nízké teploty okolo 0 °C podporují tvorbu barviv: zeleň listová neboli chlorofyl se mění především na červené listové barvivo, antokyan. Podle některých teorií naopak mizí, úplně se rozloží, díky čemuž se ukážou barviva, která dosud zakrýval.

Do podzimních truhlíků

K okrasnému zelí doplňte do truhlíku typické rostliny pozdního léta: vřesovce, listopadky, rozchodníkovce a hvězdnice. Přidejte i další druhy s půvabnými listy, třeba pestrolisté šalvěje, břečťan, badan, dlužichu, svatolinu či smil (Helichrysum), které pěkně sladíte do barvy. Vnesou do vazby klid a eleganci. 

Podzimní varianta květinové mísy by bez okrasného zelí nebyla úplná.
Fialově a smetanově vybarvené okrasné zelí působivě vynikne v kombinaci s...

Podzimní varianta květinové mísy by bez okrasného zelí nebyla úplná. Barevnost je jen na vás.

Do nádob vybírejte vždy nižší a celistvě rostoucí odrůdy. Jsou vytrvalejší a odolnější a mají ideální rozměry pro pěstování na balkoně nebo terase. Pestrá aranžmá spolehlivě oživí také okrasné trávy. Ideální pro pěstování v květináčích jsou ostřice, nízké odrůdy dochanu a ozdobnice čínské, imperáta válcovitá nebo kostřava popelavá.

Kam s nenáročným barevným krasavcem?

Výrazná kombinace tmavě zelené a fialové ze zahrady zimní šeď spolehlivě...
S okrasným zelím vytvoříte i neuvěřitelně působivou výzdobu pro podzimní...

Teprve s prvními mrazíky rozbalí okrasné zelí svoji paletu barev. A lze ho pak využít třeba na netradiční výzdobu slavnostní tabule. Koneckonců, o Vánocích by mělo být ve vynikající formě.

Okrasné zelí se nemusí sázet jen ve větším počtu na okrasné záhony, lze si ho vysadit i do truhlíků a nádob na balkon nebo terasu. Vysazuje se do chudší zeminy, stačí mu vyčerpaná zemina z letních květináčů s hrstí písku, není třeba ji nijak přihnojovat. Zásoba živin v balech je do konce zimy dostatečná. 

Nedostatek dusíku z hnojiv je naopak žádoucí, protože podněcuje tvorbu výraznějších barev a zpomaluje namrznutí listů. Stejná pravidla platí i pro sázení do záhonů. Rostliny ovšem vyžadují stále mírně vlhkou půdu, a proto zalévejte, kdykoli nemrzne a půda začne vysychat.

Barevné růžice na záhonu vyniknou v sousedství rostlin s listy, které přetrvávají po celou zimu. Ty nemusejí být nutně stálezelené – pěkně vypadají i žlutohnědé listy okrasných travin. Na plném slunci růžice okrasného zelí dříve odumřou – zhnědnou a rozpadnou se. Umístěte je proto na polostinná, chráněná místa, kde je můžete v případě potřeby ochránit nahrabaným listím, chvojím nebo zachumlat do listnatých nadzemních částí sousedních rostlin.

Za vyzkoušení stojí celá řada odrůd

Okrasné zelí je v detailu velmi působivé, barevně se mění s prvními mrazíky. Podle odrůdy.

Osivo okrasného zelí (setkat se můžete i s označením kapusta) je možné běžně koupit v obchodě se zahradnickými potřebami a semeny. Obvykle se radí vysévat je v březnu či dubnu. Asi za měsíc po vyrašení osiva se rostliny přepíchají na vzdálenost 30 x 30 cm na záhon nebo do malých kontejnerů. 

Zahradníci doporučují semenáčky opakovaně přesadit. Koncem léta už vytvoří dostatečně velkou růžici a mohou začít zachraňovat zahradu, balkon či terasu před zimní šedí. 

V semenářských obchodech i na consectetur adipiscing elit internetu najdete okrasné zelí také pod označením okrasná kapusta. Za doporučení stojí například odrůda Pigeon F1, která má  kompaktní, nízké rostliny s lehce zvlněným okrajem listů. Střed jejich plochých růžic se na podzim vybarvuje do růžové barvy s bílým okrajem, mírné mrazíky jen zvýrazní její barvy. Unikátní trojkombinace růžová – bílá – tmavě zelená rozzáří záhon na podzim, kdy už jsou letničky spáleny prvními mrazy. Odrůda Peacock F1 má zase silně vykrajované listy s vínovým a bílým středem. 

Některé druhy okrasného zelí, ty s dlouhým stonkem, se také často používají i jako součást vázaných kytic v podzimním a zimním období. V nabídce je najdete pod označením Crane F1 a Sunset F1, jež vytvářejí až 80 cm dlouhý stonek (košťál), na jehož vrcholu je menší růžice zbarvených listů. Tyto odrůdy se s oblibou používají jako řezané do kytic a různých květinových aranžmá.

Praktické pěstitelské tipy:

Podzimní idylka ve stylizované zahradě. Různé odrůdy okrasného zelí do ní umí...
S okrasným zelím si lze na záhonech pěkně pohrát. Při správné péči vydrží...

S okrasným zelím si můžete pohrát i na záhonech. Vydrží je zdobit od konce léta až do ledna.

  • Pro pěstování je ideální polostinné stanoviště. Pro správný vývoj rostliny je nutná pravidelná zálivka. Pozor však na přelití, které může způsobit hnilobu k kořenového systému. V zimě zalévejte opatrně a zálivku vynechte v době o mrazu. 
  • Rostlinu se nedoporučuje hnojit dusíkatými hnojivy, např. chlévským hnojem. Nadbytek těchto látek zvyšuje riziko namrzání rostliny a v létě napadení běláskem zelným. Po zasazení mladých rostlin je přihnojujte tekutým hnojivem, podpoříte tak zdravý růst. 
  • Semena vysévejte v březnu, zhruba po měsíci se mladé rostlinky hrnkují do malých květináčků. Ke konci května je možné vzrostlé sazenice přesadit na venkovní stanoviště nebo do větších okrasných květináčů. Další termín pro výsev je od června do července. Pozdější výsev může způsobit nedostatečné zbarvení listů. 
  • Rostlinu během pěstování často napadají saví a žraví škůdci. Je proto třeba pravidelně provádět chemickou ochranu.