Než napadne sníh, je třeba také i v zimě zalévat keře, trvalky a stromy. Nejvíc trpí suchem rododendrony a azalky, těm mohou zaschnout poupata a keře na jaře nevykvetou. Stromy zaléváme všechny včetně jehličnanů.
U růží kontrolujeme, zda jsme odstranili příliš dlouhé výhony, a pokud ne, zastřihneme je. Okrasným dřevinám bychom měli stáhnout větve, aby je případný sníh nepolámal nebo neroztahoval. Jakmile nasněží, kontrolujeme, zda nehrozí polámání větviček jak u stromů, tak u keřů. Když jde o mokrý, těžký sníh, vyplatí se pro jistotu ho z větví setřásat.
Napadaný sníh můžeme nahrnout na záhony: tím jednak půdu chráníme před mrazem, jednak jí zajistíme dostatečné zavlažení.
Některé druhy zeleniny jsme mohli zanechat na zahradě i přes zimu, například zimní zelí, kapustu, zimní špenát, sibiřskou cibuli, pórek nebo kadeřavou petrželku. Na sklizeň není třeba spěchat, jen v případě holomrazů zeleninu přikryjeme slámou nebo textilní fólií.
U ovocných stromů kontrolujeme, zda nejsou příliš porostlé mechem a lišejníkem. Pokud tvoří silné vrstvy, raději je oškrábeme, protože by pod nimi na jaře mohla rašit plíseň. V zimě je také vhodné stromy prořezávat, ale to nechtě až na začátek příštího roku.
Pusťte se do letních výsevů a můžete mít čerstvou zeleninu až do zimy![]() |
Pokud nemrzne, můžeme v průběhu celé zimy vysazovat stromky i keře.
4. prosince 2015 |
Nezapomeňte ani letos na ptačí drobotinu
Pokud jsme na zahradu ještě neumístili krmítko pro ptáky, máme nejvyšší čas. Šikovnější z nás si krmítko vyrobí, můžeme si ho ale i koupit.
Krmítka musíme alespoň jednou měsíčně čistit, aby se předešlo šíření nemocí.Ideální je pravidelné čištění octem a horkou vodou. |
Velmi důležité je umístit krmítko tak, aby se k opeřencům nemohly dostat kočky. Pokud je připevníme ke kůlu, měl by ústit doprostřed podlahy krmítka, kočka po něm totiž snadno šplhá. Krmítko je možné také zavěsit pod střechu, pak se k ptáčkům kočky nedostanou. Pokud krmítko věšíme na strom, musíme opět dbát na to, aby k němu nemohly šelmy. Existují i krmítka s přísavkami, díky kterým se připevní k okenní tabuli. Můžeme je umístit také na parapet.
Je čas vysadit česnek, abyste příští rok sklízeli svůj. Není to těžké![]() |
Krmíme semínky, jako jsou slunečnicová či dýňová, mákem, ovesnými vločkami, ořechy, jablky, jeřabinami, ale také třeba tvarohem či strouhanou zeleninou. Vyhýbáme se soli a koření a obecně zbytkům z kuchyně. Ptáčci ocení také lojové koule. A 6. až 8. ledna 2023 se opět můžete zapojit do sčítání ptáků na krmítkách nazvaném Ptačí hodinka.