Roztomilá vodní želvička je žravý mazlík, který umí vyrůst

  13:09aktualizováno  13:09
Vodních želv je řada druhů, ale pro chov v domácím akváriu jsou nejvhodnější ty, kterým krunýř dorůstá zhruba do 20 centimetrů. Z nich jsou asi nejčastěji chované želvy nádherné, které nabízejí takřka v každém zverimexu.

Pro někoho je nejkrásnějším mazlíkem želva nádherná, masožravý vodní plaz. | foto: Profimedia.cz

Mláďata želv nádherných, malé roztomilé pruhované želvičky, nejsou drahá a navíc vypadají roztomile. Jenže to nejsou žádná mazlivá stvoření, která by nevyrostla.

Želva nádherná na samolepce

Právě samolepku vodní želvy (a spolu  sní i dalmatinského zakrslého králíka) najdou čtenáři sobotní MF DNES ve svých novinách. Samolepky se lepí do sběratelského alba, které můžete spolu s prvními 12 samolepkami získat za dvacetikorunovou SMS (podrobnosti ZDE).   

Sběratelské album MAZLÍČCI (příloha MF DNES ve čtvrtek 26. září).

Stále ještě si také můžete objednat zvýhodněné šestitýdenní předplatné MF DNES, se kterým získáte jak album, tak kompletní sestavu samolepek (ZDE). 

Naopak, mládě musíte denně krmit živočišnou potravou, například masem (a to výhradně jen libovým, tedy rybím, kuřecím či telecím), hmyzem, drobnými rybičkami, moučnými červy nebo vodními i suchozemskými plži. Dokonce mohou mít i ulitu, ta je pro želvy skvělým zdrojem vápníku, který potřebují pro budování krunýře.

Dospělé želvy stačí krmit třikrát týdně, ale téměř polovinu jejich jídelníčku už může tvořit rostlinná potrava, tedy ovoce, zelenina a vodní rostliny, případně listy salátu či špenátu. Jejich krmení ovšem není úplně jednoduché, protože aby dobře prospívaly, potřebují želvy opravdu hodně pestrou stravu, bohatou na vitamíny i minerální látky. Jako doplňkové krmivo se dají koupit i speciální granule pro vodní želvy (někdo je dokonce krmí i kočičími), které všechny potřebné látky obsahují.

Pamatujte však i na to, že želvy nádherné jsou zvyklé požírat svou potravu ve vodě, takže poměrně náročná je i údržba jejich akvária. To se bez pravidelného a poměrně častého čištění neobejde. Pořízení tohoto domácího mazlíka si tedy nejdříve velmi pečlivě rozmyslete. Ne náhodou najdete na webu spoustu inzerátů od chovatelů, kteří vám vodní želvu rádi i darují.

Za náročnějšími druhy se vypravte do zoo

Vodní želvy zblízka

Hledání nového majitele je však pořád zodpovědnější než odložení želvy do volné přírody, pokud se péče o ni omrzí. Želva nádherná sice pochází ze Střední a Jižní Ameriky, ale dokáže se neuvěřitelně přizpůsobit. I ve střední Evropě se tak najdou místa, kde se jako invazivní druh uchytila.

A nejde jen o želvu nádhernou, chovatelé někdy dávají pryč i vzácnější druhy. Například před dvěma lety někdo odložil do jezírka v pražské botanické zahradě 40cm exemplář kožnatky čínské. Evidentně ji tam přinesl zkušený chovatel, který přesně věděl, co tato želva potřebuje a podle toho jí vybral nové bydliště. Zřejmě už jí nezvládal vytvářet odpovídající podmínky k životu, tak to vyřešil touto cestou. V botanické zahradě se nečekaného přírůstku naštěstí ujali (příběh čtěte zde).

Pokud vám vodní želvy opravdu učarovaly, vypravte se za nimi na výlet. Řadu druhů (i vzácných) najdete třeba v pražské zoo. Ta například vzácné indické želvy korunkaté úspěšně rozmnožila jako první na světě (podrobnosti zde), stejně jako želvy Smithovy (více zde). A v Mořském světě na pražském Výstavišti zase můžete pozorovat a obdivovat skupinu sladkovodních karet (více čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Sčítání ptáků na krmítkách ukázalo, že je opět okupují i hejna vrabců

Brhlíka lesního na krmítku poznáte spolehlivě, jak podle chování - často šplhá...

Do historicky prvního celoplošného sčítání ptactva na krmítkách se první lednový víkend v Česku zapojily tisíce...

Odstartoval Šediváčkův long, nejslavnější český závod psích spřežení

Šediváčkův long je považován za nejprestižnější závod u nás.

Na extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long, který 22. ledna odstartoval na hřebenech Orlických hor, je letos...

Francouzský psí a kočičí ráj s bazénem, kde se degustují granule

Podmínky tu mají psi i kočky ty nejideálnější.

Vypadá jako luxusní hotel pro psy a kočky, ale jeho účel je jiný. V areálu na jihu Francie experti zjišťují, které...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz