VIDEO: Samičky odchované v Praze posílí populaci mrchožroutů v Bulharsku

  0:20aktualizováno  0:20
Další dva mladé supy mrchožravé se v pátek v podvečer podařilo týmu ze Zoo Praha spolu s místními kolegy umístit na umělé hnízdo pod skalní převis v bulharských horách. Během příštích dvou týdnů je budou ornitologové přikrmovat, poté je vypustí a budou dále monitorovat jejich pohyb.

Cesta supů na umělé skalní hnízdo s překrásným výhledem na bulharské hory a řeku Ardu byla stejně náročná jako loni. Den před výstupem Antonín Vaidl, kurátor chovu ptáků pražské zoo a koordinátor evropského záchovného programu (EEP) pro supy mrchožravé, převezl s kolegy dvě mladé samičky supů do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře.

Fotogalerie

Obě supí mláďata odchovaná v Praze (jedna samička se vylíhla ve zlínské zoo 29. května, druhá 12. června v Praze) tu strávila poslední noc v lidské péči a ráno absolvovala veterinární prohlídku.

Pak byla převezena do stanice v Madžarovu, kde jim terénní pracovníci nasadili satelitní vysílačky v podobě batůžku. Díky tomu budou mít ochranáři neustále přehled, kde se samičky supů pohybují.

V umělém skalním hnízdě obě mláďata stráví zhruba jen dva týdny, kdy je budou ochranáři i přikrmovat, poté je vypustí do volné přírody. Spolu s nimi pak budou zhruba v polovině srpna do bulharských hor vypuštěna i další dvě letošní mláďata.

Ta se vylíhla chovnému páru pocházejícímu ze Zoo Praha – samici Lily a samci Andymu – přímo v chovné a záchranné stanici ve Staré Zagoře. Chovný pár tam byl totiž z Prahy převezen už letos v únoru. ​

První sup mrchožravý, tedy nejohroženější zástupce evropských druhů supů, byl v Zoo Praha odchován v roce 2000. Do letošního roku se tu vylíhlo 32 mláďat, čímž se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě.

Plemennou knihu supa mrchožravého, zařazeného od roku 2007 na Červeném seznamu IUCN v kategorii „ohrožený“, vedou v pražské zoo od roku 2002, záchranný program EEP od roku 2012.

Veterinář Rusko Petrov z organizace Green Balkans se dívá směrem k místu na...

Veterinář Rusko Petrov z organizace Green Balkans se dívá směrem k místu na skalní nice s umělým hnízdem, kam byla o chvíli později umístěna mláďata přivezená ze Zoo Praha.

Dobromil Dobrev z organizace BirdLife Bulgaria přebírá vak s mládětem supa...

Dobromil Dobrev z organizace BirdLife Bulgaria přebírá vak s mládětem, jehož dočasným domovem se stalo umělé hnízdo s překrásným výhledem na bulharské hory a řeku Ardu.

SUP MRCHOŽRAVÝ Neophron percnopterus) Nejohroženější druh supa v Evropě,...

SUP MRCHOŽRAVÝ Neophron percnopterus) Nejohroženější druh supa v Evropě, například populaci na Balkáně tvoří zhruba jen 30 dospělých párů, takže je blízká vyhynutí.

Balkánský poloostrov je důležitým mostem mezi západní a východní populací tohoto supa, v Bulharsku přitom nyní žije méně než třicet párů. Proto od roku 2013 spolupracuje Zoo Praha s organizací Green Balkans: nejprve zajistila výstavbu chovných voliér ve Staré Zagoře, v roce 2016 tu začal projekt experimentálního vypouštění.  

Do letoška bylo díky této spolupráci v bulharských horách volně vypuštěno třináct supů, z toho osm odchovaných v Zoo Praha. A brzy se díky letošní  reintrodukci rozroste populace supů mrchožravých v bulharských horách o další čtyři nádherné dravce.

Protože je pohyb vypuštěných zvířat monitorován vysílačkami, mají ochranáři dokonalý přehled i o jejich migraci do Afriky. „Díky satelitnímu sledování víme, že naši vypuštění supi migrují do Čadu, Sudánu nebo do Etiopie,“ prozradila Lenka Pastorčáková, tisková mluvčí Zoo Praha.

Autor:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Nevíte, jak hladit svou kočku? Aby vás nesekla, respektujte jejich DNA

Kočky se sice mazlí rády, ale ne na každém místě je jim to příjemné.

Vědci vypracovali postup, jak hladit vaši kočku tak, aby vás nesekla a nepoškrábala. Nejvíce si kočky užijí hlazení...

VIDEO: Nejjedovatější a nejmenší barevné žáby světa uvidíte v pražské zoo

Jedinci rodu Ranitomeya patří mezi nejmenší žáby na světě.

Návštěvníci Zoo Praha mají jedinečnou příležitost prohlédnout si hned třicet druhů pralesniček neboli šípových žab a...

Ornitologové, ochranáři ani MŽP nesouhlasí s plošným trávením hrabošů

Plošná aplikace jedu je povolena ve 48 okresech ze 76.

Letošní přemnožení hlodavců není výjimečným jevem a příroda si s ním umí poradit. Přesto přivedlo Ústřední kontrolní a...

Najdete na iDNES.cz