Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat. A těší se na luskouny

  17:44aktualizováno  17:44
Příští jaro by se pražská zoo mohla dočkat dalších cenných sloních přírůstků, a to opět od sloních samic Janity a Tamary, otcem je samec Ankhor. Trojská zoo dnes také oznámila, že na podzim by měl být položen základní kámen nového pavilonu goril, kde najdou domov i luskouni. Ty přislíbila tchajpejská zoo.

Slonice Janita a Tamara se svými prvorozenými syny Maxem a Rudim na procházce v listopadu 2016. | foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Je to tak, sloní kluci Max a Rudi, první slůňata počatá i narozená v Praze, by se příští rok na jaře měli dočkat dalších sourozenců.

Janita a Tamara jsou březí

Jejich matky Janita a Tamara, původem ze Srí Lanky, jsou totiž opět březí. Otcem obou očekávaných mláďat je Ankhor, původem z Barmy. Zoo Praha to dnes oznámila na tiskové konferenci.

„Samozřejmě bych to velmi nerad zakřikl, ale pokud vše půjde, jak má, slůňata by se s největší pravděpodobností mohla narodit na přelomu března a dubna příštího roku. Vzhledem k tomu, že už máme Maxe a Rudiho, tentokrát bych si přál alespoň jednu ‚holku‘,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Délka březosti u asijských slonů činí cca 22 měsíců a páření s Ankhorem proběhlo u obou samic na přelomu května a června loňského roku.

Zoo Praha chová slony od roku 1933, nyní jich tu je 7

Také sloni indičtí – na snímku zleva Tamara, Rudi, Max a Janita – si...

Zleva Tamara, Rudi, Max a Janita.

V současnosti obývá sedm slonů indických Údolí slonů v severní části areálu, otevřené v březnu 2013. Historicky první slůně, které se v pražské zoo narodilo a také tam bylo počato, se narodilo 5. dubna 2016 samici Janitě a dostalo jméno Maxmilián (Max). Rudolf (Rudi) se narodil slonici Tamaře o půl roku později.

Hraniční doba březosti je však u slonic ovlivněna různými faktory a může se prodloužit či zkrátit o týdny až jeden měsíc.

Pro chovatele teď bude důležité hlídat například správnou váhu slonic, protože kdyby příliš přibraly, mohlo by hrozit, že mláďata budou moc velká. Což by mohlo zbytečně zkomplikovat hladký průběh porodu, který v případě svých prvních mláďat obě samice – Janita i Tamara – zvládly na jedničku.

„24. dubna jsme provedli ultrazvukové vyšetření slonic Tamary a Janity, mláďata byla v den vyšetření živá a bez abnormalit,“ potvrdil veterinář Zoo Praha Roman Vodička. Dodal, že i obě nastávající matky vypadají dobře a vše má tedy zatím standardní průběh.

Podívejte se, jak si dvoutýdenní Rudi vyšel v říjnu 2016 poprvé ven:

Zoo Praha oznámila i další novinky, týkají se především goril

Dlouho očekávaného položení základního kamene nového pavilonu by se gorily v pražské zoologické zahradě měly dočkat na podzim a do dvou let by mohl být otevřen. Výstavbě totiž bránilo odvolání trojské radnice a dvou místních zájmových spolků, které s plánovanou stavbou nesouhlasily.

Nový pavilon goril, návrhy představené v lednu 2015

Oproti původním představám z ledna 2015 by stavba měla stát zhruba 200 milionů korun, v tuto chvíli již bylo investováno 40 milionů do projektové dokumentace. Původního výběrové řízení na zhotovitele pavilonu se zúčastnilo pět firem. Nabídky se pohybovaly mezi 237 a 243 miliony korun. Právě kvůli ceně zoologická zahrada výběrové řízení zrušila. „Po uplynutí povinných lhůt vypíšeme nové výběrové řízení,“ řekl podle ČTK Bobek.

Kromě goril by nový pavilon měli obývat také luskouni, velmi ohrožení savci, o jejichž ochranu se Zoo Praha zasazuje v Africe. Při své nedávné cestě do Tchaj-peje o ně požádal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který věděl, že kdysi už v pražské zoo byli. A tamní zoo jejich darování přislíbila.

Podle Bobka v ní ovšem v minulosti žili jen v řádech dnů nebo týdnů, poté uhynuli. „Je to nejvíce nelegálně obchodované zvíře,“ poznamenal Bobek. Luskouni se loví pro maso, jejich šupiny jsou využívány v tradiční asijské medicíně a v Evropě je chová pouze zoologická zahrada v Lipsku.

Pro výstavbu nového pavilonu goril se pražská zoo rozhodla po trpkých zkušenostech z povodní z let 2002 a 2013. Současný pavilon z roku 2001 totiž stojí v nejnižší části zoologické zahrady, nový postaví v severní části zoo.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat. A těší se na luskouny

Sloni indičtí obývají v Zoo Praha Údolí slonů, otevřené v březnu 2013, a to...

Příští jaro by se pražská zoo mohla dočkat dalších cenných sloních přírůstků, a to opět od sloních samic Janity a...

OBRAZEM: Dejte orangutanovi staré prostěradlo a dokonale ho zabavíte

Obdivovatelé pražských orangutanů dobře vědí, že prostěradla jsou jejich...

Obdivovatelé pražských orangutanů dobře vědí, že prostěradla jsou jejich oblíbenou zábavou dlouhé roky. Co se děje,...

Najdete na iDNES.cz