VIDEO: Když se spojí sloní samec se samicemi, je veselo

  • 0
Socializace samce a snaha o nastartování reprodukčního cyklu u samic, to jsou hlavní důvody, proč tento týden připojili chovatelé v pražské zoo samce Mekonga ke stádu samic s mláďaty. Počáteční vášnivé troubení a pobíhání postupně vystřídal klidnější stav, nicméně začleňování samce bude ještě nějaký čas trvat.

Samec Mekong dosud žil po většinu času oddělený od stáda samic, stejně jako by tomu bylo ve volné přírodě. I tam se samci připojují ke stádu samic s mláďaty pouze na část roku. Jedním z důvodů pro spojení se stádem je zlepšení životní pohody a socializace samce, a k radosti zoologů se Mekong přesně podle jejich očekávání ke stádu samic s malou Sitou připojil bez větších problémů. 

Mekong se stádem samic

"Mekong byl v Lipsku zvyklý jak na samice, tak na mláďata a vždy se k nim choval pěkně, takže jsme podobný vzorec chování předpokládali i při tomto spojení," uvedl kurátor chovu savců Zoo Praha Pavel Brandl. S tím, že obavy budou v těchto případech u velkých zvířat vždy existovat, protože v případě nějakého zásadního problému pětitunové zvíře od ostatních jen tak jednoduše neoddělíte. Naštěstí se stádo se samcem sžívá dobře. 

Za dva až čtyři roky se lze těšit na další slůně

Další důvodem spojení Mekonga se skupinou je snaha nastartovat reprodukční cyklus u mladých slonic Tamary a Janity ze Šrí Lanky (do Zoo Praha přicestovaly loni v říjnu, více zde), takže vývoj vztahů mezi Mekongem a mladými samicemi je pro zoology hodně zajímavý. "Cyklus u samic začíná mezi 8. až 10. rokem, takže doufáme, že Mekongova přítomnost u Janity i Tamary spustí první cykly," vysvětlil Brandl.

Právě o Janitu projevoval od spojení Mekong největší zájem. Ta Mekonga jednoznačně zaujala i proto, že okamžitě ukázala, že ví, jak se v jeho přítomnosti chovat. U samice Tonyi lze podle Brandla naopak pozorovat nezkušenost: "Když se Mekong ocitne v její blízkosti, tak Tonya řve, pobíhá okolo něj, evidentně si neví rady, jak se chovat. Což ho jako samce samozřejmě irituje, proto jí občas dává najevo dominanci položením chobotu na její hřbet. Správně by mu měla dávat najevo podřízenost a točit se k němu zadkem. Ale to se všechno naučí, musí to odkoukat od ostatních samic."

Chovatelé se pro připojení Mekonga ke stádu samic rozhodli kvůli jeho socializaci, navíc by jeho přítomnost měla nastartovat reprodukční cyklus u mladých samic.

Chovatelé očekávali i to, že Shanti a Gulab budou ze spojení s Mekongem nervózní, což se potvrdilo. Nicméně problém to není, jednoduše se budou s Mekongem ve skupině ostatních slonic střídat a chovatelé jim budou opakovaně nabízet možnost opět se připojit k celé skupině. "Shanti má totiž ze samce trochu strach, jednoduše proto, že soužití se samcem ve skupině nemá zažité. Během prvního spojení v pondělí tak byla z přítomnosti samce nesvá, tak ji spolu s Gulab chovatelé kvůli klidu ve skupině oddělili," vysvětlil Brandl.

Mekong se podle kurátora do stáda tvořeného Donnou, Tonyou, Sitou a šrílanskými Tamarou a Janitou zapojil plynule. Ačkoli první den věnoval pozornost pouze jim, nyní se již oddává i svým běžným denním činnostem. "Když se některá ze samic v průběhu krmení přiblíží v nevhodnou chvíli, neváhá ji odstrčit. První den se přitom nezajímal takřka o nic jiného než o nové spolubydlící," dodal. 

První okamžiky Mekonga mezi slonicemi byly každopádně mimořádně zajímavé. "Seznamování provázelo troubení, pobíhání a vše, co k podobné situaci u slonů patří. Mekong se některé samice pokoušel i pářit, ale zatím neúspěšně. Po pár dnech je situace mnohem klidnější, avšak pozorovatelům se stále nabízí pozoruhodná podívaná," zve k návštěvě Údolí slonů Brandl, který odhaduje, že reálně se na další mládě u slonů mohou návštěvníci těšit v rozmezí dvou až čtyř let.