Mládě bobra, které rozvodněná řeka Úhlava doslova "vypláchla" z nory.

Mládě bobra, které rozvodněná řeka Úhlava doslova "vypláchla" z nory. | foto: Bohumil Mášek

Malého bobra „vypláchla“ z nory rozbouřená Úhlava, zachránil ho rybář

  • 34
Malý bobr, kterého při povodni zachránil z rozbouřené Úhlavy rybář, našel dočasný domov v plzeňské záchranné stanici živočichů. Letkovský potok zase při povodni unášel zraněné sele divočáka. To ale nakonec musel veterinář utratit. Povodeň a chladné počasí potrápily i ptáky, kteří teď nemají dost potravy.

Plaváček, jedině takovou přezdívku mohlo dostat mládě bobra evropského, které zachránil všímavý rybář z rozvodněné Úhlavy. Bobra voda doslova vypláchla z nory a silný proud ho unášel pryč. Má tak za sebou nechtěnou koupel a pořádnou zimnici. Teď se už ale zotavuje v plzeňské záchranné stanici živočichů.

Pomoci tu chtěli i mláděti divočáka, které v sobotu uvázlo v rozvodněném Letkovském potoce a voda ho unášela do zahrad a mezi ploty. "Sele vytáhli z vody dobrovolní hasiči z Letkova. Jeho záchrana se neobešla bez koupání," popsal šéf záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.

Chladné a deštivé počasí ovlivňuje i hnízdění ptáků

Příběh pašíka ale má smutný konec, když byl venku z vody, ukázalo se, že má ustřelenou pravou zadní nohu a obrovskou ránu plnou muších larev.

"Podle všeho to vypadá, že zvíře bylo chybně střeleno na zadní bok, přičemž střela do boku prošla nenápadným otvorem u břicha a na výstupu z těla vyrvala kus masa i s kůží. Hluboká rána byla však staršího data, odhaduji, že tak minimálně týden stará," vysvětlil Makoň s tím, že po konzultaci s veterinářem nezbylo než mládě divočáka utratit.

Chladné a deštivé počasí letos výrazně ovlivňuje také hnízdění většiny druhů volně žijících ptáků. "To se odráží i na naší letošní kroužkovací sezoně, příjmu pacientů a přírůstcích mláďat celkově. Oproti předchozím rokům nemám letos okroužkované a potvrzené ani jedno mládě výra velkého, kalouse ušatého a u sýců rousných jsou počty mláďat v dutinách také hodně pod dlouhodobým průměrem," říká Makoň.

Podobná situace je podle jeho slov i u datlů černých. "V době, kdy už rodiče dávno vyváděli svá mláďata, letos ještě sedí na vejcích, nehnízdí a nebo z dutin vyndáváme mrtvá mláďata," konstatoval Makoň s tím, že podobně neutěšený vývoj zřejmě zasáhne i populaci dravců, dalších druhů sov a i drobných pěvců.

Podle Makoně nyní strádají i čápi a ptáci v hnízdech u rybníků. "Vše se teď klube, anebo je hodně čerstvě vylíhlé. Chladné a extrémně mokré počasí nezvládají už ani mláďata divokých kachen, husí či labutí. Podobně jsou na tom koroptve, bažanti, čejky, skřivani a vše, co hnízdí na zemi. Problém začal být i s potravou. Máme hlášeny i četné úhyny dospělých ptáků. Hmyz nelétá, lovit hraboše ve vysoké a mokré trávě je rovněž problém a dostat se k potravě v kalné vodě rozvodněných řek či rybníků je čím dál náročnější," podotkl Makoň.

Jen v Plzni se za poslední dny našlo na třicet zesláblých rorýsů obecných. "Lidé je nachází vyčerpané, slabé a polomrtvé po celém městě, na Slovanech, na Lochotíně, ve Skvrňanech, na Borech i ve středu města. Z rorýsů zachycených v pondělí přežil jen jeden," řekl Makoň.

Zlepšení by měla přinést tolik očekávaná změna počasí a zejména ustávání srážek. Hned, jak přestane pršet, totiž ptáci začínají lovit a hledat potravu.