V Austrálii zemřel nejstarší orangutan sumaterský na světě

  • 9
Narodila se ve volné přírodě na Sumatře. Zoo v Perthu ji daroval malajský sultán výměnou za některá volně žijící australská zvířata. Díky ní se podařilo zachránit celý její druh. Řeč je o nejstarší orangutance na světě Puan, která v pondělí zemřela. Bylo jí 62 let.

Puan měla zdravotní komplikace vyplývající z jejího vysokého věku a zaměstnanci zoo ji museli uspat. Porodila 11 mláďat a stala se také babičkou a prababičkou. Zanechala po sobě celkem 54 potomků a někteří nyní žijí ve volné přírodě. „Díky ní se podařilo zachránit celý druh sumaterských orangutanů“, řekl její pečovatel Holly Thompson.

19.června 2018 v 07:45, příspěvek archivován: 19.června 2018 v 11:25

Read the moving tribute to Puan by Perth Zoo Keeper, Martina Hart: http://ht.ly/d6WB30kyHID

Puan se narodila v pralese na Sumatře. V perthské zoo žila od roku 1968. V roce 2016 byla zapsaná do Guinessovy knihy rekordů jako nejstarší žijící druh na světě. 

„Puan už měla šedé řasy, pomalé pohyby a bloudivou mysl. Přesto zůstala důstojnou dámou,“ napsala její hlavní pečovatelka Martina Hartová v nekrologu publikovaném v The West Australian newspaper.

„Všichni víme, že život není nekonečný, ale je to pro nás velká rána. Puan jsem znala 18 let. Muselo pro ni být těžké, když ji umístili z volné přírody do zajetí. Byla to individualistka a sama se rozhodovala, kdo se jí může dotknout a kdo ne. Když jsem se chvíli zpozdila s večeří, klepala nohou, abych si pospíšila,“ popisuje Hartová.

Puan je podle ní zakladatelkou největší světové kolonie orangutanů na světě a zaslouží si úctu. „Naučila mě trpělivosti a tomu, že ani v zajetí nezmizí instinkty zvířete. Jsem vděčná, že jsem mohla být v jejím životě. Slibuji, že se o její rodinu postaráme,“ napsala Hartová v emotivním dopisu.

Sumaterský orangutan je kriticky ohroženým druhem. Podle organizace World Wildlife Fund na planetě žije už jen 14 613 jedinců. Ve volné přírodě žije v tropických deštných pralesích na indonéském ostrově Sumatra. V průměru se tito dospělí lidoopi dožívají 50 let. V České republice je chová pražská zoo (na námluvy samce Pagyho se podívejte zde).