Lori mnohobarevný, pár

Lori mnohobarevný, pár | foto: Profimedia.cz

Lori mnohobarevný má všechny barvy duhy a své mladé brání jako lev

  • 0
Lori mnohobarevní žijí v párech a sdružují se do velkých hejn. Přitom to nejsou žádní drobečkové, v dospělosti měří okolo třiceti centimetrů. Potkat je můžete v tropických lesích v Asii, na Guineji, některých indonéských ostrovech či v Austrálii. Daří se jim i v pražské zoo.

Samice lori mnohobarvého (Trichoglossus haematodus) snášejí do hnízda v dutině stromu dvě až tři vajíčka a sedí na nich 25 dní. Vylíhnou se z nich mláďata s černým zobáčkem, ten se jim v dospělosti zbarví do jásavě oranžového odstínu.  

Pošlete soutěžní foto a vyhrajte

Zašlete svůj snímek (vložit zde) zvířecího mláděte. Stačí se zúčastnit jednoho kola a můžete vyhrát hlavní cenu a na den se stát chovatelem v Zoo Praha.

V australském zooparku Currumbin Sanctuary v Gold Coast zažijete, jaké to je,...

Právě dnes začal nábor fotek do čtvrtého kola soutěže, jehož výsledky budou otištěny 20. 4. 2013 v MF DNES (pravidla soutěže a informace o dalších výhrách zde).   

Když se samice stará o mladé, dokáže být tento mírumilovně vyhlížející papoušek pěkně agresivní. Dokonce dokáže zahnat i ptáky větší, než je sám. Pečlivě si hlídá potomstvo, jako většina rodičů. 

Při hledání potravy lori prolézá koruny stromů a často se zavěšuje hlavou dolů. Živí se ovocem, nektarem a drobným hmyzem. Při odpočinku a hledání potravy se ozývá měkkým švitořením, za letu drnčivým pokřikem.

Papoušci lori vytvářejí až 19 poddruhů, které se liší zbarvením. Také v dolní části pražské zoo, v takzvané "lineárce" papoušků, si můžete lori prohlédnout hned několik. Je tu nejen lori mnohobarevný horský, ale také lori čárkovaný, černohlavý, černý, olivový a papuánský velký.

V australské domovině občas kolonie papoušků lori, kteří odpočívají nejen na stromech, ale často i na zemi, postihuje neznámé onemocnění projevující se jako kocovina (více zde). Bez lidské pomoci by zřejmě nepřežili; na zotavenou dostávají ovesnou kaši a ovoce a posléze jsou vypuštěni zpět do volné přírody.